Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

To, že sa za posledný rok toho veľa vecí zmenilo, vnímame a vidíme všetci. Ekonomika slabne, niektoré odvetvia sú v kriticky zlých stavoch. Ak ste pred pandémiou plánovali sťahovanie či kúpu nehnuteľnosti, no momentálne o svojich rozhodnutí pochybujete, pripravili sme si pre vás rozhovorom s realitným špecialistom Ivanom Györgym.

Ivan György je realitný špecialista, ktorý reprezentuje spoločnosť ART-G s.r.o..

Aký vplyv má podľa vás pandémia na realitný trh?

Zažíva jemnú stagnáciu. Ale na druhej strane realitný trh napriek pandémii prekvitá. Kto výhodne nakúpil v minulosti, vďaka zvyšujúcim sa cenám nehnuteľností dokáže a vie výhodne predávať.

Pociťuje vaša spoločnosť vplyv pandémie?

Nás sa pandémia nijako nedotkla, lebo máme dobrých obchodných partnerov a stabilnú klientelu. 

Ako je to v období pandémia s cenami nehnuteľností? Rastú/klesajú, prečo?

Mnohých prekvapilo, že hodnota nehnuteľností má stúpajúcu tendenciu, napriek situácii v akej sa nachádzame. Má to viacero dôvodov a závisí to od regiónov. Dôvody sú jednoduché, zvýšila sa cena stavebného materiálu o 10%, pričom je to aj touto pandemickou dobou. Dospeli sme k tomu, že veľa pracovných pozícii je možné vykonávať cez home ofiice a je dosť pravdepodobný odliv mnohých profesií do slabších regiónov.

Čo sa týka samotnej Banskej Bystrice tak som v Slovenskom rozhlase zachytil, že v Banskej Bystrici išli nehnuteľnosti o 16 % hore a tuším, že aj prešovský kraj zaznamenal nárast. Čiže pokles podľa tohto trendu zrejme v krátkodobom horizonte pocíti hlavné mesto SR Bratislava, ale ako som uviedol na začiatku tak sa to min. udrží aj zvýšením stavebného materiálu, cenou práce.

A čo hypotéky a hypotekárny trh? Sú hypotéky stále také lacné, ako to bolo pred koronou? 

Hypotéky sú stále s výhodným úročením pre klientov s dobrou bonitou, nie je však už dostupná pre kohokoľvek. Banky sú ešte stále veľmi opatrné voči zahraničnému príjmu a tiež negatívne prihliadajú na odklad splátok, ktoré si teraz vyberajú svoje dane vo forme obmedzení pre týchto klientov. 

Oplatí sa teda investovať do nehnuteľností, ak človek dostane hypotéku? 

Ak klient získa hypotéku, určite sa mu oplatí investovať do vlastného bývania, nakoľko nájmy si stále držia vysokú cenovú hladinu. Stále sa dá očakávať nárast hodnoty nehnuteľností.

Kde sú bytu na Slovensku najlacnejšie a kde najdrahšie?

Byty sú stále najdrahšie v našich najväčších mestách, najlacnejšie v menších okresoch a byty na dedinách.

Aký typ bytu je najžiadanejší (jednoizbové, väčšie…)?

Dvojizbové byty pre mladé páry na štart do života sú najžiadanejšie a zároveň trojizbové byty pre mladé rodiny.

A čo mladí single ľudia okolo 25-ky? Je pre nich reálne kúpiť si v dnešnej dobe vlastný byt?

V prípade stabilného príjmu a splnenia podmienok banky je možné riešiť financovanie bývania aj pre mladých ľudí do 25 rokov. 

Aký je teda záver? Oplatí sa kupovať alebo nie?

Ešte stále sa oplatí kupovať nehnuteľnosti, je však potrebné si zvážiť, čo je zámerom kúpy nehnuteľnosti. Veľmi dôležité je poradiť sa s odborníkom v oblasti realitného trhu a zároveň zvážiť aj možnosti výhodného financovania bývania. Opäť sa vracia obdobie návratu na vidiek, dokonca aj bývanie na samote. Súvisí to s trendom návratu ku prírode a sebestačnosti. Často klienti hľadajú aj víkendové bývanie  – chalupy, domčeky v horách alebo na vidieku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *