Stačí, aby ste boli iba o trošku menej opatrní, než inokedy. Takisto stačí, aby mali ostatní účastníci cestnej premávky zníženú mieru pozornosti. Nehoda môže byť výsledkom jedinej sekundy. Ak ste niečo podobné už zažili aj na vlastnej koži, viete, že v takýchto prípadoch sa každý správa trochu inak – kvôli strachu, neistote, možno fyzickej bolesti a rôznym psychickým obranným mechanizmom. To isté platí aj pre „druhú stranu“, a to samo osebe môže vyvolať nie úplne jednoduchú konfliktnú situáciu. Práve preto je veľmi dôležité, aby ste presne vedeli, ako postupovať pri dopravnej nehode. Poďme sa pozrieť na to, na čo si dať pozor.
Čo je dopravná nehoda?
Vedeli by ste odpovedať na otázku, čo presne znamená dopravná nehoda? Nemusíte, jej exaktnú definíciu nájdete napríklad na oficiálnej internetovej stránke Ministerstva vnútra SR.
V skratke je to udalosť spájajúca sa s vozidlom, ktoré je súčasťou cestnej premávky a sprevádza ju najmenej jedna z týchto príhod:
- úmrtie alebo zranenie osoby,
- poškodenie cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia,
- únik nebezpečných látok,
- hmotná škoda v sume vyššej ako 3990 eur.
Podľa portálu oponeo.sk však tento pojem je širší a zahrňuje aj niektoré škodové udalosti, napríklad ak sa zúčastnení nedohodnú, kto je vinník alebo ak šofér zúčastneného dopraveného prostriedku je pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok, a zároveň odmietol vyšetrenie na zistenie ich prítomnosti v jeho organizme. Všetky ostatné a aj ďalšie užitočné informácie nájdete na už spomenutej internetovej stránke v článku o tom, ako postupovať pri dopravnej nehode.
Prvé kroky s chladnou hlavou
Práve ste si uvedomili, že ste sa stali priamym účastníkom dopravnej nehody. Keď vo vozidle nesedíte len vy, je veľmi pravdepodobné, že sa najskôr otočíte ku svojim spolucestujúcim, aby ste sa presvedčili o tom, či sú v poriadku. Pokiaľ sa v aute nachádzate len vy sami, vaše inštinkty vás možno budú nútiť okamžite otvoriť dvere a vybehnúť na „čerstvý vzduch“. V tomto momente je však mimoriadne dôležité sa hlboko nadýchnuť a zapnúť svoje racionálne myslenie.
Aj keď to nie je úplne jednoduché, skúste si zachovať chladnú hlavu. Prvým krokom je zaistenie vozidla, v praxi to znamená, že ho riadne zabrzdíte. Zapnite výstražné svetlá a popritom si oblečte reflexnú vestu, to samozrejme platí aj na ostatných v aute. V tomto momente už môžete vystúpiť a postaviť výstražný trojuholník.
Teraz sa vyberte naspäť na miesto dopravnej nehody, skontrolujte, či sa niekto nezranil. Ak áno, volajte záchrannú službu. Pokiaľ niektorí z prítomných sa nachádza v priamom ohrození na živote alebo viete, že sanitka dorazí neskôr, poskytnite prvú pomoc. Pokiaľ si nemôžete spomenúť, čo presne máte robiť, na tiesňovej linke vám poradia a poskytnú presný návod.
K dopravnej nehode zavolajte políciu vždy
Mohlo by sa vám zdať, že nie každú jednu dopravnú nehodu je potrebné hlásiť polícii. No vráťte sa na začiatok tohto článku k presnej definícii takejto udalosti. Dopravná nehoda nie je len škodová udalosť, pri ktorej sa účastníci môžu dohodnúť aj sami. Ak sa teda vyskytnete v situácii, ktorá spĺňa podmienky dopravnej nehody, po prvých nevyhnutných krokoch zavolajte políciu (158 alebo 112).
Kým polícia príde na miesto nehody, a pokiaľ nie je potrebné vykonať nejaké dôležitejšie kroky, pre istotu odfoťte vozidlá, teda vyhotovte dôkazový materiál o dopravnej nehode. Tento úkon je dôležitý (najmä) v takých prípadoch, ak objekty na mieste činu treba premiestniť.
Najlepšie riešenie: prevencia
Každý vodič by mal vedieť, ako má postupovať pri dopravnej nehode. No a to snáď ani nemusíme zdôrazňovať, že rovnako dôležité je uvedomovať si to, ako takejto udalosti predísť. Je jedno, či ste skúsení šofér, ktorí jazdí každý deň, vaša ostražitosť by mala byť neoblomná.
Dopravné nehody vznikajú najmä v týchto situáciách:
- nedanie prednosti,
- nedostatočná opatrnosť pri zabáčaní,
- neadekvátna vzdialenosť medzi vozidlami.
Dobrý vodič svoje zručnosti neuplatňuje len na vozovke, ale aj v rámci starostlivosti o svoje vozidlo. Vždy myslite na pravidelnú údržbu. Raz za čas skontrolujte brzdovú a chladiacu kvapalinu, nájdite tie najlepšie letné pneumatiky, pred dlhšími cestami sa uistite o úplnosti povinnej výbavy, a samozrejme nebude na škodu ani to, ak revíziu vozidla prenecháte profesionálom.