Čo by to boli za sviatky bez vianočnej ruže? Táto okrasná rastlina nám svojimi výraznými kvetmi každý rok zdobí domovy a naznačuje, že sa blíži Štedrý večer. Prečítajte si, odkiaľ vlastne táto kráska pochádza a ako sa o ňu starať, aby vám vydržala čo najdlhšie.
Vianočná ruža (Euphorbia pulcherrima)
Vianočná ruža je obľúbená okrasná rastlina, ktorou si ľudia s obľubou skrášľujú svoje útulné domovy počas Vianoc. Rastlina pôvodne pochádza z Mexika a Strednej Ameriky. Tu rastie vo vlhkých, zalesnených roklinách a na skalnatých svahoch.
Rastlina má hladké listy vajcovitého tvaru a kvitne v rôznych farbách. U nás sa najčastejšie pestujú odrody s červenými a bielymi kvetmi. „Kvety“ však v skutočnosti nie sú kvety, ale sfarbené listene, ktoré majú svojimi výraznými farbami prilákať opeľovačov.
Vyberte si zdravú rastlinu
Pred nákupom vianočnej ruže sa uistite, že si vyberáte zdravú rastlinu:
● Nekupujte vianočné ruže, ktoré sú dlhší čas vystavené chladnému počasiu.
● Vyberte si rastlinu s malými, neotvorenými kvetnými púčikmi.
● Rastlina nemá rada výrazné zmeny teploty. Preto ju počas prenosu domov zabaľte do novín alebo plastového obalu.
Starostlivosť o vianočnú ružu
Zimné mesiace poskytujú ideálne podmienky na rast a kvitnutie vianočnej ruže. Práve preto je počas vianočných sviatkov najobľúbenejšou rastlinou pestovanou v kvetináči. S vianočnou ružou sa však nemusíte po sviatkoch lúčiť a vyhadzovať ju hneď po odkvitnutí. Ak sa budete o rastlinu vhodne starať, môže vám skrášľovať príbytok oveľa dlhšie alebo dokonca po celý rok.
Zalievanie
Vianočnú ružu by ste mali pravidelne zalievať, približne 2- až 3-krát do týždňa. Zalievajte ju vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy suchá. Nemusíte ju zalievať veľkým množstvom vody, radšej ružu polievajte častejšie a udržujte pôdu iba mierne vlhkú.
Vianočná ruža by nemala byť ponorená vo vode. Po zaliatí počkajte hodinu, a potom odlejte prebytočnú vodu z misky. Keďže rastlina pochádza zo subtropických oblastí, je potrebné ju pravidelne rosiť pomocou rozprašovača.
Teplota
Vianočnej ruži sa darí pri teplotách medzi 15 až 22 stupňov Celzia. Rastlinu by ste mali chrániť najmä pred prudkými zmenami teploty, ktoré spôsobujú vädnutie listov. Myslite na to aj pri nákupe vianočnej ruže.
Náš tip: Počas prenosu zabaľte vianočnú ružu do novín, aby ste ju chránili pred vonkajšími mrazmi.
Osvetlenie
Keďže vianočné ruže pochádzajú zo Strednej Ameriky, prirodzene im vyhovuje dostatok slnka. Ak chcete, aby sa vašej rastline čo najviac darilo, umiestnite ju v blízkosti osvetleného okna. Najlepšie je vybrať si okno orientované na východ, aby mohla vianočná ruža zachytiť ranné slnko.
Problémy a ich riešenia pri pestovaní
Pri pestovaní vianočných ruží sa môžete stretnúť s viacerými komplikáciami. Netreba sa však báť. Týmto vďačným rastlinám stačí zabezpečiť vhodnejšie podmienky a budú opäť silné a zdravé.
Opadané listy
Ak vašej vianočnej ruži opadávajú listy, pravdepodobne má nedostatok slnečného svetla alebo potrebuje viac tepla. Preneste ju na teplejšie a slnečnejšie miesto.
Zvädnuté listy
Zvädnuté listy sú znamením toho, že rastlina má premočenú pôdu. Nechajte pôdu v kvetináči medzi jednotlivými zalievaniami trochu vyschnúť a až potom vianočnú ružu zalejte.
Škodcovia
Vianočná ruža môže byť napadnutá roztočmi alebo červcami. Pri polievaní preto rastlinu skontrolujte, a v prípade potreby odstráňte neželaných škodcov.
Umelá vianočná ruža
Ak sa vám zdá pestovanie vianočnej ruže pomerne náročné, no aj tak ju chcete mať počas Vianoc doma, kúpte si umelú vianočnú ružu. Tá vám bude „kvitnúť“ po celý rok, pričom si nebude vyžadovať žiadnu pravidelnú starostlivosť, jedine občasné utretie prachu. Vyberajte si z rôznych farieb a veľkostí. Ak ju chcete využiť ako vianočnú dekoráciu iba počas sviatkov, stačí ju po novom roku jednoducho uložiť do krabice a o rok znova vytiahnuť.Tak, pre ktorý variant sa rozhodnete? Rozhodnete sa pre živú vianočnú ružu alebo dáte prednosť tej umelej?