Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Teplo priamo od podlahy je veľmi príjemné. Mnoho z nás preto čoraz častejšie volí práve tento typ vykurovania – teda podlahové kúrenie. Nie každá podlahová krytina je však v kombinácii s podlahovým kúrením ideálna. Do úvahy musíme brať tepelnú vodivosť zvolenej podlahy a to už pri plánovaní podlahového vykurovania. Aké možnosti máme na výber?

Výber podlahovej krytiny je dôležitý a ovplyvňuje vzhľad, úžitkové aj technické vlastnosti. Nemenej dôležité je aj samotné podlahové vykurovanieOdborne vyhotovené podlahové vykurovanie dokáže ušetriť až 20 % energie oproti vykurovaniu radiátormi. Podlahové vykurovanie (oproti kúreniu radiátormi) dosiahne rovnakú teplotu v miestnosti pri nastavení nižšej teploty vykurovacieho média.

Pre porovnanie: rovnakú teplotu v miestnosti dosiahnete, ak je radiátor nastavený na 50°C a podlahové kúrenie na 30°C, čo je zapríčinené vykurovacou plochou a rovnomerným rozložením tepla v miestnosti. Podlahové vykurovanie je veľký výhrevný zdroj /plošne/, takže vykurovacie médium je vyhrievané len na cca 30 °C. Týmto sa otvára možnosť použitia obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárne a geotermálne zdroje.  

Viac informácií o podlahovom vykurovaní získate na stránke www.geotherm.sk

Keramická dlažba

Bohatý výber ponúka obľúbená keramická dlažba. V lete príjemne chladí, v zime prostredníctvom podlahového vykurovania hreje. Práve keramická dlažba je ideálnou voľbou pre kombináciu s podlahovým vykurovaním priestoru. Má totiž ideálnu tepelnú vodivosť. Pretože patrí medzi najodolnejšie podlahové krytiny, je vhodná aj tam, kde je v dome väčšia záťaž. Volíme ju do kuchýň, kúpeľní aj do predsiene. Veľkým plusom je pestrá variabilita výberu. Veľké množstvo štýlov, vzorov a prevedenia umožňuje nájsť vhodnú podlahu pre každý interiér. Ide o ideálnu možnosť.

Kamenná dlažba

Ďalší materiál, ktorý má veľmi dobré tepelné vlastnosti, je kamenná dlažba. Ide o vysoko estetickú podlahovú krytinu, ktorá sa však nemusí hodiť úplne všade. Napriek tomu kameň odporúčame, vytvára jedinečné surové dojmy a v spojení s teplom presýti interiér unikátnou atmosférou. Je vhodný rovnako ako keramická dlažba.

Drevená podlaha

Objemové zmeny dreva nie sú pre podlahové vykurovanie príliš vhodné. Čo pre podlahové vykurovanie určite nekombinovať, to je napríklad smreková alebo buková podlaha. Možno voliť masívne drevenú podlahu a ponúka sa tiež možnosť použiť plávajúcu podlahu. Drevo však nemá tak dobré tepelné vlastnosti, ako iné materiály, preto sa pre podlahové kúrenie príliš nepoužíva. Môže však perfektne doladiť interiér v drevostavbách.

Drevená podlaha v spálni, zdroj

Laminátové podlahy

Áno, aj laminátová podlaha môže fungovať spoločne s podlahovým kúrením. Ide o lepší variant, než ktorým by bola drevená podlaha. Vhodná je však pevná fixácia k podkladu. Jedine tak sa totiž zlepší tepelná vodivosť materiálu. Z toho vyplýva, že plávajúce a laminátové podlahy zvoliť možno, pretože sú lepšie ako drevený masív.

Korková podlaha

Originálne korková podlaha vedie teplo ešte lepšie ako drevo a laminát. Preto ide o ďalšiu z možností, ako vybudovať podlahové vykurovanie. Korok navyše pôsobí v interiéri neskutočne zaujímavo, môžu za to zvláštne štruktúry a kresby. Podlaha už svojím vzhľadom pôsobí veľmi hrejivo, pre niekoho to môže byť ideálna voľba.

Linoleum, marmoleum, PVC

Vysoká odolnosť a ľahká údržba radí aj tieto podlahové krytiny medzi obľúbené možnosti. Majú dobrú tepelnú vodivosť a tak je možné použiť ich v kombinácii s kúrením. Na výber je mnoho štýlov a prevedení, hodia sa do každého interiéru.

Súvisiaci obrázok
Podlahová krytina Marmoleum, zdroj

Koberec

Hoci to málokto vie, niektoré koberce je možné použiť pre podlahové vykurovanie. Ide však o typ koberca, vždy je potrebné poradiť sa s odborníkom. Nemal by mať vlas vyšší ako 1 cm a mal by byť jednoznačne lepený k podkladu. Kvôli nízkej tepelnej vodivosti však tento typ krytiny neodporúčame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *