Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
Kĺbová markíza AVENBERG CELESTE – Béžová

Leto na Slovensku je už v plnom prúde. Dovolenková sezóna vrcholí a vlny horúčav striedajú letné búrky. Aby ste strávili príjemný čas v kruhu tých najbližších nemusíte cestovať príliš ďaleko. Stačí vám záhrada alebo väčšia terasa a grilovacia párty sa môže začať. 

Máte sa kam skryť pred priamym slnkom alebo nepriaznivým počasím? Viete, aké sú možnosti a podľa čoho sa rozhodnúť medzi markízou, altánkom a záhradným stanom? Pomôžeme vám v našom článku. 

Kĺbová markíza AVENBERG CELESTE – Béžová
Kĺbová markíza AVENBERG CELESTE – Béžová

Markíza

S markízou ste sa už určite stretli a nie, nemyslíme tú na televíznych obrazovkách. Markíza je strieška, ktorá má sklon od budovy a slúži ako ochrana pred slnkom a dažďom. Ide o veľmi efektívnu a praktickú možnosť pre balkóny a terasy. 

Ako vybrať markízu? 

Výber markízy nie je len o výbere látky, i keď aj ten je veľmi dôležitý. Väčšinu látok na súčasnom trhu už tvoria trvanlivé a odolné materiály. Tie odolávajú dažďu, vlhkosti a priamemu slnku po dlhé roky. Kvalitná látka by si mala zachovať svoju sýtosť farieb. V najhoršom prípade by však jej výmena mala byť jednoduchá. 

Pri výbere farby látky berte ohľad aj na prostredie a farbu steny. S tou môžete prípadne vytvoriť aj zaujímavý kontrast. Majte tiež na mysli vplyv slnka, ktoré môže časom poškodiť farbu. Tá pod vplyvom slnečných lúčov stratí svoju sýtosť a vybledne. Preto voľte radšej svetlejšie odtiene. Nezabúdajte, kvalitná látka markízy si svoju farbu zachová niekoľko rokov. 

VidaXL Ručne ovládaná zaťahovacia markíza, 300 cm, antracitová
VidaXL Ručne ovládaná zaťahovacia markíza, 300 cm, antracitová

Ako zvoliť správne rozmery markízy? 

Samotná látka markízy by sa mala nachádzať vo vzdialenosti aspoň 2,2 m od zeme. Samozrejme, záleží aj od možností priestoru. V prípade rozmerov markízy máte buď na výber zo širokej ponuky pevne stanovených rozmerov, alebo vám ju vyrobia na mieru. 

Šírku markízy a dĺžku jej vysunutia môžete prispôsobiť rozmerom plochy pod markízou. V prípade vzdialenosti, do ktorej sa markíza vysunie, môže byť jej dĺžka o niečo väčšia. Pre maximálne využitie markízy potrebujete jej sklon nastaviť podľa smeru slnka. V závislosti od priestoru ju môžete napríklad umiestniť vyššie na stene. Budete tak mať dostatok miesta pre pohyb aj pri vyššom sklone. 

Aké druhy markíz existujú? 

Výber vhodnej markízy závisí najmä od jej miesta využitia. V každom prípade by ste ich však mali bez problémov pripevniť k stene domu. Aké markízy teda poznáme? 

1. Kazetová markíza

Látka markízy sa v tomto prípade zasunie do kazety, kde je chránená pred poveternostnými podmienkami. Nájdete aj polokazetové markízy, kde sú mechanizmus navíjania a krycia látka chránené krycím puzdrom. 

2. Otvorená markíza s kĺbovými ramenami

V tomto prípade je látkový poťah markízy upnutý medzi dve ramená. Vďaka tomu môže byť pnutie pri väčšom vysunutí silnejšie. 

Markýza 3x2m S KRYTEM - vzor 101 ROJAPLAST
Markýza 3x2m S KRYTEM – vzor 101 ROJAPLAST

3. Ostatné markízy

Balkónové markízy sú umiestneniu na balkóne prispôsobené svojim prevedením. Ak hľadáte individuálne riešenie, na výber máte ešte množstvo druhov markíz. Fasádne markízy, pravouhlé markízy, upínacie markízy alebo bočné rolety vám určite pomôžu vytvoriť to správne riešenie. Nehanbite sa tiež opýtať odborníkov. 

Ovládanie markízy

Vhodné ovládanie v prípade menších markíz je manuálne kľukové ovládanie. Pri väčších markízach by ste sa však narobili, prípadne ak si chcete dopriať viac pohodlia, zvoľte markízy s elektrickým motorom. Tie je možné ovládať aj vypínačom alebo diaľkovým ovládačom. 

Záhradné stany a altány

Hlavným faktorom pri výbere záhradného stanu alebo altánu je otázka, či chcete ochranu len pred slnkom alebo aj dažďom a vetrom. Od toho závisí aj výber samotného materiálu a prevedenia. Záhradný stan môže byť skvelým dočasným alebo celoročným riešením pre vaše záhradné párty a oslavy. 

Hľadáte celoročné alebo sezónne riešenie? 

Kvitnúca záhrada nám prináša radosť iba časť z roka. To nám však nemusí brániť pri trávení spoločných chvíľ v kruhu našich blízkych. Záhradný stan je výborným a ľahko prenosným riešením. Náporom dažďa a silného vetra odoláva len ťažko, a tak by jeho použitie malo byť sezónne. Jeho konštrukcia už nie je prispôsobená náporom počasia počas celého roka. 

Naopak, ak vyhľadávate celoročné útočisko na čerstvom vzduchu, vhodným riešením je práve altánok. Dôležitá je kvalita a prevedenie jeho konštrukcie. V prípade hliníku sa nemusíte báť hrdze, oceľ je však pevnejšia a odolnejšia.

Malatec 7910 Zahradní párty stan 3x3 m, zelený
Malatec 7910 Zahradní párty stan 3×3 m, zelený

Akú veľkosť vybrať? 

Štandardne sú obľúbené rozmery záhradných stanov a altánkov 3 x 3 m, kam sa pohodlne zmestí štvorčlenná rodina. Pri rozmeroch 3 x 6 m môžete počítať už s 8 až 16 ľuďmi.  

Spôsob konštrukcie

Po ukončení sezóny je potrebné stan rozložiť a skladovať. Tu máte príležitosť preveriť jeho stav a vykonať prípadnú údržbu. Prakticky máte na výber z dvoch konštrukcií: 

Rúrková konštrukcia je lacnejšia. Tvorí ju tenký plech a plastové spojovacie diely. Sú náchylnejšie k zničeniu a preto by ste ich mali pravidelne v čase ich nepoužívania skladať. Nevýhodou lacnejších stanov a altánov môže byť problém s náhradnými dielmi. 

Nožnicová konštrukcia je praktickým riešením. Postavíte ju behom niekoľkých sekúnd aj osamote. Jej cena je vyššia, no to platí aj pre jej životnosť. Údržba je jednoduchšia, pretože jednotlivé diely nahradíte bez problémov. 

Nezabúdajte tiež na to, že vybudovaný záhradný altánok s drevenou konštrukciou je stavbou trvalého charakteru. Aktuálne podmienky, ktoré potrebujete splniť, si môžete overiť na stavebnom úrade. Ide tiež o najdrahšiu možnosť, kde okrem materiálu potrebujete aj pomoc remeselníkov a záhradných architektov. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *