Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Patchwork si našiel cestu do slovenského bývania relatívne nedávno. Ide o špecifickú textilnú techniku, pri ktorej sa zošívajú malé kúsky rôznych látok. Výsledkom sú veľmi pestré geometrické obrazce, ktoré môžu tvoriť nielen rôzne deky a prikrývky, ale pokojne celé poťahy nábytku. Do určitej miery sa nejedná o žiadnu novinku, pretože zošívanie rôznych látok má bohatú minulosť. Už v dávnej histórii k sebe ženy zošívali rôzne kože a zvyšky látok. Dnes sa však jedná o trend a veľmi zaujímavý prvok.

Ilustračný obrázok, zdroj
Ilustračný obrázok, zdroj

Kam patchwork patrí?

V byte plnom pestrých motívov by patchwork, ktorý aktuálne odporúčajú aj renomovaní designeri, zbytočne zapadol. Oveľa viac radosti a zaujímavý vzhľad prináša do minimalistických a čistých interiérov, kde je o farby núdza. Tradičný vzhľad patchworku v kombinácii s jednofarebnými plochami vytvára zaujímavý kontrast. Ten je obohatením a žiadaným motívom pri vytváraní útulnej atmosféry v spálni, detskej izbe či obývačke.

Ako už bolo spomenuté, patchworkový vzor zďaleka nepatrí len na deky. Veľkú parádu dokáže urobiť na závesoch, obrusoch, vankúšoch i ďalších predmetoch v domácnosti. Už len taký obal na okuliare s patchworkovým vzorom môže byť zaujímavým oživením, ktorý si pri pohľade na interiér všimnete.

Patchworkový nábytok

Patchworkový vzor uchvátil niektorých designérov a výrobcov natoľko, že sa ním rozhodli ozdobiť celé sedacie súpravy a skrine. Medzi veľmi populárne kúsky patria patchworkové relaxačné a „babičkovské“ kreslá. Výnimkou pre umiestnenie patchworku však nie je ani kancelársky nábytok, ktorý je mixom formálnych tvarov s farebným oživením. Ak si chcete najskôr zistiť, či sa vám bude nábytok so vzorom patchworku páčiť, vyskúšajú si zakúpiť niečo menšie. Už len taburet vám môže prezradiť, či je to štýl pre vás.

Kreslo Ušiak Patchwork
Kreslo Ušiak Patchwork

Ako sa šije patchwork?

V prípade, že sa vám patchwork páči a nechýba vám aspoň trošku šikovnosti, nič vám nebráni si ho ušiť doma. V skutočnosti to ani nie je tak veľmi zložité. Najskôr si musíte zvoliť pre svoj výrobok látky a farby. Môže sa jednať o designové kúsky, ale aj obyčajné bavlnené handričky. Kúsky musia vzájomne ladiť, a preto si vyberte jednu látku, ktorá je vám najbližšia. K tej sa potom snažte párovať látky zostávajúce.
Z látok následne začnite tvoriť štvorce alebo trojuholníky, ktoré k sebe budete zošívať. Rez by mal byť rovný a kúsky rovnako veľké. V poslednom kroku sa kusy látok k sebe zošívajú po pruhoch, a to najlepšie na šijacom stroji.

Vyskúšate ho?

Patchwork ako dekoračný motív žne obdiv a niet sa čomu diviť. Je veľmi originálny a do nudných priestorov dokáže priniesť poriadnu dávku energie.

Taburet Cordoba Patchwork
Taburet Cordoba Patchwork

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *