Ploché strechy sú obľúbené predovšetkým vďaka tomu, že poskytujú plnohodnotné využitie priestoru bez toho, aby vytvárali rôzne (často obmedzujúce) šikminy. Rovnako ako aj strechy bežné majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré si v článku spomenieme. Tiež vám poradíme, na aké parametre sa pri výbere plochej strechy zamerať a na aké detaily by ste si mali dať pozor.
Plochá strecha je okrem iného výhodná aj ako dodatočná úžitková plocha, napríklad vo forme extenzívnej alebo intenzívnej zelenej terasy. Je menšia, a tak nevyžaduje veľké množstvo tepelnej izolácie. Na druhej strane je plochá strecha vystavená veľkým teplotným výkyvom, čo môže viesť k jej rozťahovaniu, zmršťovaniu či praskaniu. Krytina preto určite musí byť kvalitná.
Skladba strechy je veľmi dôležitá
Začnime tým, že plochá strecha nemusí byť úplne vodorovná. Strešná konštrukcia vyžaduje minimálny odporúčaný spád 2 %, optimálny je však 3,5 % a viac. Každá strecha totiž musí spoľahlivo odvádzať dažďovú vodu a byť vodotesná. Čím rýchlejšie voda zo strechy odtečie, tým je konštrukcia z hľadiska hydroizolačných vlastností bezpečnejšia, má dlhšiu životnosť a je menej náchylná na rôzne poruchy.
Dostatočnú pozornosť venujte aj technickým parametrom:
- parozábrane,
- tepelnej izolácii
- a hydroizolácii.
Veľmi dôležité je, aby strecha odolávala rôznym poveternostným vplyvom.
Pri zelených strechách ich skladbu určuje využitie, môže ísť o pohľadovú zeleň, strešný park. To, na čo sa bude plocha strecha využívať ovplyvňuje hrúbku substrátu, nároky na statiku, odvodnenie, realizáciu i údržbu.
Fólie alebo pásy? Záleží od typu strechy
Podľa Jaroslava Vaňa, produktového manažéra spoločnosti Icopal, sa nedá jednoznačne povedať, ktorý materiál je pre ploché strechy ideálny.
„Používajú sa termoplastické polyolefínové fólie, inovované modifikované asfaltované pásy alebo strešné mPVC fólie,“
tvrdí odborník.
Výhody mPVC fólií
- pomer kvality a ceny
- dlhá životnosť
- flexibilita aj pri nízkych teplotách
- rozmerová stabilita
- odolnosť proti poveternostným vplyvom
Možno ich jednoducho zvárať, sú ohybné a tvárne v relatívne širokom teplotnom rozmedzí a majú bezkonkurenčnú pevnosť v ťahu. Ich nižšia hmotnosť je vhodná pre pochôdzne či pojazdné strechy.
Pásy ako materiál pre ploché strechy
Pri pásoch na plochej streche máte na výber 3 možnosti.
Asfaltované pásy s hrebeňovým profilom majú oproti pásom s hladkým povrchom lepšiu vodotesnosť a trvanlivosť hydroizolačnej vrstvy. Spojenie asfaltovaného pásu s podkladom po celej šírke pásu je pevné a rovnomerné. V porovnaní s mPVC fóliami sa vyznačujú dlhšou životnosťou i mechanickou odolnosťou.
Mikroventilačné asfaltované pásy sa používajú na rekonštrukciu plochých striech bez dodatočného zateplenia. Plusom je:
- o polovicu menšia spotreba plynu
- o 70 percent rýchlejšia aplikácia
- úspora nákladov
- zlepšená hydroizolačná funkcia pásov v porovnaní s klasickými asfaltovanými pásmi
Termoplastické polyolefínové fólie sú najlepšou voľbou pre oblasti s nestabilným počasím. Ich životnosť je omnoho vyššia ako v prípade mPVC fólií. Oceníte tiež ich elasticitu, pevnosť a prieťažnosť. Sú ekologické a recyklovateľné.
Zelená strecha je ekologická aj ekonomická
Aké sú najväčšie plusy vegetačnej strechy?
Podľa Martina Mikulaja, konateľa spoločnosti Strešné substráty, zlepšuje ovzdušie, zadržiava vlhkosť a vodu, zabraňuje prehrievaniu budov, funguje ako zvuková izolácia, má protipožiarne vlastnosti, podporuje biodiverzitu a dokáže plniť aj estetické či ekologické hľadisko.
Nezanedbateľná je aj ekonomická stránka. Jej cena závisí od parametrov ako veľkosť či skladba strešného plášťa. Na rozdiel od klasických plochých striech treba rátať s hydroizoláciou odolnou proti prerastaniu koreňov rastlín.
Pochôdzna strecha
Pochôdzna strecha musí odolávať aj statickému pôsobeniu a mechanickej záťaži, preto sú ako hydroizolácia vhodné napríklad strešné mPVC fólie vystužené sklenou rohožou.
Pri pochôdznej streche môžete siahnuť aj po termoplastickej hydroizolačnej fólii na báze polyolefínu s nízkym obsahom asfaltu. Väčšia hrúbka zaručuje fólii menšiu citlivosť na poškodenie. Bezpečnejšou voľbou je aj dvojvrstvový systém s aplikáciou asfaltovaných pásov, ktorý je najmenej náchylný na poškodenie.
„Jednoznačne odporúčam používať pri pochôdznych a pojazdných strechách hydroizolačnú vrstvu z asfaltovaných pásov, alebo polyolefínových fólií,“
radí Jaroslav Vaňo.
Inovatívne systémy znižujú cenu
Realizáciu vegetačnej strechy jednoznačne zverte do rúk skúsenej firmy. Mnohé z nich ponúkajú komplexný systém zelenej strechy od jediného dodávateľa.
„V prvom rade je nutné nechať strechu odborne posúdiť a následne vypracovať projekt. Často tu dochádza k používaniu nesprávnych hydroakumulačných a drenážnych vrstiev, alebo k používaniu strešných substrátov s ornicou. Pre strešné záhrady sa používajú len minerálne substráty (drvená tehla, láva, kompost) v súlade s normou FLL/DE,“
upozorňuje Martin Mikulaj.
Kedysi bola zelená strecha považovaná za drahú z hľadiska realizácie aj údržby. Inovácie však tento nedostatok odstránili. Pri moderných zelených strechách sa nepoužíva žiadny substrát ani zemina, váha celej skladby je tak menšia i čas realizácie sa skracuje, vďaka čomu je možné zásadne ušetriť.