Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Práca z domu alebo tzv. “home office” je čoraz viac obľúbeným a rastúcim trendom. Viaceré výskumy dokonca potvrdili, že práca z domu je produktívnejšia. Nevyhnutnou súčasťou tejto produktivity je však napríklad pravidelný režim a niekoľko základných pravidiel. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou je pracovný priestor. 

V tomto článku vám poradíme s výberom kancelárskych setov a zariadenia do vašej domácej pracovne. Priblížime si výber samotného priestoru a jeho detaily. Vyhnite sa zápcham a rozptyľovaniu. V správne zariadenej domácej kancelárii sa vám bude pracovať jedna radosť! 

Začnite výberom priestoru

Jedným zo základných pravidiel dlhodobo úspešnej práce z domu je pracovné miesto. Myslíme také, ktoré sa nemení každým dňom. Áno, práca z domu nám síce dovoľuje niekedy pracovať z postele a inokedy spoza jedálenského stola, no domáca kancelária je nevyhnutnosť. 

Miesto, kam sa budete pravidelne vracať, pomáha vytvárať správne pracovné návyky. Samozrejme, nie každá domácnosť má možnosť kompletne si vyhradiť samostatnú miestnosť. To však nevadí. Súčasťou niektorých kancelárskych setov je aj nábytok do tvaru L. Domácu kanceláriu tak vytvoríte aj v obývačke alebo v rohu miestnosti. 

Aké podmienky by mal tento priestor spĺňať? Domáca pracovňa by v prvom rade mala byť tým najpokojnejším a najmenej frekventovaným miestom v domácnosti. Ideálne ak sa môžete skryť za dverami. Ak nie, vyhľadávajte miesta bez zbytočného ruchu zvnútra aj zvonku. 

Ďalšou dôležitou podmienkou je dostatok svetla. Prioritou by malo byť prirodzené svetlo. V najhoršom prípade si však, samozrejme, môžete pomôcť aj umelým. Blízkosť okna je vhodná aj kvôli prísunu čerstvého vzduchu. Nezabudnite na smer svetla a umiestnenia stola voči nemu. Podľa toho, či ste ľavák alebo pravák, by ste si mohli tieniť. 

Ako si vybrať kancelársky stôl? 

Často pri zariaďovaní kancelárie veríme, že potrebujeme obrovské stoly. Radšej viac než menej, no nie? V štedrom priestore rozľahlej kancelárie sa tým nemusíte príliš zaoberať. Ak si však zariaďujete svoj domáci “pracovný kútik”, menej je v tomto prípade viac. 

Ako ľudia sa dokážeme výborne prispôsobovať svojmu prostrediu. Ak nepotrebujete nevyhnutne veľkú plochu na rysovanie, nepotrebujete ani veľký stôl. Navyše väčšina kancelárskych setov už počíta aj s úložným priestorom. 

Najmä v domácom prostredí chcete efektívne využiť každý centimeter. Preto dôkladne prehodnoťte, koľko priestoru k svojej práci skutočne potrebujete. Myslíte napríklad aj na tlačiareň, miesto na papiere, priestor na malý odpadkový kôš a podobne.

Stôl s regálom NARVIK B1 dub sonoma / čierna Halmar
Stôl s regálom NARVIK B1 dub sonoma / čierna Halmar

Poznáte stoly s nastaviteľnou výškou? 

Niektoré kancelárske stoly v súčasnej ponuke majú aj elektronický mechanizmus pre nastavenie výšky. Môžete si tak jednoducho prispôsobiť ideálnu výšku stola pri sedení. Avšak práve jeho úplné zdvihnutie a práca v stoji sú jeho hlavnou výhodou. 

Ani so státím by sa to ale nemalo preháňať. Najmä ak ešte nie ste na prácu v stoji zvyknutí. Celodenné sedenie pri počítači je však nad mieru škodlivé. Na pravidelné ponaťahovanie a prechádzku sa ľahko zabúda. Preto je kancelársky stôl s nastaviteľnou výškou skvelou voľbou pre vaše zdravie. 

Kreatívne využitie priestoru

Niektoré priestory si svojou rozlohou a možnosťami vyžadujú kreatívny prístup. Skvelou minimalistickou možnosťou pre menšie domácnosti sú rôzne rozkladacie stoly. Jednoduchým príkladom je napríklad fixná vrchná časť stola s monitorom. Nižšiu časť na písanie alebo klávesnicu môžete vysunúť počas práce. 

Mimo pracovného času tak ušetríte množstvo miesta. Obzvlášť keď takýto stôl doplníte aj o zasúvaciu stoličku alebo taburet. Dbajte však na kvalitu jeho prevedenia. Vysúvacie časti sa môžu rokmi opotrebovať či poškodiť. 

Ďalším efektívnym využitím priestoru je vyklápacia doska zo steny. Tá môže byť súčasťou zariadenia alebo ju jednoducho privŕtate na stenu. Tým získate vyhradený pracovný priestor, ktorý vám bude k dispozícii vždy, keď to budete potrebovať. 

Ako na výber kancelárskej stoličky? 

Ako sme už naznačili, dlhodobé sedenie nie je pre ľudské telo prirodzené. Má teda dôsledný výber kancelárskej stoličky vôbec zmysel? Oplatí sa za kancelársku stoličku zaplatiť podstatne viac? Sú “ergonomická” a “zdravotná” len slovíčkami, ktoré nás majú presvedčiť o cene stoličky? 

Pri dlhodobom sedení vyvíjame tlak na stavce, čo je pre naše telo skutočná záťaž. Správny výber kvalitnej ergonomickej stoličky tak určite má zmysel. Ušetrite si možno množstvo bolestí a zdravotných problémov v budúcnosti. Tiež budete mať viac energie a cítiť sa lepšie. 

Tzv. “zdravotné stoličky” sú špeciálne vyvíjané tímom lekárov a terapeutov. Sú určené pre ľudí, ktorí sedia viac než 8 hodín denne a ktorí majú zdravotné problémy s chrbticou. Avšak pozor, toto označenie používajú niektorí výrobcovia aj vtedy, keď nespĺňajú všetky kritériá. 

Kancelárska stolička Boss biela
Kancelárska stolička Boss biela

Podľa čoho spoznáte kvalitnú stoličku?

Základom každej kancelárskej stoličky je možnosť nastaviť si výšku, hĺbku (pohyb operadlom dopredu a dozadu) a sklon (uhol sklonu operadla). Pri pohybe dozadu by sa mal zväčšovať uhol medzi operadlom a sedadlom. Pri všetkých týchto pohyboch by mali vaše päty ostať na zemi. 

Nevyhnutnosťou by tiež mala byť nastaviteľná opierka na bedrá. Opierky na ruky by nemali byť príliš dlhé a ich výška by mala byť tiež nastaviteľná. Výbornou súčasťou kancelárskej stoličky je aj opierka hlavy. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *