Zasklenie balkónu môže rozšíriť úžitkovú plochu celého bytu a prirodzene zvýšiť aj komfort bývania. Novo zasklený priestor prináša niekoľko výhod a zároveň slúži aj ako ochrana proti hluku, prachu, dažďu, extrémnym teplotám, ako aj úsporu nákladov na vykurovanie bytu.
Ak ste aj vy rozmýšľali nad zasklením vášho balkóna, máme pre vás niekoľko informácií, ktoré by ste mali pred samotným zákrokom zohľadniť.
Sprievodca sklenenými balkónmi
Čo je to presklený balkón?
Presklený balkón je vonkajšia plocha obklopená sklenenými rámami. Presklený balkón vám umožní inteligentne optimalizovať ďalšie metre štvorcové v byte. Tým ho premení ho môže na pracovňu, malú jedáleň, šatňu, detské ihrisko či dielňu pre tvorivých členov rodiny. Môžete na ňom začať pestovať rastliny alebo vytvoriť priestor pre vaše domáce zvieratko.
Balkón alebo lodžia?
Mnoho majiteľov bytov si tieto dva koncepty mýli. Zasklenie lodžie je jednoduchšie, pretože je z dvoch strán ohraničená stenami – je „vo vnútri“ obytného priestoru. Balkón je konštrukcia vyčnievajúca zo steny fasády budovy. „Visí“ nad zemou.
Spôsob zasklenia – studené alebo teplé?
Studené zasklenie sa skladá z jednej vrstvy skla a ľahkého rámu. Táto metóda poskytuje relatívnu zvukovú izoláciu, chráni miestnosť pred prachom, vetrom a slnečným žiarením, ak je sklo pokryté UV filtrom, ale nedrží teplo. Je vhodné, ak využívate balkóny na skladovanie potravín.
Teplé zasklenie je zložitejšie, ťažšie, spoľahlivejšie, avšak finančne náročnejšie. Skladá sa zvyčajne z okenných rámov s dvojitým tesnením a oknami s dvojitým zasklením, ktoré majú schopnosť udržiavať izbovú teplotu na balkóne kedykoľvek počas roka. Táto možnosť je vhodná, ak využívate balkón celoročne. Upraviť balkón pre takéto využitie je vcelku jednoduché, stačí mať trochu predstavivosti a váš balkón sa vám za to odvďačí príjemnou a útulnou atmosférou.
Druhy preskleného balkóna
Existujú dva typy skleneného balkóna, rámovaný a bezrámový.
Bezrámové zasklenie tvoria sklenené panely s transparentným tesnením balkóna medzi sklami, ktorý umožňuje ničím nerušený výhľad. Bezrámové riešenie je praktické aj v prípade netradičných tvarov balkóna vrátane zasklenia do oblúka.
Rámové zasklenie tvoria okná v rámoch, ktoré sa posúvajú po koľajniciach a skladajú za seba. Tento systém lepšie odoláva nepriaznivému počasiu, je tesnejší a menej hlučný počas silného vetra.
Materiály
Výber materiálu závisí od účelu balkónu a vašich finančných nákladov na zmeny.
Plastové rámy
V prípade nízkorozpočtovej opravy postačia jednoduché rámy z PVC a jednoduché sklo. PVC rám zvnútra tiež pozostáva z množstva priehradiek, prepojok (výstuh). Ich účelom je vytvorenie segmentov v dutine profilu, ktoré sú naplnené vzduchom. Čím viac priečinkov, tým vyššia je tepelná odolnosť.
Úroveň tepelnej ochrany závisí od hrúbky skla a od vzdialenosti medzi nimi. Najteplejšie bude na balkóne, ktorý je zasklený oknami s dvojitými sklami.
Drevené rámy
Trend v inštalácii drevených rámov stále rastie. Pôsobia útulne, sú prírodné a ekologické. K ich nevýhodám patrí to, že si vyžadujú dobrú starostlivosť. Drevo musí byť ošetrené špeciálnymi ochrannými latkami a farbami, inak rýchlo stratí vzhľad a začne hniť.
Hliníkové rámy
Hliníkový profil je najaktuálnejšia verzia zasklenia balkóna. Hliníkový profil sa hodí aj na malé balkóny. Umožňuje ušetriť alebo dokonca rozšíriť priestor. Rámy tohto materiálu vyzerajú esteticky, sú dosť odolné. Ak ich natriete ochranným smaltom, životnosť sa výrazne zvýši.
Ich ďalšou výhodou je, že prepúšťajú do miestnosti oveľa viac svetla ako profily vyrobené z dreva alebo plastu.
Opatrenia
- Ak sa chystáte zaskliť‘ okná sami, pred začatím práce si si premyslite, ako minimalizujete riziko, ktorá hrozí nielen vám, ale aj okoloidúcim. Oboznámte teda pred plánovanou prácou aj susedov.
- Taktiež odporúčame zaobstarať si vákuové prísavky, ktoré vám prácu so sklom uľahčia.
- Keďže sklo je veľmi krehký materiál, odporúčame vám si ku práci zavolať niekoľko kto sa vyzná alebo dokonca profesionálov na zasklenie balkónov. Sklo je dosť ťažké – práve preto je optimálne využiť pri práci manipulačnú techniku.
Výhody zasklenených balkónov
1. Zvyšujú využiteľný priestor
Ak je váš balkón chránený sklom, premení sa z občasne využiteľného priestoru na miesto, ktorý môžete využiť takmer po celý rok.
2. Chránia váš balkón aj nábytok
Zmeny teploty môžu byť škodlivé pre balkón aj vonkajší nábytok, čo vedie k zvýšeniu nákladov na ďalšiu údržbu. Vďaka sklu bude vaša balkónová konštrukcia a nábytok chránený pred vonkajšími vplyvmi.
3. Znižuje hluk a zvyšuje bezpečnosť
Balkónové sklo slúži nielen ako ochrana, proti vetru a dažďu, ale aj na to, aby tlmilo hluk zvonku. Okrem iného slúži aj ako forma bezpečnosti pre deti a domácich miláčikov.
4. Znižuje spotrebu energie
Ak je zasklený balkón počas chladnejších mesiacov zatvorené, znížite aj vašu spotrebu energie na vykurovanie, pretože vám nebude prefukovať popod oknami.
Zasklenie balkóna, je určite jedna z investícií, ktorá sa oplatí. Zasklený systém znižuje náklady na energiu a predlžuje sa životnosť balkóna aj o niekoľko rokov. Ak sa rozhodnete pre takéto riešenie, nie je to lepšie len z finančného hľadiska a pre vaše osobné pohodlie.