Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
Dizajnová stolička Colby sivá antik

Čo človek, to iný nárok na komfort. Niekomu sa sedí lepšie na drevenej stoličke, iní naopak dávajú prednosť mäkkému sedeniu a operadlu. Zavďačiť sa všetkým nemožno, a tak základné pravidlo pri výbere jedálenských stoličiek znie: vyberajte ich tak, aby sa na nich sedelo dobre vám aj vašej rodine. Komfort je totiž na prvom mieste.

Dizajnová stolička Colby sivá antik
Dizajnová stolička Colby sivá antik

Parametre pohodlnej jedálenskej stoličky

Prekvapilo by vás, koľko omylov môže pri nákupe jedálenských stoličiek vzniknúť. Stolička nejde zasunúť pod stôl kvôli výške podrúčok, nedosiahnete chodidlami až na zem atď. preto ako prvý vezmite do ruky meter.

Aby sa chodidlá dotýkali zeme celou svojou plochou a kolená zvierali pravý uhol. Malo by byť medzi spodnou stranou stola a sedacou časťou stoličky aspoň 8 cm voľného priestoru. Maximálna výška jedálenskej stoličky by sa mala pohybovať okolo 45-47 cm. Šírka sedadla sa pohybuje v podobných číslach. Ak majú jedálenské stoličky podrúčky, môžu byť aj o 3-4 cm širšie.

Uhol medzi opierkou a sedacou časťou by mal zvierať 95°. Výška opierok musí dosiahnuť približne úroveň lopatiek. Výška zadnej opierky je individuálna, rozhodujte sa teda hlavne podľa toho, čo je vám pohodlnejšie. Ak sa ale často hrbíte, bude pre vás vhodnejšie vyššie operadlo. Pomôže vám udržať chrbát vzpriamený a čiastočne vám uľaví od bolesti chrbtice.

Plastové jedálenské stoličky sú atraktívne. Čalúnené sľubujú nenáročnú údržbu.

Plastová stolička Rio, biela
Plastová stolička Rio, biela

Čo si budeme hovoriť, jedálenské stoličky z masívu sú top z hľadiska kvality i životnosti. Hoci sa úplne nehodia do všetkých interiérov, neznamená to, že všetky ostatné jedálenské stoličky nemajú čo ponúknuť. Poďme si rozobrať jednotlivé materiály:

Biele drevené jedálenské stoličky, 2 ks, štvorcové
Biele drevené jedálenské stoličky, 2 ks, štvorcové

Plastové a kovové jedálenské stoličky

Pôsobia moderne a v rukách šikovného dizajnéra sa premenia na veľmi atraktívne kúsky. Navyše sú najmenej náročné na údržbu a ich ponuka v internetových obchodoch je naozaj pestrá. Ak sa pre nich rozhodnete, zamerajte sa na operadlo, ktoré by malo kopírovať siluetu chrbta. Opierka by nemala byť naklonená príliš dozadu, aby vás nelákali k nezdravému sedeniu.

Čalúnené jedálenské stoličky

Hoci ich údržba môže byť náročnejšia, čalúnené stoličky sa tešia čoraz väčšej obľube. Sú totiž nesmierne príjemné a ponuka farieb i vzorov je pestrá ako dúha. Špeciálnou kategóriou sú jedálenské stoličky polstrované kožou. Pôsobia skvostne a luxusne a svojou krásou, kvalitou i životnosťou sa im máloktoré stoličky vyrovnajú. Sú samozrejme drahšie a potrebujú špeciálnu starostlivosť, no stoja za to.

Stolička Clemente whisky hnedá
Stolička Clemente whisky hnedá

Jedálenská stolička z masívneho dreva

Ako už sme spomenuli, masív je tou najlepšou voľbou (vlastne ako v prípade každého kusu nábytku). Ich cena je síce o poznanie vyššia, ale odmenou vám bude nielen vyššia nosnosť, ale hlavne dlhá životnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

V tejto kategórii sú najobľúbenejšie tzv. thonetky z ohýbaného bukového dreva. Majú ľahký retro nádych a sú prekvapivo ľahšie, ako sa zdajú. Hodia sa najmä do rovnako ladeného interiéru. V modernej jedálni, ktorej dominuje sklo a kov by pôsobili ako päsť na oko.

Výber jedálenských stoličiek: tipy na záver

  1. Nezabudnite, že jedálenská stolička musí ladiť primárne s jedálenský stolom. Vyberajte ich teda s ohľadom na dekor alebo povrchovú úpravu. Dva rôzne dekory by nemuseli pôsobiť pekne. 
  2. Zaujímajte sa o maximálnu nosnosť stoličiek. Každý materiál má totiž inú nosnosť. pri nadmernom zaťažení by mohli začať čoskoro vŕzgať.
  3. Ak zariaďujete jedáleň od začiatku, začnite nákupom jedálenského stola a stoličiek. Od nich potom naplánujte vzhľad celého interiéru.
  4. Ak ste malá rodina, ale často máte návštevy, nemusíte kupovať hneď veľkú sadu jedálenských stoličiek. Poobzerajte sa po sťahovateľných, ktoré budú pre návštevu dostačujúce.
  5. S opierkou či bez? Jedálenská stolička s opierkou pôsobí slávnostne a uľahčuje vstávanie od stola. Stoličky bez opierky sú naopak menej formálne a na pohľad vzdušnejšie. V priestrannej jedálni teda lepšie vyniknú tie s opierkou, v menších miestnostiach budú lepšou voľbou jedálenské stoličky bez opierky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *