Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Leto je v plnom prúde a na záhrade tento rok zase o niečo skôr dozrieva ovocie a plody predchádzajúcej práce. Aj keď na väčšine záhonov to vyzerá, že už je po všetkej sláve, nemusí to tak byť. Vysadiť sa dá fazuľa a iné plodiny, ktoré ešte pred zimou stihnete v pohode zožať.

V auguste sa dá ešte zasadiť fazuľa, kapusta, japonské reďkovky, špenát alebo šaláty. Špenát sám o sebe vyžaduje nižšie teploty, podobne ako klasická reďkovka. Keď je teplota vyššia, dostáva sa rýchlo do kvetov. S jeho výsadbou preto počkajte až sa trochu ochladí.

Náš tip: Pustite sa do fermentovanie vlastnej zeleniny a podporte svoju imunitu hneď po lete.

Čo sadiť v auguste na záhrade?

Každá rastlina si berie z pôdy iný druh živín. Po zbere je záhon vyčerpaný. Preto ak sa chcete tešiť z dobrej úrody, je dôležité nevsádzať príbuzné rastliny na jeden záhon po sebe. Je potrebné dbať na tzv. striedanie rastlín. Teda po sebe sadíme rastliny, ktoré majú rozdielne nároky na živiny. Aj keď počasie nikdy nepoznáme dopredu, je možné sa ešte tešiť z úrody, ktorú sejeme v auguste.

Ak sa vrhnete na výsev kapusty, či už tej klasickej alebo pekinskej, majte na pamäti, že potrebujú dostatok vody. Táto zelenina je veľmi náročná na dusík. Preto sa oplatí ju vysadiť po hrášku, ktorý pôdu dusíkom obohatil. Po dvoch až troch mesiacoch sa potom môžete tešiť na úrodu. Nezabudnite počas celého vegetačného obdobia na dostatok zálievky.

Poľníček

Ďalej môžete vysievať šaláty pre jesenný zber. Avšak dajte pozor na odrodu. Pre jesenné pestovanie sa hodia tzv. celoročné poľné šaláty. Medzi ne patria odrody Maršálus, Merkurion alebo Medin. Zo zelených šalátov môžete vysievať ešte rukolu alebo poľníček.

Špenát

Kedy sadiť špenát a pestovanie reďkovky

Aby ste sa z týchto plodov tešili, je potrebné ich vysadiť do miest, kde nie je toľko slnka. Aj tie, čo sa vyznačujú odolnosťou proti vykvitaniu, sú náchylné na vyššie teploty. Pri nich vykvitajú skôr, než čokoľvek zožnete. Ak im doprajete výdatnú zálievku a trochu tieňa, budete mať aj na jeseň stále zelený tanier.

Mrkva

Mrkva, rukola, valeriánka a iné druhy zeleniny môžu s pokojom prečkať zimu a na záhone prezimovať. Ak si ich nevšimnú hlodavce a nestiahnu pod zem, v jari znova vyrastú. Takúto pažítku naše babičky zbierali pod snehovou perinou celú zimu.

Čo s čím sadiť v záhrade? (počas celého roka)

Druh zeleninyČo sadiť vedľaČo sadiť ďalej
zemiakykríčkovú fazuľa, kel, špenát, kapusta, chren, žihľavyparadajky, uhorky, tekvica, maliny, slnečnica
zelerfazuľu, paradajky, pór, kaleráb, kel, uhorky, papriku, karfiol, mrkvakukuricu, zemiaky
cibuľamrkvu, červenú repu, redkvičky, šalát, reďkev, petržlen, uhorku, paradajky, jahody, šalátovú čakankufazuľu, hrach, kapusta, kel
cuketa/tekvicakukuricu, fazuľu, hrach, cibuľu, špenátparadajky, zemiaky, reďkovka
cesnakparadajky, šalát, repu, jahody, cibuľkufazuľa, hrach
fazuľaredkvičky, uhorky, kel, kaleráb, šalát, karfiol, zeler, paradajky, zemiaky, špenát, červenú repu, reďkovkašalotku, fenikel, hrach, cibuľu, pór, cesnak
hrášokkaleráb, mrkva, uhorky, reďkovky, hlávkový šalátfazuľa, cesnak, pór, cibuľu, paradajky, zemiaky
kelzeler, repu, kôpor, mätu, rozmarínreďkovky, paradajky, fazuľa, jahody, cibuľu
kalerábzeler, pór, cibuľu, červenú repu, zemiaky, šalát, polníček, špenát, mrkvu, uhorku, papriku, paradajky, hrach, fazuľa, reďkovka, redkvičkypekingská kapusta
mrkvacibuľu, paradajky, hrach, pažítku, pór, redkvičky, cesnak, kôpor, šalát, čínsku kapustukôpor, fazuľu, kel
uhorkahrach, fazuľa, kôpor, hlúboviny, zeler, šalát, cibuľu, červenú repu, špargľu, fenikel, bazalku, pórreďkev, paradajky, reďkovky, zemiaky, cesnak, jahody, kapusta
paprikamrkvu, kaleráb, uhorku, paradajkukríčková fazuľa
paradajkabazalku, mrkev, ředkvičku, červenou řepu, salát, cibuli, česnek, petržel, křen, pažitkuhrach, fenikel, zemiaky
redkvičkašalát, paradajky, kaleráb, mrkva, kapusta, žeruchu, špenát, hrach, fazuľuuhorku, tekvica, kel
šalátuhorky, paradajky, mrkva, červenú repu, kôpor, hrach, fazuľu, hlúboviny, reďkvičky, pórzeler, petržlen
špenáthlúboviny, reďkovku, zemiaky, paradajky, fazuľucibuľu, cesnak, repu, uhorky
Zdroj: https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/

Žiadny záhradník a ani pestovateľ sa nezaobíde bez náradia. Základnú výbavu by mal mať každý. A to:

  • hrable – železné sa hodia na úpravu záhona a jeho kultiváciu. Drevené k hrabaniu trávy. Tie pérovej zase na upratovanie lístia.

  • rýľ – je nevyhnutnosťou dvakrát ročne porýt zeminu. Len tak majú rastliny dostatočne vzdušnú pôdu. Rýľom sa tiež na jeseň zapracováva hnoj. Tie so špičkou sa používajú pre rytie ťažkých pôd.

  • vidly – špicaté vidly poslúžia pre odpratávanie trávy alebo prehadzovanie kompostu. Rycie vidly zase pre zber koreňovej zeleniny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *