Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Roky bežia a trendy v bývaní sa s nimi prirodzene premieňajú a vyvíjajú. Ak ste vyrastali v panelovom byte, potom si možno pamätáte, že v čase vášho detstva bolo trendom zamurovať priechodné dvere medzi kuchyňou a obývačkou. Dneska naopak je bežné vytvárať jeden veľký obytný priestor, to znamená prepájať kuchyňu s obývacou izbou. Často tak vzniká jedna veľká miestnosť, kde dochádza k príprave jedla, jeho servírovaniu a zároveň sa tu relaxuje.

Ilustračný obrázok, zdroj

Niekto namieta, že prepojením týchto miestností dochádza k zmätku v byte, väčšej akumulácii pachov a vôní z varenia v izbe, ľahšie sa šíri neporiadok, a pod. Na druhú stranu, ženy v kuchyni boli v oddelených miestnostiach izolované od zvyšku diania. To nehovoríme o tom, že pre matky na materskej dovolenke je ideálne sledovať, čo ich deti práve vyvádzajú. Nemôžu ich však mať stále pri nohách v kuchyni pri príprave pokrmov. Čo je teda lepšie – prepájať alebo ponechať?

Prepojenie na základe rodinných požiadaviek

Definitívne rozhodnutie by malo padnúť na základe potrieb danej rodiny. Sú rodiny, pre ktorých je spoločenský život alfou a omegou života. Schádzajú sa okolo stola a pozývajú si návštevy. Inde je centrom diania pohovka s televíziou a na jedlo sa chodí skôr von. V druhom prípade potom nie je potrebné začať búrať priečky a vymýšľať, ako účelne prepojiť kuchyňa s obývačkou.

Než sa pustíte do rekonštrukcie, potom si tiež overte, aký múr máte medzi obývacou izbou a vašou kuchyňou. Prierez by ste mali vykonávať iba do steny, ktorá nie je nosným múrom vášho domu či paneláku.

Rovnako si rozmyslite budúci štýl prepojených miestností. Ak ste doteraz mali kuchyňu v hnedých odtieňoch s dreveným nábytkom a vaša obývačka sa naopak niesla v modernom štýle, kde to hýri farbami, potom prepojenie bez úprav môže pôsobiť ako päsť na oko. Je potrebné si ujasniť spoločný tón a štýl oboch miestností. Alebo ho navodiť pozvoľným prechodom.

Ilustračný obrázok, zdroj
Ilustračný obrázok, zdroj

Prepájame od zeme po strop

Zvážili ste všetky možnosti a rozhodli ste sa, že vo vašom byte nesmie chýbať centrum diania – tj. prepojíte svoju kuchyňu s obývacou izbou. Alebo už máte miestnosti z minulosti prepojené a radi by ste byt oživili. Na čo teda myslieť a čím sa inšpirovať?

Nie je nutné hneď rušiť celú stenu, niekedy je lepšie časť priečky ponechať. Alebo naopak absenciu múru čiastočne nahradiť grafosklom či paravánom. V oboch prípadoch môžete na vnútornú výplň využiť vlastné fotografie a rozžiariť tak miestnosti spomienkami na vaše cesty alebo ratolesti.

Veľa rodín umiestňuje do predelu medzi kuchyňou a izbou veľký kuchynský stôl. Jednak tu servírujete jedlo a deti si tu aj pripravia domáce úlohy kde sa vás tak môžu pýtať na rôzne nejasnoti rovno od sporáka. Odpadá odbiehanie. Naviac sa stôl netesní nikde v kúte miestnosti. Môžete si tak pokojne zaobstarať okrúhly stôl. Ak si nechcete pri jedle vzájomne zavadzať, myslite na to, že ideálnymi rozmermi pre stolovanie sú 60×40 cm pre jedného. Odtiaľ sa odvodzujú rozmery jedálenských stolov. Napríklad rodinný kuchynský stôl pre štyri osoby by mal byť minimálne 120 cm dlhý a 80 cm široký.

Po prepojení miestností nastane logicky problém s osvetlením. Ukazuje sa, že najlepšie je zrušiť klasické stropné osvetlenie uprostred novovzniknutej jednej miestnosti. Nahraďte ho masívnymi stojacimi lampami v jednotlivých rohoch izby.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *