Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
Dizajnový jedálenský stôl Sweden, 160 cm, biely

Jedálenský stôl je dôležitou súčasťou každej domácnosti. So svojou rodinou a priateľmi okolo neho trávime stále viac času. Odohrávajú sa pri ňom spoločné večere, oslavy či spoločenské hry. Nielen preto na výbere správneho jedálenského stola veľmi záleží. Ten je totiž investíciou aj na niekoľko desiatok rokov.

Ideálne stolovacie podmienky dokážete vytvoriť aj v obmedzenom priestore. Nezáleží na tom, či máte malú kuchyňu alebo obývačku. V tomto článku vám predstavíme základné faktory, na ktoré by ste mali pri výbere prihliadať.

Dizajnový jedálenský stôl Sweden, 160 cm, biely
Dizajnový jedálenský stôl Sweden, 160 cm, biely

Jedáleň v kuchyni či obývačke?

Umiestnenie stola, samozrejme, závisí v prvom rade od dispozície priestoru. Jedálenský stôl v kuchyni alebo obývačke sú najbežnejšími možnosťami. Ak vám to však priestor dovolí, čo takto spojiť jedálenskú časť napríklad s knižnicou?

Pri výbere jedálenského stola by ste mali myslieť na to, že je centrom diania. Svoju plnú pozornosť by sme mali venovať jedlu a kruhu svojej rodiny či priateľov. Preto umiestnenie stola v blízkosti televízora nie je vhodné. Naopak, príjemný výhľad alebo krb môžu atmosfére pri stole len prospieť.

Jedáleň môžete oddeliť aj opticky

Žiadny dobrý interiérový dizajnér sa nezľakne malého priestoru. Aj v tom je možné vytvoriť dokonalú atmosféru útulného domova. Stačí vám k tomu niekoľko jednoduchých “trikov”. Ak vám to priestor nedovolí, jedálenskú časť môžete vizuálne oddeliť prostredníctvom koberca.

Kobercom s dlhým vlasom sa radšej vyhnite. Sú síce pohodlné a vyzerajú dobre, no ťažšie sa čistia. A verte nám, kobercu pod jedálenským stolom toho hrozí veľa. Od poliatia vínom až po omrvinky.

Upevniť atmosféru pri stolovaní vám pomôže aj zdroj svetla. Samostatná lampa visiaca nad stolom alebo séria žiaroviek by mala byť jeho nevyhnutnou súčasťou. Bonusom je, ak môžete upravovať intenzitu osvetlenia. Lampa by mala byť aspoň 75 cm nad stolom.

Lampa Fuzz 30cm
Lampa Fuzz 30cm

Vyberte ideálny tvar a veľkosť

Základom efektívneho využitia priestoru je prispôsobenie správnym tvarom stola. Najpoužívanejšie sú okrúhly a obdĺžnikový, prípadne kockatý tvar. Väčšina výrobcov ponúka aj oválne stoly. Stôl by mal kopírovať tvar miestnosti, musíte však rátať aj s počtom osôb a priestorom okolo stola. Pre komfortné vstávanie a pohyb okolo potrebujete aspoň 1 meter od najbližšej steny či nábytku.

Aký tvar je pre vás najvhodnejší?

Kockatý stôl je vhodný pre dve osoby a menší priestor. Môžete ho používať ko kávový stolík na balkón či terasu. Pri okrúhlom tvare môžu zvyčajne pohodlne stolovať štyri osoby. Okrúhly jedálenský stôl je náročnejší na priestor a nemôžete ho prisunúť k stene. Tiež nie je vhodný do pozdĺžnej miestnosti.

Jedálenský stôl v tvare obdĺžnika je ideálnym riešením do viacerých interiérov. Dokáže poskytnúť komfortný priestor pre väčšie množstvo ľudí a zapadnúť do priestoru. Jednou stranou ho môžete prisunúť k stene. Tým síce znížite jeho kapacitu, no ušetríte miesto.

Umiestnenie sedenia okolo obdĺžnikového stola je flexibilné, či už sa rozhodnete pre stoličku na každom konci stola alebo nie. Veľmi obľúbená je tiež kombinácia lavice a stoličiek. Pozor, dlhšie sedenie bez možnosti oprieť sa, môže byť viacerým nepríjemné. Lavicu však môžete prisunúť k stene a na tú pripevniť opierky.

Luxusný jedálenský stôl Thunder 160 cm mango
Luxusný jedálenský stôl Thunder 160 cm mango

Koľko ľudí budete hostiť?

V prvom rade zabudnite na výnimočné udalosti, ktoré počas roka spočítate na jednej ruke. Návaly jedla a hostí počas vianočných sviatkov môžete hravo vyriešiť pomocou rozkladacieho jedálenského stola. Ak máte veľkorysý priestor pre okrúhly stôl, na trhu nájdete aj také, ktoré môžete rozložiť tiež.

Nezabúdajte, že každá osoba potrebuje pri stole priestor s rozmerom približne 60 x 40 centimetrov. Rozmery stola môžete podľa počtu osôb vyberať takto:

  • štyri osoby: 120 – 140 cm
  • šesť osôb: 160 – 180 cm
  • osem osôb: 200 – 220 cm

Ako na výber rozkladacieho stola?

Rozkladacie jedálenské stoly prakticky delíme na dva základné typy. V prvom prípade stôl zväčšíte roztiahnutím jeho častí. Priestor, ktorý medzi nimi vznikne, vyplníte príslušným dielom. V druhom prípade stačí na jeden alebo oba konce stola nasadiť ďalšiu časť.

Ak na vás predel medzi časťami stola pôsobí rušivo, jednoducho ho prekryjete obrusom. V prípade rozkladacieho stola potrebujete priestor pre uloženie extra častí, čo môže byť jeho nevýhodou. Pri výbere dôkladne dbajte na jeho kvalitu.

Jedálenský stôl BRET
Jedálenský stôl BRET

Aké materiály sa používajú pri výrobe?

Podľa posledných trendov si svoje pevné miesto drží masívny drevený stôl. Vhodný je najmä do štýlov podobných rustikálnemu. Taký stôl je skutočne dlhodobou investíciou. Lacnejšou možnosťou je drevotrieska s upraveným povrchom.

Častá je tiež kombinácia dreva a kovových nôh či podnože. Ide o modernú súčasť viacerých štýlov zariadenia. V neposlednom rade nájdete aj stoly so sklenenou vrchnou časťou. Neodporúčame však priehľadné sklo. Pohľad na nohy by mohol pri večeri rušiť. Kovový povrch je tiež hlučnejší než drevo.

A čo sedenie?

Jedálenské stoly sa zvyčajne predávajú spolu so stoličkami ako sety. To vám môže ušetriť starosti, pretože stoličky už majú vhodnú veľkosť a dizajn. No ak zapojíte svoju kreativitu, jedáleň môžete spestriť vlastným výberom stoličiek. Doska jedálenského stola by mala byť vo výške okolo 25 až 35 centimetrov nad sedadlom.

Čím viac času pri stole trávite, tým pohodlnejšie sedenie zvoľte. Mäkké čalúnené stoličky s opierkami na ruky môžu byť tou správnou voľbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *