Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Valentín budeme tento rok oslavovať v rovnaký dátum ako každý rok. Ide o sviatok lásky, ktorý uznávajú rôzne krajiny a kultúry po celom svete. V tomto článku sa dozviete, kedy budeme oslavovať Valentín, aká je jeho história a aké zaujímavosti so sebou prináša. A nezabudneme ani na niekoľko tipov, ako Valentína osláviť.

Zdroj:shutterstock.com

Kedy je Valentín?

Deň lásky budeme oslavovať 14. februára 2023. V roku 2023 to vychádza na pondelok. Hoci je dobré lásku oslavovať každý deň, niekedy na to zabúdame. Tento deň vám však prináša špeciálnu príležitosť vyjadriť lásku a vďačnosť vašim najmilovanejším. A pozor, môžete tak urobiť nielen hmotnými darčekmi. Kreatívnych možností máte podstatne viacej.

Aká je história Valentína?

Dátum 14. február pravdepodobne pochádza z rímskeho sviatku, nazývaného Lupercalia, ktorý sa každoročne konal na počesť bohyne manželstva Juno. Išlo najmä o oslavu plodnosti žien a bohatej úrody. Oslavy sviatku Lupercalia boli často sprevádzané násilným obradom, pri ktorom sa obetovali kozliatka. Pohanskí kňazi Luperci narezali pri obrade pásy z kozej kože a potierali nimi ženy, pričom verili, že vďaka tomuto gestu budú plodnejšie.

Potom, ako Rimania stratili moc a vo veľkom sa rozšírilo kresťanstvo, zanikol aj sviatok Lupercalia. Namiesto toho sa začal 14. februára sláviť sviatok, ktorý sa oslavuje už stáročia a nazývame ho Valentín. Je pomenovaný po svätom Valentínovi, kresťanskom mučeníkovi, ktorého v starovekom Ríme uväznili za tajné sobášenie. Podľa legendy dokázal svätý Valentín uzdraviť dcéru svojho žalárnika a pred vlastnou popravou jej na rozlúčku napísal list s dopisom „Tvoj Valentín“.

Postupom času sa z Valentína stal komerčnejší sviatok, ktorý zahŕňa výmenu pohľadníc, kvetov a darov. V súčasnosti sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Spôsob jeho slávenia sa môže líšiť v závislosti od miestnych tradícií.

Zdroj:shutterstock.com

Aký význam má pre nás Valentín?

Ľudia si na Valentína navzájom vyjadrujú lásku a vďačnosť. Tento sviatok sa taktiež spája s výmenou pohľadníc, kvetov a darčekov. Páry oslavujú na Valentín svoj vzťah, prejavujú si náklonnosť a robia špeciálne gestá, ktorými svojej polovičke prejavujú lásku.

Valentín môže mať aj všeobecnejší význam. V tento deň sa oslavujú všetky formy lásky, nielen tie partnerské. Mnoho ľudí oslavuje Valentín so svojou rodinou alebo priateľmi. Význam Valentína spočíva v príležitosti prejaviť lásku ľuďom, na ktorých nám záleží.

Zdroj:shutterstock.com

Ako osláviť Valentín?

Valentína môžete osláviť mnohými spôsobmi. Dôležité je, aby ste sa cítili dobre vy a vaši blízki. Tu je niekoľko nápadov:

Zážitky

Naplánujte si s partnerom luxusnú večeru v reštaurácii, špeciálny výlet na romantické miesto alebo choďte na koncert.

Darčeky

Darujte vašim milovaným valentínsky darček. Môže ísť napríklad o ručne vyrobenú pohľadnicu alebo roztomilú bomboniéru. Ak chcete Valentína osláviť vo veľkom, darujte svojej polovičke šperk alebo kyticu kvetov.

Strávte čas s priateľmi a rodinou

Valentín je skvelou príležitosťou na strávenie príjemného času s rodinou a priateľmi. Zahrajte si spoločenské hry alebo pozvite vašich blízkych na večeru či skupinový výlet.

Dobrovoľníctvo

Skvelým spôsobom, ako stráviť Valentín, je využiť čas na dobrovoľnícku prácu. Prispejte svojou prácou a pomôžte dobrovoľníckej organizácii.

Zdroj:shutterstock.com

Valentínske zaujímavosti na záver

Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré sa týkajú Valentína:

●  Prvé valentínske pohľadnice sa ručne vyrábali a vymieňali už v 15. storočí.

●  Čokoláda je najobľúbenejším valentínskym darčekom – jej predaj dosahuje vrchol práve v období tohto sviatka.

●  v Japonsku je tradíciou, že ženy dávajú mužom na Valentína čokoládu, zatiaľ čo muži im toto gesto vracajú o mesiac neskôr, 14. marca.●  Starí Rimania verili, že 14. február je začiatkom obdobia párenia vtákov, čo mohlo viesť k spojeniu tohto sviatku s láskou a romantikou.