Ako mať v dielni všetko potrebné, a ešte sa v tom všetkom vyznať? Poradíme vám, ako zariadiť dielňu efektívne, prehľadne a bezpečne a a ako vlastne takí dieľňa správneho kutila.
Dielňa je miesto, kde si každý kutil môže osamote oddýchnuť a vytvoriť, čo práve potrebuje.
Lenže ako si takú dielňu zariadiť, aby v nej bolo všetko potrebné a zároveň sa v tom všetkom dalo perfektne vyznať?
Úložné priestory ako alfa a omega celej dielne
Uprataná a prehľadná dielňa správneho kutila je úplný základ. Len tak pôjde práca pekne od ruky a nebude potrebné každé náradie chaoticky hľadať. V dielni neplatí, že menej je viac, takže sa do toho poďte poriadne oprieť.
- Regály a otvorené policové systémy sú lepšie ako uzavreté skrinky. Zatiaľ čo v iných miestnostiach oceníte veci skryté, v dielni je vždy výhoda mať všetko na očiach.
- Plastové boxy sú preto ideálnou voľbou na uskladnenie vecí v regáloch. Do náradia sa vám nepráši, ale hneď vidíte, kde čo máte.
- Magnetická lišta alebo pegboard sú skvelými pomocníkmi nad pracovný stôl. Drobné náradie ako rôzne kľúče, skrutkovače, kliešte a podobné máte hneď po ruke, bez toho aby ste ich museli loviť z boxov.
Dieľňa sprévneho kutila a pracovný stol – aký vybrať?
Bez stola by dielňa nebola dielňou. Pri tom kutil strávi väčšinu času, preto by s jeho výberom nemal nijako ponáhľať. Pretože rôzne druhy práce vyžadujú rôzne podmienky, je najlepšie vybrať taký pracovný stôl, pri ktorom môžete vďaka nastaviteľným nohám vybrať optimálnu výšku. To sa hodí aj v momente, keď vám s prácou budú pomáhať vaše ratolesti.
- Stôl umiestnite tak, aby okolo neho bolo dosť voľného miesta na manipuláciu s materiálom.
- Vyberajte stôl s vysokou nosnosťou, ideálne okolo 1 000 kg.
- Dosku stola voľte z odolného materiálu, najlepšie z tvrdého naimpregnovaného dreva alebo z kovu. U kovu potom voľte ideálne oceľovú dosku, ktorá je ťažšie a odolnejšie.
- Výhodou je, ak je doska stola vymeniteľná, aby ste v prípade jej poškodenia nemuseli meniť celý stôl.
- Samotnú dosku potom môžete pred poškodením chrániť linoleom, ktoré na nej pripevníte tak, aby sa nikde nevlnilo a bolo rovné.
Návod ako vybrať stôl, nájdete tu: https://www.ajprodukty.sk/blog/ako-si-vybrat-pracovny-stol-do-dielne/26290713.wf.
Kvalitné osvetlenie pre kvalitnú prácu
Na pracovnú plochu by ste mali perfektne vidieť. Nielen, že sa vám bude lepšie majstrovať, ale tiež minimalizujete možnosť úrazu. Dieľňa správneho kutila väčšinou nedisponuje perfektným prírodným osvetlením, preto to budete musieť dohnať tým umelým. Okrem bodoviek voľte ešte nastaviteľné lampy so studeným LED osvetlením, ktoré si ľahko nastavíte tak, aby ste na pracovnú plochu videli a zároveň vás svetlo neoslňovalo.
Aké náradie musí mať dieľňa správneho kutila
Každá práca vyžaduje špecifické náradie. Základné vybavenie každej dielne ale vyzerá napriek tomu podobne. Nespoliehajte na pripravené sady, veľa vecí z nich ani nevyužijete. Zbytočne zaberajú miesto a vás stojí peniaze, ktoré by ste mohli investovať do kvalitnejšieho náradia. Preto vyberajte radšej jednotlivo, ale o to starostlivejšie.
Medzi úplný základ dieľne správneho kutila patrí:
- malé kladivo do 500 gramov
- univerzálne kombinačky (ideálne 160 mm dlhé)
- ploché a krížové skrutkovače v rôznych veľkostiach
- skladací meter
- kombinačky, štiepačky a sikovky
- sada kľúčov
- vodováha
- pílka na drevo a na železo
- pilník a brúsne papiere
- odlamovacie nožík
Pre pohodlnejšiu prácu odporúčame ešte aku vŕtačku, z ďalších nástrojov potom spájku, brúsku alebo frézu.
Nezabudnite na bezpečnosť
Aj pri práci v dielni je dobré nepodceňovať ochranné pomôcky. Okuliare proti odletujúcim čiastočkám, slúchadlá proti hluku alebo rukavice, ktoré vás ochránia pred zranením, sú preto úplnou samozrejmosťou. Okrem toho by dieľňa správneho kutila mala disponovať vybavenou lekárničkou a pre všetky prípady tiež hasiacim prístrojom.