Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Mnohí vnímajú športové zranenia ako náhle úrazy, resp. ako náhodné a akútne udalosti. No opak je pravdou, pretože vo väčšine prípadov ide o nedostatočnú prípravu a dá sa im vyhnúť. Jedným z najčastejších dôvodov športových zranení je neprítomnosť rozcvičky. Podobné riziko predstavuje aj vyčerpanosť alebo nesprávne doplnenie vitamínov a potrebných živín.

Viete, ako zistíte, či váš tréningový plán je zostavený kvalitne? Že obsahuje aj priestor a čas na oddych. Tejto činnosti by sa mala venovať taká istá miera pozornosti ako fyzickej aktivite. Je dôležité, aby dĺžka, typ a miera oddychu bola určená na základe odborných vedomostí.

Oddych a regenerácia sú rovnako dôležité ako pohyb

Dôležitosť odpočinku podčiarkuje aj ten fakt, že adaptačné mechanizmy vznikajúce v dôsledku tréningov sa vyvíjajú v prvom rade vtedy, keď práve oddychujete. 

Asi tou najdôležitejšou formou pasívneho odpočinku je spánok. Jeho nedostatok zhoršuje výkon, zvyšuje riziko nehôd a znižuje obranyschopnosť imunitného systému. Pokusy na zvieratách preukázali, že dlhodobý nedostatok spánku môže viesť k závažným ochoreniam. Určite aj vy sami vnímate to, že po prebdenej noci ste menej odolní voči stresu, viac vám prekáža nepriaznivé počasie a máte problém s koncentráciou. 

Nezabudnite na to, že nie je dôležitá len kvantita, ale aj kvalita spánku. K prevencii športových zranení patrí teda aj to, aby ste nezaspávali s telefónom alebo notebookom, aby ste nešli do postele s plným bruchom a aby ste vo svojej spálni v žiadnom prípade neriešili pracovné povinnosti. 

Rozcvička a strečing 

Tréning by sa mal skladať zo 4 častí:

  • rozcvička (zahriatie svalov),
  • samotný tréning, čiže „hlavná časť“,
  • upokojenie (tzv. cool-down),
  • a strečing.

Zahriatie a strečing sú veľmi dôležité z niekoľkých hľadísk. To prvé preto, lebo je nevyhnutné, aby sa svaly dokázali pripraviť na tréning, aby sme ich „nešokovali“. Posledná fáza, čiže strečing zas preto, lebo svaly sa po cvičení skracujú. Natiahnutím ich dokážete priviesť do pôvodného stavu ako pred zaťažením.

Náš tip: Čo všetko potrebujete na cvičenie z domu?

Počas zahrievania sa zvyšuje srdcová frekvencia, čo tiež zvyšuje kapacitu krvi prenášať kyslík. Jednou z najdôležitejších funkcií rozcvičky je zmena termoregulácie tela, dobrým znamením je teda to, ak sa začnete potiť už v prvej fáze tréningu. Jej ďalším benefitom je zvýšenie pružnosti a odolnosti väzov, čím sa znižuje riziko zranenia. Kardiovaskulárny systém musíme tiež pripraviť na záťaž postupným zvyšovaním intenzity. Tým sa dosiahne takí srdcová frekvencia, ktorú telo potrebuje.

Dôležitosť strečingu je nepopierateľná. Bez nej sa svaly skracujú, stávajú sa nepoddajnými a je pravdepodobnejšie, že sa počas cvičenia zrania. Navyše strečing je tou najlepšou prevenciou svalovice. 

Účinky kolagénu pri cvičení

O kolagéne ste už pravdepodobne počuli, a to v súvislosti so starostlivosťou o krásu alebo ako tzv. elixír mladosti. Nie je to náhoda, veď spĺňa dôležitú úlohu napríklad pri udržiavaní vitality pleti a pokožky. V tomto článku však kolagén nebudeme spomínať v tomto kontexte. Má jedinečné, blahodarné účinky na celý organizmus. 

Samotné slovo kolagén má grécky pôvod, znamená lepidlo. Toto pomenovanie je veľmi výstižné, keďže táto stavebná bielkovina má podstatnú ochrannú funkciu v kĺboch. Bolesťami kĺbov netrpia iba starí ľudia, môžu sa objaviť aj v mladom veku napríklad pri nadváhe alebo športových zraneniach. Kolagénové doplnky stravy pomáhajú pri týchto problémoch, rovnako ako pri udržiavaní zdravia šliach a väzov, zároveň prispievajú k prevencii reumatických chorôb a opotrebovaniu chrupaviek. Môžu zmierniť už existujúce opuchy kĺbov.

Náš tip: Dôežitá je aj strava. Prečítajte si, prečo by ste mali jesť orechy.

Je veľmi podstatné to, aby ste si vybrali také kolagénové doplnky stravy, ktoré sa dobre vstrebávajú a pochádzajú od overeného výrobcu. Takým je aj Inca Collagen, ktorý ponúka 100% morský kolagén bez prísad. Nejde však iba o predaj, ale aj o skvelé poradenstvo prostredníctvom blogu. Na stránke incacollagen.sk nájdete užitočné informácie o tom, ako doplniť kolagén, aké pozitívne účinky má na organizmus a pri spomaľovaní procesu starnutia. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *