Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Ak sa hovorí o trendoch na internete, existuje ich mnoho a väčšina z nich sa týka sociálnych sietí. Práve tam sa miesi najviac ľudí online. Šíria medzi sebou udalosti, svoje pocity, názory aj ťažkosti. Ľahko pomocou nich dokážu influenceri šíriť reklamu a verejnosť ju hltá dobrovoľne a bez protestov. To, čo je horšie, než akákoľvek reklama je však ďalší z trendov súčasnosti. Popularita mnohých neoverených príspevkov, takzvaných hoaxov, či z hoaxov postavených zdieľaných fake news, ťaží z odmietavého postoja ľudí. Poslednú dobu sú to najmä hoaxy o koronavíruse. V našom článku nájdete 9 najčastejších a s odôvodnením, prečo im neveriť.

Tí sú často oprávnene frustrovaní z uzavretých prevádzok, nefungujúcich služieb a vôbec z problémov pre pandemické opatrenia. Sú tu však aj ľudia, ktorých odmietavé stanovisko voči čomukoľvek oficiálnemu zostáva odmietavé jednoducho preto, že je to trend v kruhu jeho priateľov a stránok, ktoré jednotlivec odoberá. Tie najzásadnejšie hoaxy, s ktorými sme sa mohli stretnúť a spomínajú koronavírus, sú nasledovné. 

Hoaxy o koronavíruse, ktoré sú najviac rozšírené

1. Platba za potvrdenie pozitivity

Jedným z prvých hoaxov, ktoré sa v súvislosti s koronavírusom šírili, boli údajné dohody lekárov a pozostalých o pozitivite pacienta. Raz to boli prípady z Talianska, inokedy to boli prípady zo Slovenska, no nikdy nie skutočné mená a spresnené nemocnice. Ak vás starý otec zomrel na infarkt, alebo následky zranení, údajne za vami prišiel lekár, ktorý ponúkol 1000 EUR za to, aby mohli do lekárskej správy napísať, že zomrelý mal nákazu COVID-19 a že aj na ňu zomrel.

Tento hoax pritom naráža na zásadné problémy. Lekár a spojenie s pozostalými? Ide vybavovať manipuláciu so štatistikou a ponúkať rodinám zárobok? Nikde sa však nikdy neobjavilo jediné meno mŕtveho, lekára, nemocnice, či aspoň okresu. Ľudia akoby milovali rozprávky a tak si ich v ťažkých časoch jednoducho vytvoria. 

2. Odovzdali test na koronavírus nepoužitý a boli pozitívne

Obľúbený bol na sociálnych sieťach hoax o ženách, ktoré sa vrátili z dovolenky. Odovzdali nepoužitý koronatest a ten im vyhodnotili ako pozitívny. To, že ide o nehorázny výmysel pochopilo o niekoľko mesiacov neskôr väčšina Slovákov, keďže každý jeden mohol pochopiť, že odovzdať koronatest bez použitia skrátka samotný testovaný nemôže. To autor toho výmyslu asi ani sám netušil, prípadne len úspešne vyvolal paniku u tých, ktorí priebeh testovania nikdy nevideli.

zena v laboratiu testuje a pozera si vzorky

Podobný bol iný hoax, ktorý tvrdil, že testy sa posielajú poštou a potom po ne chodia sanitky. Vraj jeden test zostal doma v kuchyni a neskôr prišla správa o pozitivite. Aj tento hoax sa už nejaký čas nešíri. Aj tí, čo ho s veľkou vervou propagovali a šírili, ho povypínali. 

3. Čipovanie a ovládanie mysle ľudí na diaľku

Čokoľvek, čo ľudia za celý rok zdieľali a obsahovalo obvinenie, že vakcínou, alebo testovaním na koronavírus dochádza k čipovaniu ľudí, je neuveriteľné. Hoci to znie absurdne až neuveriteľne, predsa sú tisíce ľudí na Slovensku, ktorí verili a tvrdili niečo o čipovaní a riadení mysle ľudí na diaľku pomocou 5G vysielačov.

Podiel Billa Gatesa na systematickom vyvražďovaní populácie sveta, aby sa preriedila preľudnenosť planéty, sú len ďalší level nehoráznych hoaxov, ktoré ľudia najmä v počiatkoch koronakrízy zdieľali. Neskôr sa zmienky o vesmírnych jašteroch a čipovaniu stali viac a viac zábavnou témou a ktokoľvek s tým prišiel, dostal od ostatných komentujúcich jasnú reakciu. Na začiatku však aj medzi tými osvietenými bolo mnoho tých, ktorí tvrdili svoju pravdu o utajenom čipovaní. 

4. Domáce recepty na porazenie koronavírusu

Facebookom sa šírilo niekoľko šokujúcich postupov a porazenie koronavírusu v domácom prostredí. Nemysliteľné recepty z jednoduchých surovín mali zabrániť nákaze, alebo ju zmierniť. Reálne šlo o povymýšľané návody na rôzne činnosti, ktoré nemohli mať súvis s účinkami na koronavírus taký, aby ich bolo možno považovať za skutočné.

Bludy pozostávali z odvolávok na lekárov v zahraničí, no reálne na tvrdeniach nebolo nič pravdy. Dôveru si hoax získal aj preto, že mu uverila nemenovaná detská lekárka a sama návod zdieľala na svojom Facebooku. Aj to však len niekoľko dní. Na hoaxy venované liečebným postupom proti rakovine, či niektorým akútnym ťažkostiam upozorňuje kniha (Ne)bezpečný

Internet. Najmä ak rady a postupy pochádzajú z webu, ktorému ide o sledovanosť. 

chora zena lezi na gauc a smrka si nos

5. Koronavírus je tu už dlho, tak prečo nám médiá klamú?

Jeden z hoaxov, ktoré vznikli z nevedomosti, je tvrdenie o tom, že nám všetky médiá a odborníci klamú, ak tvrdia, že koronavírus vznikol koncom roka 2019. Médiá pritom neklamali. To len tí, čo objavili zmienku o koronavíruse v učebniciach medicíny z roku 1985 či starších nepochopili, čo čítajú. Typ vírusu „koronavírus“ existuje už celé stáročia. Svoj názov získal pred niekoľkými desiatkami rokov. Ale hlavne, sú to možno samotné médiá, ktoré si pri informovaní, alebo výslednému pocitu z článku nedali pozor a vytvorili dojem, že koronavírus pred rokom 2019 neexistoval. Typ vírusu je tu už dlho, ale konkrétne ochorenie COVID-19 prenášané typom vírusu „koronavírus“ je mladé, objavené práve koncom roka 2019. 

6. Čísla

Hoaxov o tom, že nám niekto klame, alebo zamlčuje čísla, je naozaj mnoho. Jedna tabuľka uvedie odhad, druhá číslo za mesto, iná za okres a pozorné oko síce rozdiel vidí, no hlava si domyslí aj sprisahanie, zamlčovanú pravdu, pokus oklamať a všetky iné názory. Veľa krát sú však ľudia len zbrklí a inokedy si niektoré čísla nejaký nazúrený komentátor len vymyslí, dokreslí, domyslí, či upraví tak, aby mohol vyprovokovať reakciu.

pocet pripadov covid19

Odporcovia všetkého oficiálneho radi operujú s faktom, že dnes nemocnice uvádzajú ako obete koronavírusu aj ľudí, ktoré zomreli pri autonehode, alebo s nožom v chrbte. Ale tieto štatistiky nezanikli. Stále sa vedú, rovnako ako úmrtia na cestách majú svoju evidenciu a nejde o ľudí s COVIDOM a ani v papieroch nikto neuvádza úmrtie na COVID. Tvrdenia, že všetci umierajúci majú v papieroch uvedené COVID, aby to dobre vyzeralo v správach, šíria najmä ľudia, ktorí neprichádzajú do styku. 

7. Vakcína zabíja

Rôzne drobné hoaxy o tom, ako nás vakcína zabíja, či zabíja ľudí vo svete, vychádzajú z nevedomosti. Žiaden lekár nič také netvrdí. Aspoň nie renomovaný lekár, nie odpadlík, ktorého nikto neuznáva a aj jeho pôsobenie je skôr prekvapením. Vakcína má svoje percento možných vedľajších účinkov. Na tom nízkom percente ale antivaxeri postavali svoj protest a viditeľné odmietanie.

Oveľa vyššie číslo vedľajších účinkov a neraz ťažší priebeh ale poznáme pri antibiotikách, alebo ružovej lentilke ibuprofenu. Antibiotiká vypýtané od lekára pri trochu boľavom hrdle nie sú problém, ale vakcína proti chorobe, ktorá môže pozabíjať pri nepozornosti pár ľudí v rizikovej skupine, už problematická je? 

A ďalšie rumours o vakcínach tu.

8. Lekári vo vážnom stave, či pacienti a ich osudy

Sem tam sa na Facebooku objaví status o pacientovi a jeho zážitku z nemocnice. Nakoniec sa však komplikovanými cestami dostaneme k vyjadreniu nemocnice, že situácia prebiehala absolútne inak. Posledný príklad z Facebooku dokonca tvrdil, že dvaja lekári sú po druhom očkovaní v kritickom stave a niekoľko sestričiek tiež. Aký šok asi nastal, keď sa pod takýmto príspevkom ozval samotný spomenutý lekár, že ide o výmysel a vôbec nič mu nie je? Výmysel niekoho na internete, ktorý vychádza z hlavy neuvedeného autora prinúti zmobilizovať nemocnicu. Tá je tak nútená reagovať na fantáziu autorov výmyslov a prinášať stanoviská do médií, že žiadni z uvedených lekárov nie sú v kritickom stave a situácia uvádzaná na sociálnej sieti vôbec nie je pravdivá. 

9. K téme sa vyjadrujú aj dôležité múdre knihy

Tou najzásadnejšou je slovenská kniha (Ne)bezpečný internet od šéfredaktora portálu HOAX.sk. Knihu je možné zakúpiť v každom kníhkupectve na Slovensku v papierovej tlačenej podobe, ale aj ako elektronickú knihu. Kniha (Ne)bezpečný internet sa venuje rôznym hrozbám a hoaxom spojeným s koronavírusom sa stihla venovať do určitej miery tiež, hoci napísaná bola skôr, ako choroba prepukla v plnej sile. Kniha vychádza zo slovenského prostredia a určená je deťom, rodičom, aj seniorom. 

  • (Ne)bezpečný internet – Tomáš Šalmon

Zajímavou je česká kniha Nejlepší kniha o fake news!!! dvojice autorov Miloš Gregor a Petra Vejvodová venovaná rôznym svetovým aj domácim hoaxom, ktoré ovládali internet a šíria sa mnohé dodnes. 

  • Nejlepší kniha o fake news!!! – Miloš Gregor a Petra Vejvodová

Pomerne novou je na trhu kniha od Toma Jacksona, ktorá žiaľ nemá slovenský preklad, iba ak ten český. Kniha Fake News je zameraná na falošné portály, čláky a konšpiračné teórie. Obsahom zameraným na mladého čitateľa a rodičov. Ide o knižnú novinku, aj keď téma by si zaslúžila oveľa viac strán.

  • Fake news – Tom Jackson

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *