Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Doba praje prírode, ku ktorej sa neustále vraciame. Veľa z nás sa čoraz viac snaží uvažovať ekologicky a tiež tomu prispôsobiť svoj život. A možno práve preto je v posledných rokoch populárne žiť inak – staviame ekologickejšie domy, triedime odpad a celkovo sa prikláňame k ochrane prírody. Jednou z možností, ako žiť v súlade s prírodou, môže byť bývanie v zrubovom dome.

Zrub – drevodom alebo drevenica majú rozhodne kúzlo, o tom niet pochýb. Masívne drevo je obľúbeným príjemným materiálom, čo prináša do života teplo. A takú hrejivú atmosféru bezpochyby v zrube nájdete. Aký je teda vlastne rozdiel medzi drevenicou a zrubom? Jednoduchý, drevenica je postavená z hranola, kdežto zrub z typických guľatín. Oboje vás však ľahko nadchne.

Ilustračný obrázok, zdroj
Ilustračný obrázok, zdroj

TIP: Ako na kúpeľňu na chalupe

Má bývanie v drevodome aj nevýhody?

Na sme sa opýtali priamo odborníkov. Pán Miron Matejčík zo spoločnosti Kontio v drevostavbách vidí primárnu nevýhodu:

U nás (teda na Slovensku, ale aj v Čechách) je najväčšou nevýhodou drevostavieb hlavne vyššia cena. Cena sa odvíja od kvality materiálu a tzv. WoodHow KONTIO. Možno druhou nevýhodou je potrebná starostlivosť o drevo ako prírodný materiál, napríklad treba obnovovať nátery, a pod. Tiež má drevo určité konštrukčné limity, ako napr. rozpony miestnosti, a preto je na veľký rozpon je potrebná pomocná konštrukcia (stĺp), ktorý môže v interiéri vadiť. Tiež u nás legislatíva zatiaľ nepovoľuje vyššie budovy ako 2 poschodia.

Ako najväčšie výhody drevodomov Kontion vidí pán Matejčík, okrem uvedeného materiálu a zdravotných benefitov:

  • rýchla výstavba – radové mesiace a klient môže hneď býva
  • ľahká stavba nepotrebuje mohutné základy (možnosť stavať aj na piliéroch)
  • ekologicky materiál drevo a vyznamne nízka uhlíkova stopa
  • ľahká likvidácia budovy
  • dlhá životnosť budovy (storočia), pomerne ľahke zmeny (prístavby, prestavby, úpravy)

Výhody bývania v zrubovom dome

Jednou z dôležitých výhod bývania v zrube je mikroklíma. Drevo totiž dýcha, takže rovno zabudnite na typický suchý vzduch z panelových domov alebo naopak prílišnú vlhkosť spôsobenú plastovými oknami. Vďaka drevu je bývanie v zrube vhodné aj pre astmatikov a alergikov. Jedinou nevýhodou, ako sa zdá, môže byť prach, ktorý je niekoľkokrát do roka potrebné z dreva zotrieť. Okrem neho si ale drevo na pohľad, na dotyk alebo privoňanie zamiluje skrátka každý.

Ďalšou dobrou vlastnosťou, ktorou zruby a drevenice disponujú, je tepelná izolácia. Tá býva u týchto typov domov vytvorená vrstvami ovčej vlny, konope alebo ľanu. V zime drevo udržuje príjemné teplo, čo ešte podporuje nezameniteľnú náladu v zrubovom dome či drevenici.

Aspektom pre výber dreveného domčeka môže byť tiež rýchlosť stavby a zasadenie do krajiny. Zrub sa nehodí kamkoľvek, ale ak máte vhodný pozemok, môže byť presne tým pravým pre vás. Navyše priemerná doba stavby býva okolo troch mesiacov a tak si všetci netrpezliví prídu na svoje. Ak však máte pozemok v meste alebo uprostred dediny, potom je zrejmé, že by zrub ani drevenica do okolia nezapadli – a výhoda sa stáva nevýhodou.

Zrátané a podčiarknuté – dom z dreva je určený pre každého, kto má blízko k prírode, horám a miluje drevo. Potom idú všetky nevýhody stranou, pretože pozitíva sú to, vďaka čomu budete život v zrube milovať každý deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *