Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Uvažujete o tom, že by ste si svoj domov vyzdobili napríklad dekorovaným sklom alebo kameňom? Alebo hľadáte účinnú metódu na čistenie fasád či opravu plotov? Chcete odstrániť pôvodný náter a koróziu? Pieskovanie vám poskytne skvelé výsledky, rýchlo a lacno.

Ako funguje pieskovanie?

Pieskovanie alebo tryskanie je širokospektrálna technika tryskania rôznymi druhmi abrazív, ako je piesok, broky alebo korund (trigonálny minerál). Je to proces, ktorý dokáže odstrániť mastnotu, staré nátery, povrchové nečistoty, ako aj gravírovať nápisy, zdobiť sklo, kameň alebo plast. Môže tiež vyhladiť alebo zdrsniť povrch. Pieskovanie je zvyčajne jednou z posledných úprav pred konečným lakovaním alebo metalizáciou. Zároveň môže byť konečnou úpravou, ak chceme dosiahnuť finálny efekt, ako je napríklad zmatnenie.

Aké sú jeho hlavné výhody?

Je to veľmi rýchla, efektívna a oveľa lacnejšia metóda ako ručné spracovanie materiálov. Vďaka tomu sa stal populárnym nielen v technických oblastiach, ale aj v umeleckých činnostiach a rôznych remeslách. Pieskovanie sa dá použiť na vytvorenie krásnych dekorácií do bytu, rodinného domu a záhrady.

Najbežnejšie sa pieskujú tieto materiály:

 • plast
 • drevo
 • sklo
 • betón
 • hliník
 • kov

Pieskovanie možno použiť na množstvo účelov, najčastejšie na:

 • čistenie tehál a fasád domov, hál atď.
 • odstraňovanie starých náterov a omietok
 • čistenie čalúnenia a poťahov na starožitnom nábytku
 • príprava podkladov na aplikáciu náterových systémov
 • čistenie dreva a drevených konštrukcií
 • tvorba ornamentov, portrétov alebo písma ako dizajnových prvkov pre domácnosť a záhradu

Proces tryskania možno použiť na záhradné ploty, rôzne konštrukcie, rôzne typy zámkov a mnoho ďalšieho.

Čo je to stupeň čistoty povrchu?

Pri čistení kovových predmetov v domácnosti a na záhrade môžeme tryskaním dosiahnuť niekoľko stupňov čistoty povrchu. Podľa noriem existujú stupne čistoty Sa1, Sa2, Sa2,5 a Sa3. Najbežnejší stupeň čistoty je S 2,5. Aký je však rozdiel medzi jednotlivými stupňami?

Sa1 – ľahké tryskanie

Povrch je bez viditeľných nečistôt, ako sú mastnota, oleje, málo priľnavý vodný kameň, hrdza alebo farba.

Sa2 – dôkladné tryskanie

V tejto fáze čistenia postupujeme podľa postupu Sa1 a povrch je potom zbavený väčšiny zvyškov hrdze, farby alebo vodného kameňa. Nečistoty, ktoré zostávajú na povrchu, sú veľmi priľnavé.

Sa2,5 – veľmi dôkladné tryskanie

Tento stupeň čistoty zahŕňa stupne Sa1 a Sa2 a zároveň je povrch zbavený všetkých priľnutých zvyškov oleja, mastnoty a iných nečistôt, hrdze, farby a vodného kameňa. Na povrchu sa však objavujú nečistoty vo forme tmavších škvŕn alebo pruhov.

Sa3 – tryskanie na kov

Tento stupeň čistoty povrchu sa používa najmä pri striekanom zinkovaní alebo metalizácii. Pri tomto procese je kov úplne zbavený všetkých nečistôt, hrdze, farby a má jednotný strieborný lesk.

Existujú dve ďalšie obľúbené metódy tryskania, a to balotinou alebo suchým ľadom. Používajú sa na dekoratívne účely, ako aj na čistenie a úpravu rôznych povrchov.

Tryskanie balotinou – je moderná metóda úpravy povrchu pomocou sklenených guličiek, ktoré dokážu materiál zmäkčiť a dodať mu jednotný vzhľad a lesk. Táto metóda povrchovej úpravy sa však používa najmä na povrchovú úpravu povrchov z nehrdzavejúcej ocele a neželezných kovov. Naopak, je úplne nevhodný na čistenie hrdze a iných nečistôt. Otryskávanie však nemá len dekoratívny účinok, pretože môže slúžiť aj na spevnenie povrchu alebo na odstránenie chýb spôsobených pozinkovaním. Obzvlášť obľúbený je aj preto, že sklenené guľôčky nevytvárajú žiadnu chemickú reakciu, takže sú zdravotne neškodné. Preto je tento spôsob povrchovej úpravy vhodný najmä pre domácnosti s malými deťmi a domácimi zvieratami.

Tryskanie suchým ľadom – na rozdiel od tryskania balotinou sa používa na odstraňovanie nečistôt. Je tiež vynikajúci na obnovu starého čalúnenia a obloženia alebo na ošetrenie matného žulového kameňa. Keďže ide o suchú metódu, pri ktorej nevznikajú kaluže, možno ju použiť aj na čistenie elektroniky. Ďalšou výhodou je, že tryskanie suchým ľadom nespôsobuje straty materiálu ako bežné pieskovanie. Túto metódu však neodporúčame na odstraňovanie hrdze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *