Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Osvetlenie v domácnosti by ste v žiadnom prípade nemali podceniť. Práve naopak. Vďaka správnemu výberu osvetlenia a svietidiel môžete ušetriť nemalé peniaze. Okrem znížených energetických nákladov tak získate útulný a efektívny domov. Poznáte hlavné rozdiely medzi žiarovkami? Viete, ktoré z nich si vybrať? Po prečítaní tohto článku v tom už budete mať jasno.

Typy žiaroviek: Poznáte rozdiel medzi žiarovkou a žiarivkou? 

Výber žiarovky je dôležité prispôsobiť požiadavkám priestoru. V menej frekventovaných miestnostiach predsa nebudete používať žiarovky s najvyššou svietivosťou. Pri výbere žiarovky by vás mala zaujímať spotreba vo wattoch a svietivosť, vyjadrená v lúmenoch. Čím viac lúmenov, tým viac svetla. 

Pri výmene žiaroviek nezabudnite na ich správnu likvidáciu. Staré volfrámové žiarovky môžete zlikvidovať v komunálnom odpade, ostatné patria do zberných dvorov. 

Žiarovka s volfrámovým vláknom

Starú známu žiarovku, ktorá sa pri nápade rozžiari nad hlavou každej rozprávkovej postavičky, pozná každý. Bežnú žiarovku tvorí sklenená bublina vyplnená vákuom alebo nezlučivým plynom a vlákno, ktorým prechádza elektrický prúd. Do elektrickej siete sa pripája závitovou objímkou. Jej svetlo má žltý nádych. 

V prípade žiarovky uniká do okolia veľké množstvo tepla. Energeticky je toto osvetlenie oproti ostatným typom najmenej výhodné. Životnosť bežnej žiarovky je približne 1 000 hodín. Jej svietivosť postupom času klesá. 

Halogénová žiarovka

Prakticky ide o žiarovku s volfrámovým vláknom a ochrannou atmosférou z halogénu. To vytvára tepelnú izoláciu a predlžuje životnosť žiarovky o približne dvojnásobok. Halogén tiež bráni vznikaniu mikročiastočiek odpareného kovu, a teda ich svietivosť časom neklesá. 

Halogénová žiarovka E27 28W 2800K
Halogénová žiarovka E27 28W 2800K

Kompaktná žiarivka

Tiež známa ako “neónka”. Pamätať si ju môžete zo školy či kancelárie. Kvôli svojim vlastnostiam sa s obľubou používa v priestoroch, kde sa svieti dlhšie a nedochádza k častému zhasínaniu a zažínaniu. V jej trubici so zmesou plynov vznikajú výboje ultrafialového žiarenia. Tie v kombinácii s povrchom žiarivky vytvárajú viditeľné svetlo. 

Výhodou žiariviek je ich dlhšia životnosť oproti starým žiarovkám, a teda 8 000 až 15 000 hodín. V porovnaní s ostatnými možnosťami však stále ide o priemerný stred. Zapínanie a vypínanie túto životnosť skracuje. Ďalšou nevýhodou je ich pomalší nábeh, kým sa naplno rozsvietia. 

Upozorňujeme, že žiarivky obsahujú ortuť. Pri ich rozbití tým vzniká nebezpečenstvo kontaminácie, čo tiež sťažuje ich recykláciu. 

LED žiarovky

V tomto prípade ide nepochybne o hudbu budúcnosti. Oproti všetkým možnostiam ponúkajú životnosť neuveriteľných 50 000 až 100 000 hodín. Nevadí im ani časté vypínanie/zapínanie. Majú najnižšiu energetickú spotrebu, pri ktorej ponúkajú väčšiu svietivosť. Navyše svietia okamžite po zapnutí na plný výkon. 

S výrobou LED žiaroviek sa pochopiteľne spájajú vysoké náklady, čo sa odráža na ich cene. Z dlhodobého hľadiska však zaručujú návratnosť nákladov. Rovnako aj z ekologického hľadiska ide o prijateľnú možnosť. Nie sú toxické a neobsahujú olovo ani ortuť. Nevytvárajú teplo a vydržia svietiť dlho. Teda svoje využitie nájdu v celej domácnosti. 

Philips CorePro 49752400 LED Žiarovky E27 E27 10.5W 1055lm 3000K
Philips CorePro 49752400 LED Žiarovky E27 E27 10.5W 1055lm 3000K

Typy svietidiel

Každá miestnosť má svoje špecifické požiadavky na osvetlenie. Iné osvetlenie použijete v spálni, kde vyhľadávate oddych a tlmené osvetlenie. Iné zas použijete v kuchyni, kde potrebujete dobre vidieť. A iné v chodbe a v priestoroch, kde sa zdržujete veľmi krátko. Kombináciou viacerých druhov svietidiel spestríte dizajn svojho zariadenia. Každá miestnosť tak získa svoju vlastnú “dušu”. 

Už pri samotnom výbere a zariaďovaní vašej nehnuteľnosti by ste mali myslieť na dostatok prirodzeného svetla. To dosiahnete vhodnou orientáciou na svetové strany, výberom a rozmiestnením okien a samotným zariadením. Pri výbere umelého osvetlenia sú kľúčovými faktormi intenzita a farba. 

Osvetlenie miestnosti sa delí na centrálne a vedľajšie. To znamená, že ako centrálne použijete intenzívny luster uprostred miestnosti. Ako vedľajšie osvetlenie použijete niekoľko menších lámp umiestnených na rôznych miestach. 

Lustre a závesné svietidlá

Lustre a závesné svietidlá sú nepochybne centrálnym osvetlením. Často ide o svietidlo väčších rozmerov a jeho výber je potrebné prispôsobiť štýlu zariadenia. 

Luster 72-61 7L Bamboo tube-Komfort-nábytok
Luster 72-61 7L Bamboo tube-Komfort-nábytok

Stropné svietidlá

Tie sú na strop akoby “prilepené”, čím teoreticky osvetlujú menšiu plochu. Ide však o jednoduchší dizajn, ktorý sa s obľubou používa v miestnostiach ako kúpelňa. 

Bodové svietidlá

Ide o moderný a flexibilný typ osvetlenia. Delia sa na tzv. “downlighty”, ktoré svietia priamo dole a “spoty”, ktoré môžete ľubovoľne nasmerovať. 

Nástenné svietidlá

Svoje využitie nájdu aj v exteriéri. Ich svetlo je priame a často ich môžete nasmerovať. 

Ozcan OZ 5122-1 Rose-Gold
Ozcan OZ 5122-1 Rose-Gold

Stojace lampy

Ide o príjemný doplnok obývacej miestnosti a spálne. Vytvárajú útulnú atmosféru a jemné osvetlenie. 

Stolové lampy

Stolové lampy sú praktickým a efektívnym spôsobom ako spestriť zariadenie vašej miestnosti. Ide o nevyhnutnú súčasť písacích stolov a nočných stolíkov. 

Dekoratívne osvetlenie

Dekoratívne osvetlenie ako reťazové svietidlá nemusíte vytiahnuť iba počas vianočnej alebo grilovacej sezóny. V interiéri vytvárajú jedinečnú atmosféru počas celého roka. 

Svietiaca reťaz v tvare žiaroviek DecoKing Bulb, 2,2 m
Svietiaca reťaz v tvare žiaroviek DecoKing Bulb, 2,2 m

Vonkajšie osvetlenie

V prípade vonkajšieho osvetlenia záleží najmä od toho, či je vystavené vplyvom počasia. Výbornou voľbou v záhrade sú však samostatné solárne lampy. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *