Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Na čo by ste sa mali zamerať pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby? Dôležitý je materiál, povrchová úprava i celkové vybavenie. Výber skrine preto nepodceňujte, ak zvolíte správne, vydrží vášmu dieťaťu mnoho rokov.

Šatníková skriňa je mnohokrát najbytelnejším kusom nábytku v detskej izbe, čím sa veľmi ľahko stane jeho najvýraznejšou dominantou. Než sa rozhodnete nejakú kúpiť, mali by ste si odpovedať na otázku, ako dlho chcete, aby vášmu potomkovi slúžila. Podľa toho potom vyberte, či bude šatník viac zodpovedať súčasnému veku dieťaťa, alebo pôjde o oveľa univerzálnejší a nadčasový kúsok.

Keď si budete svojou odpoveďou istý, zohľadnite aj nasledovné parametre.

Materiál šatníkovej skrine

Detský nábytok sa dnes všeobecne vyrába z niekoľko rôznych materiálov a medzi tie najčastejšie v prípade detských šatníkových skríň patrí drevo, lamino a drevotrieska s dyhou. Každý z nich prináša výhody aj nevýhody.

  • drevo – rýdzo prírodný materiál, ktorý v detskej izbe vydrží mnoho rokov; medzi jeho nevýhody patrí, že sa náročnejšie udržuje a povrch je zle odolný proti mechanickému poškodeniu (ryhám, škrabancom …)
  • drevotrieska s laminom – nábytok sa vyrába z drevotrieskových dosiek polepených fóliou; jedná sa o veľmi odolný a tvrdý materiál, ktorý navyše cenovo vyjde najlacnejšie, na druhej strane sú ale rohy nábytku veľmi ostré a pri zlom lepení môže zo skríň unikať zdraviu škodlivý formaldehyd
  • drevotrieska s dyhou – drevotrieskové dosky nie sú polepené fóliou ale drevenou dyhou; proti drevu sa opäť jedná o lacnejší materiál, ale vo vlhkých podmienkach u neho hrozí riziko deformácie, rovnako ako lamino je potom nábytok lepený formaldehydom

Povrchová úprava

Až sa rozhodnete pre konkrétny materiál, z ktorého detské šatníkovej skrine zakúpite, zamerajte sa aj na konečnú formu úpravy povrchu. Na výber máte z dvoch možností:

  • matná úprava – je v detskej izbe praktickejšia, pretože toľko nezdôrazňuje poškodenie vo forme rýh a škrabancov, navyše sa časom neomrzí
  • lesklá úprava – naopak veľmi zdôrazňuje nedokonalosť nábytku a na údržbu je náročnejšia, na druhej strane ale pôsobí luxusnejším dojmom a stáva sa výrazným prvkom interiéru

Tvar

Detské šatňíkové skrine môžete zakúpiť samostatne alebo ako súčasť celej zostavy. Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek variant, zvážte, či sa v izbe vášho potomka bude viac vynímať samostatný šatník alebo rohový. Pri klasickej skrine dbajte na to, aby bola skutočne stabilná a nehrozilo žiadne nebezpečenstvo úrazu. Veľkou výhodou je potom kombinované riešenie úložného priestoru, pretože ponúka miesto na ramienka, ale aj zásuvky, poličky a skrinky. Ak budete chcieť využiť skôr prázdny priestor v rohu, navyše získať oveľa viac univerzálneho miesta, voľte rohovú šatňovú skriňu, ktorá môže fungovať takmer ako malá šatňa.

Typ zatvárania

V prípade malých priestorov v detskej izbe sa ale vyvarujte klasickým typom otvárania dverí, pretože zbytočne zaberajú miesto pred skriňou. Oveľa vhodnejším variantom sa potom stávajú dvere posuvné, ktoré však neumožňujú okamžitý prístup k celému obsahu skrine (vždy je možné otvoriť len jednu polovicu). Kompromisom medzi klasickými a posuvnými dverami je roletový alebo skladací typ otvárania. Oba dva zaberajú oveľa menej priestoru pred skriňou, ale navyše umožňujú naraz prístup k celému obsahu.

Vybavenie šatníkovej skrine

U šatníkových skríň určite nepodceňujte variabilitu úložného priestoru. Rozhodne je výhodnejšie vybrať taký typ, ktorý ponúka nielen možnosť zavesenia oblečenia na ramienka, ale aj ďalšie zásuvky a poličky. U starších detí tiež zvážte inštaláciu zrkadla (v období dospievania ho iste veľmi ocenia). Na druhú stranu možno u mnohých typov skríň zrkadlo doplniť aj neskôr. Vychytávkou sú ale určite tlmiče dovierania (čo uvítate o víkendových ránach nielen vy, ale aj vaši susedia).

Design

Škála farieb a vzorkov v prípade detských šatníkových skríň je prakticky neobmedzená, ale váš výber veľmi súvisí s tým, ako často chcete nábytok v detskej izbe obmieňať. Ak zvolíte lacnejší variant na kratšiu dobu, rozhodne neváhajte zaobstarať skrine v rôznych farebných kombináciách, prípadne aj s rozprávkovými motívmi podľa preferencií vášho dieťaťa. U univerzálneho stvárnenia sa rozhodne oplatí do skrine investovať väčší finančný obnos, pretože v detskej izbe vydrží dlhšie. Priestor potom oživte skôr inými doplnkami. (Napríklad zmenou závesov, koberca a obliečok môžete veľmi naraz získať zo starej izby úplne nový dojem.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *