Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Našli ste sa v starodávnom štýle masívneho nábytku, ktorý pôsobí ako by ste ho zaobstarali na hrade alebo zámku? Máte radi kúzlo rustikálneho nábytku alebo vintage, kedy na drevenom kúsku jasne vystupujú letokruhy, ktoré dávajú danému kúsku punc. Nábytok, na ktorom sa akoby podpísal zub času, nemusíte prácne zháňať v starožitníctve a na bazároch. Napríklad pomocou patinovania dreva si ho môžete zhotoviť sami doma a ohromiť tak svoju ďalšiu návštevu. Poďme sa na túto dekoratívnu úpravu pozrieť krok za krokom.

Patinovanie dreva: pár rád na začiatok

Na patinovanie nie je vhodný každý kus nábytku, ktorý nájdete doma. Na modernom designovom kuse by „zub času“ vyzeral dosť nepatrične. V žiadnom prípade nesiahajte po nábytku, ktorý je zhotovený z drevotriesky. Najlepším materiálom je klasické ale mäkké drevo. Práve mäkké drevo sa najľahšie brúsi. Navyše tento typ dreva patrí medzi najlacnejšie na trhu.

Pred samotným procesom patinovania si pripravte náčinie, ktoré budete potrebovať. Jedná sa o kefu, laky viacerých farieb, biely krycí lak, štetce na lakovanie, riedidlo, brúsku a nejaké handry.

Ako patinovať drevo? Pripravili sme pre vás postup na patinovanie dreva. najjednoduchší postup s dvoma farbami. Pracovať by ste ale mohli aj len s jednou. Nezabudnite si pripraviť nábytok na natieranie. Mali by ste ho odmastiť, osušiť a samozrejme očistiť.

Patinovaný kulatý stůl Arpa
Patinovaný kulatý stůl Arpa

Lakovanie a kefovanie dreva

Prvým krokom procesu je vykefovanie zvoleného kusu nábytku. Tým odstránite mäkké časti dreva. Viac tým aj vyniknú hrče s letokruhmi na dreve. Nasleduje prvá fáza natieranie. Vyberte si prvý odtieň. Odporúčame nejaký tmavší, napríklad tmavo-hnedú farbu, ktorá je dobre riediteľná vodou.

Krytie a brúsenie nábytku

Až vám zaschne prvý náter tmavou farbou, prichádza na rad krycí lak. Ten kúpte v bielom tóne. Ostatne vintage a rustikálny nábytok sa vyznačuje práve svetlými farbami v béžovom a bielom odtieni. Ak máte pocit, že prvý náter dostatočne nekryje, naneste aj druhú vrstvu. Samozrejme počkajte až prvý zaschne a ľahko ju prebrúste.

Patinovaná skříňka do koupelny Patena
Patinovaná skříňka do koupelny Patena

S nanášaním lakov končíme a začína sa fáza brúsenia. Vždy začínajte u najväčších plôch. Ako brúsiť, kde pritlačiť a kde zase ubrať, to už necháme na vás. Práve miera presvitania dvoch odtieňov farieb spolu s hrčami a letokruhmi pôvodného dreva vytvára výsledný starodávny dojem nábytku. Dôležité je myslieť na dve veci:

  • miera zbrúsenia a presvitania farieb musí byť nerovnomerná
  • pozornosť venujte predovšetkým hranám nábytku

Ak si predstavíte prirodzene opotrebovaný nábytok vekom, potom práve najviac namáhanou časťou sú hrany. Tie sú exponované.

Brúsenie odporúčame brúsnou hubkou alebo elektrickou brúskou s nižším počtom otáčok. Dbajte na bezpečnosť vašu i vášho okolia. Patinovanie dreva môže kúskom vo vašom interiéri vdýchnuť úplne nový život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *