Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Čo je lepším symbolom útulného domova, než príjemné teplo sálajúce z krbu? Pohľad do plameňov ohňa pôsobí upokojujúco a vytvára pocit bezpečia. Atmosféra, ktorú krb alebo kachle vytvárajú, je len jednou z viacerých výhod vlastného krb do domu. Ktoré sú tie ďalšie? Aké krby existujú a ako si vybrať ten správny?

Milujete čas grilovania, letného opekanie špekáčikov na záhrade s priateľmi a radi by ste tak aj vo svojom domove mali nejaký ten plamienok? Potom zvážte, či si nekúpiť krb. V zime pomôže vyhriať miestnosti, v lete ho nebudete rozrábať. Ale aj s ohňom sa musí vedieť žiť, krb nie je pre každého.

Ideálnou dobou, kedy sa rozhodnúť pre krb, je samozrejme ešte na začiatku všetkých rekonštrukcií vo vašom domčeku alebo novostavbe. Existuje celý rad pravidiel a parametrov, ako musí byť krb napojený do komínového prieduchu. Radšej nič nepodceňujte a pri stavbe sa poraďte s odborníkmi.

TIP: Ako si udržať teplo v domácnosti?

Čo by ste mali vedieť ešte pred kúpou? 

Krb a kachle sú obľúbenou súčasťou viacerých domácností. Nebolo to tak dávno, kedy boli dokonca nevyhnutné. Ide o poriadnu investíciu, pred ktorou by ste mali vedieť, aký krb je pre vás najvhodnejší. Ako prvá by teda mala zaznieť otázka: aký bude účel krbu? 

Účel krbu a kachiel môžeme rozdeliť na 3 časti: 

1. Krb ako hlavný zdroj tepla

Hľadáte krb, ktorý budete používať počas celého roka? Má slúžiť pre vykúrenie celého domu alebo iba jednej miestnosti? 

2. Krb ako doplnkové kúrenie

Máte už kúrenie v domácnosti vyriešené a hľadáte doplnkové riešenie pre zimné mesiace? Či chcete znížiť náklady na kúrenie a doplniť ho ekologickejšou a lacnejšou formou?

3. Príležitostné používanie

Má krb slúžiť najmä ako dekorácia a pre príležitostné používanie? Hľadáte krb na chatu, kam chodíte iba niekoľkokrát za rok? 

Podľa toho, do ktorej z týchto troch kategorií spadáte, si vyberiete krb. Súčasný trh ponúka široký výber rôznych typov, výkonov a dizajnov. Samozrejme, aj vzhľad je veľmi dôležitý. Krb je súčasťou interiéru a srdcom obývacej miestnosti. Dizajn si však zvoľte ako posledný. 

Pred samotným nákupom by ste si mali zvážiť aj kde budete krb stavať – dom alebo chalupa.

Na slovenskom trhu krbov a kachlí väčšinou narazíte na krby pre kúrenie briketami a drevom. Ale existujú aj varianty, kde kúrite uhoľnými briketami alebo dokonca samotným uhlím. Odporúčame zvoliť prvý variant, pretože uhlie sa spaľovaním dechtuje a výrazne čmudí. Očakávajte tak, že predné okienko krbu bude večne začmudené a z plápolajúceho ohňa nebudete mať taký zážitok. Museli by ste inak dvierka často čistiť.

Ako na výkon krbu? 

Výkon krbu je jednou z jeho najdôležitejších vlastností pri výbere. Ak nebude dostatočný, priestor nevyhreje a vy budete o to viac prikladať. Toto môže viesť až k poškodeniu krbu. Jeho jednotlivé časti sa môžu pri tejto zvýšenej záťaži pokrútiť a popraskať. V takom prípade pri reklamácii krbu neuspejete.

Naopak, ak má krb príliš vysoký výkon, v miestnosti bude príliš teplo. Ak sa ho budete snažiť znížiť “priškrtením” krbu a prívodu vzduchu, krb bude dymiť. Sklo bude v takom prípade zašpinené. Rovnako sa bude v komíne ukladať decht, čo vedie k jeho upchatiu. 

Ako sa určuje výkon krbu? Pri výbere sa informujte ohľadom metrov štvorcových, ktoré by mal byť krb schopný vyhriať. V číslach sa 1 kW výkonu rovná približne 20 kubickým metrom priestoru. Pri zložitejších výpočtoch sa berie do úvahy napríklad aj tepelná strata budovy. 

Než kúpite krb s vami odhadnutým výkonom, pozrite sa na domáci komín. Musí zodpovedať vami požadovanému výkonu. Všeobecne platí poučka, že 1 kW výkonu kachlí postačuje na vykúrenie priestoru o rozlohe cca 20 metrov kubických. Nezabudnite si overiť, či váš komín zvládne výkon krbu. Najmä ak ide o chatu alebo staršiu chalupu. Ak ste komín nestavali vy, nechajte ho skontrolovať kominárom. Ten preverí, či je komín dostatočne stabilný, nemá praskliny či iné poškodenia a neuniká z neho dym. Bez týchto informácií v žiadnom prípade nepripájajte krb. 

Predimenzovaný krb je ťažké roztopiť – príliš čmudí a tým sa znečisťuje sklo. Poddimenzovaný krb vám pre zmenu nevykúri požadovaný priestor. Krb je tak neustále “prekurovaní” a dlhodobo to vedie k jeho poškodeniu. Môže dôjsť aj k popraskaniu a skrúteniu jednotlivých dielov.

Pri krbe s optimálnym výkonom môžete po jeho zahriatí na prevádzkovú teplotu uzavrieť prívod vzduchu. Následne vás bude niekoľko hodín tešiť teplom a príjemným výhľadom na oheň. V neposlednom rade si nezabudnite overiť aj samotné palivo, ktoré sa do krbu chystáte umiestniť. Nemalo by mať väčšiu vlhkosť ako 20%. Ako ideál sa uvádza číslo ešte nižšie – cca 10 až 15%.

Typy krbov do domu

Keď už vieme, k akému účelu má krb slúžiť a aký výkon budeme potrebovať, začneme sa rozhodovať pre jeho typ. Každý má iné vlastnosti a výhody. Mnohé z nich nám už priamo napovedá ich názov. 

Akumulačný krb

Akumulačný krb sa vyznačuje uchovávaním tepla z krbovej vložky. To následne sála do miestnosti. V závislosti od konkrétneho krbu tak môže miestnosť vyhrievať ešte ďalších 5 až 24 hodín po jeho dohorení. 

Teplovodný krb

V prípade sálavého tepla nedochádza k víreniu vzduchu, čo je najväčšou výhodou tohto krbu. Tú ocenia alergici aj majitelia nízkoenergetických a pasívnych domov. Jeho nevýhodou je jeho výkon. Akumulačný krb je vhodný pre vykúrenie jednej miestnosti

Teplovodný krb ohrieva vodu, ktorá následne prúdi rozvodmi do radiátorov v ďalších miestnostiach. Často býva napojený aj na akumulačnú časť. Tá je jeho najväčšou výhodou. Pomocou tohto krbu môžete výrazne znížiť náklady na kúrenie v domácnosti. 

Teplovodný krb je vhodný ako kúrenie vo všetkých miestnostiach. Rovnako môže slúžiť aj na ohrev vody. Ide o trochu zložitejší systém o ktorý sa musíte primerane starať. Vďaka akumulačnej časti však budete mať teplú vodu stále k dispozícii.

Teplovzdušný krb

Teplovzdušný krb je klasikou a častou voľbou pri vykurovaní celej domácnosti. Pomocou teplovzdušných rozvodov môžete teplo distribuovať do každej miestnosti. Tento krb funguje na princípe nasávania vzduchu v spodnej časti. Takto ohriaty vzduch následne stúpa hore a šíri sa ďalej. 

To však môže spôsobiť vírenie prachu, nevhodné pre alergikov. Okrem distribúcie tepla sú výhodami tohto krby neobmedzené možnosti pri jeho dizajne a nižšia cena. Nevýhodou je nižšia účinnosť a časté prikladanie. 

Plynový krb

V prípade plynového krbu si stačí sadnúť do kresla a stlačiť gombík. Oheň je na nerozoznanie od toho z dreva. Tento krb musí tiež spĺňať bezpečnostné normy. Ako každý krb. Oproti bežnému kúreniu drevom alebo iným palivom je jeho hlavnou výhodou jednoduchá regulácia výkonu

Plynové krby majú tiež termostat a špeciálne prispôsobený spôsob horenia, ktorý simuluje bežný oheň. V tomto prípade ide najmä o dekoráciu s ktorou sa môžete stretnúť v mnohých moderných bytoch a “smart” domácnostiach

Otvorený alebo zavretý oheň?

Ak ste pevne rozhodnutí, že krb do vášho domčeka skrátka patrí, potom nastáva ďalšia otázka – otvorený alebo zatvorený krb? Väčšinou víťazí ten zavretý z celej rady praktických dôvodov. Popol ani dym vám nebudú prúdiť do izby. Nehrozí tiež takéto riziko úrazu. Na druhú stranu sa prichádza o pôžitok z otvoreného plápolajúceho ohňa.

V interiéri sú aktuálne najbežnejšie tzv. prefabrikované interiérové krby, ktoré sú väčšinou vyrobené z liatiny. Tá je ďalej vybavená žiaruodolnou farbou. Vnútro tohto typu krbu je vybavené tzv. krbovými vložkami. Toto teleso si môžete predstaviť ako špeciálne tvarované rebrá. Každý krb je opatrený dvierkami pre lepší odvod tepla, bezpečnú manipuláciou s krbom a v neposlednom rade aj pre väčšiu čistotu v miestnosti.

Čím prikladať? 

Štandardným palivom je drevo alebo drevené brikety, vhodné pre dlhodobé pálenie. V niektorých krboch je možné kúriť aj uhlím, to však čmudí, a teda špiní sklo aj komín. Drevo by malo byť tvrdé a suché. Vyhnite sa tiež drevu, ktoré bolo natreté chemickými prípravkam

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *