Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Milujete čas grilovania, letného opekanie špekáčikov na záhrade s priateľmi a radi by ste tak aj vo svojom domove mali nejaký ten plamienok? Potom zvážte, či si nekúpiť krb. V zime pomôže vyhriať miestnosti, v lete ho nebudete rozrábať. Ale aj s ohňom sa musí vedieť žiť, krb nie je pre každého.

Ideálnou dobou, kedy sa rozhodnúť pre krb, je samozrejme ešte na začiatku všetkých rekonštrukcií vo vašom domčeku alebo novostavbe. Existuje celý rad pravidiel a parametrov, ako musí byť krb napojený do komínového prieduchu. Radšej nič nepodceňujte a pri stavbe sa poraďte s odborníkmi.

Otvorený alebo zavretý oheň?

Ak ste pevne rozhodnutí, že krb do vášho domčeka skrátka patrí, potom nastáva ďalšia otázka – otvorený alebo zatvorený krb? Väčšinou víťazí ten zavretý z celej rady praktických dôvodov. Popol ani dym vám nebudú prúdiť do izby. Nehrozí tiež takéto riziko úrazu. Na druhú stranu sa prichádza o pôžitok z otvoreného plápolajúceho ohňa.

V interiéri sú aktuálne najbežnejšie tzv. prefabrikované interiérové krby, ktoré sú väčšinou vyrobené z liatiny. Tá je ďalej vybavená žiaruodolnou farbou. Vnútro tohto typu krbu je vybavené tzv. krbovými vložkami. Toto teleso si môžete predstaviť ako špeciálne tvarované rebrá. Každý krb je opatrený dvierkami pre lepší odvod tepla, bezpečnú manipuláciou s krbom a v neposlednom rade aj pre väčšiu čistotu v miestnosti.

Výber krbu do domácnosti

Pred samotným nákupom by ste si mali položiť dve otázky:

  • kde budete krb stavať – dom alebo chalupa
  • za akým účelom si krb zaobstarávate – príležitostné vykurovanie, dekoračný prvok alebo vykurovanie celej miestnosti aj jej priľahlých

Podľa odpovedí zvážite, aký výkon musí váš krb mať. Vzhľad je síce tiež dôležitý, ale najprv vyberte typ a výkon.

Na slovenskom trhu krbov a kachlí väčšinou narazíte na krby pre kúrenie briketami a drevom. Ale existujú aj varianty, kde kúrite uhoľnými briketami alebo dokonca samotným uhlím. Odporúčame zvoliť prvý variant, pretože uhlie sa spaľovaním dechtuje a výrazne čmudí. Očakávajte tak, že predné okienko krbu bude večne začmudené a z plápolajúceho ohňa nebudete mať taký zážitok. Museli by ste inak dvierka často čistiť.

Ani poddimenzovať ani predimenzovať výkon krbu

Ako už bolo naznačené vyššie, správna voľba výkonu kachlí je základom celého nákupu. Nezáleží teraz na tom, či budete kúriť drevom alebo uhlím. Ako teda na správny výber výkonu krbu a kachlí? Spočítajte si, koľko metrov kubických budete v dome chcieť vykurovať. Tu práve zvážte, či chcete krb len ako doplnkové alebo celosezónne vykurovanie. Tým ale proces kontrol nekončí.

Než kúpite krb s vami odhadnutým výkonom, pozrite sa na domáci komín. Musí zodpovedať vami požadovanému výkonu. Všeobecne platí poučka, že 1 kW výkonu kachlí postačuje na vykúrenie priestoru o rozlohe cca 20 metrov kubických.

Predimenzovaný krb je ťažké roztopiť – príliš čmudí a tým sa znečisťuje sklo. Poddimenzovaný krb vám pre zmenu nevykúri požadovaný priestor. Krb je tak neustále “prekurovaní” a dlhodobo to vedie k jeho poškodeniu. Môže dôjsť aj k popraskaniu a skrúteniu jednotlivých dielov.

V neposlednom rade si nezabudnite overiť aj samotné palivo, ktoré sa do krbu chystáte umiestniť. Nemalo by mať väčšiu vlhkosť ako 20%. Ako ideál sa uvádza číslo ešte nižšie – cca 10 až 15%.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *