Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Každý, kto aspoň raz v živote strhával staré tapety, veľmi dobre vie, že to nie je práve dvakrát zábavná aktivita. Odstraňovanie starých papierových tapiet vás zdrží aj na niekoľko hodín. A vyvolá nejednu manželskú hádku. Postup sa navyše líši podľa toho, či máte doma staré, alebo relatívne nové tapety. Ak nie ste v strhávaní tapiet zatiaľ zbehlí, určite sa pozrite na nasledujúce rady. Vaše nervy aj rodinná pohoda zostanú v bezpečí. Máme pre vás jednoduché tipy, ako dať dole papierové tapety.

Ako dať dole staré tapety

Strhávanie starých papierových tapiet by šlo tak trocha prirovnať k práci archeológa. Vrstvu po vrstve cestujete časom a zisťujete niekedy dosť znepokojivé fakty o vkuse predchádzajúcich majiteľov. Predtým bolo bežné tenké papierové tapety lepiť na seba, prípadne ich lepiť priamo na murivo. Ľudia skrátka novú tapetu nalepili na tú staršiu a nič ďalej neriešili.

Staré papierové tapety ukrývajú prekvapenie

Výsledkom je niekoľko vrstiev hmoty, ktorú musíte postupne odstrániť. Skvelými pomocníkmi vám budú škrabka, valček a horúca voda. Namočeným valčekom vždy tapetu navlhčíte, chvíľu počkáte a potom škrabkou vrstvu tapety odstránite. V niektorých prípadoch to ide naozaj pomaly. Staré vrstvy nedržia pri sebe a majú tendenciu trhať sa na malé kúsky.

Osvedčeným tipom je použitie tekutého odstraňovača tapiet. Nejaký čas si tiež ušetríte pridaním bieleho octu do vody, v ktorej namáčate valček. Odstraňovanie starej tapety sa podobá likvidácii starej maľby.

Ako strhnúť nové tapety

Potrebujete odstrániť relatívne nové papierové tapety? Dobrá správa. Máte z polovice vyhraté! Novšie typy tapiet sú spravidla hrubšie a majú lepšiu súdržnosť. Predovšetkým drahšie a dizajnové papierové tapety dokážete odstrániť jednoduchým namočením vo vode. Škrabku a hrubú silu budete potrebovať len vo výnimočných prípadoch.

Ak sa tapeta trhá, znova ju navlhčite a počkajte. Je zbytočné kvôli nedočkavosti trhať tapetu po malých kúskoch, keď stačí počkať a potom tapetu strhnúť v jednom celistvom pruhu. Pri namáčaní tapety začnite najskôr vždy hore, až potom postupujte dole. Stekajúca voda sa vsiakne do tapety.

Akonáhle máte papierové tapety dole, budete musieť vyriešiť ako odstrániť zvyšky lepidla. Opäť je to veľmi jednoduché, prakticky vám stačí mäkká handrička namočená v teplej vode.

Ďalšie tipy, ako ľahko odstrániť staré tapety

Pri odstraňovaní starých papierových tapiet je vhodné dodržiavať niekoľko základných odporúčaní, s ktorými je všetko ešte jednoduchšie. Pri vlhčení tapiet je veľmi dôležitá vlhkosť v miestnosti. Rozhodne nevetrajte a zbytočne nekúrte. Prevlhčovanie tapiet pôjde rýchlejšie s naozaj teplou vodou. V miestnosti, kde tapety strhávate, nezabudnite zabezpečiť elektrické zásuvky.

Akonáhle sa vám podarí tapetu odstrániť, položte si ju vždy priamo pod stenu. Stane sa takým zachytávačom prebytočnej vody a vaša podlaha zostane vďaka tomu v bezpeční. Vy budete mať všetko rýchlo hotové a aj samotné upratovanie bude príjemnejšie.

Zázračný ocot na tapety

Pri strhávaní papierových tapiet vám pomôže klasický ocot. Pripravte roztok octu s vodou v pomere jedna k jednej a prestriekajte ním tapety. V prípade, že vám nevyhovuje rozprašovač, použite maliarsky valček, ktoré vám pomôže tapetu poriadne navhlčiť. Po chvíľke pôsobenia by sa tapety mali dávať dolu oveľa ľahšie. A ako tento zázrak funguje? Jednoducho: octová voda rozpúšťa lepidlo. Vrstvu papiera zlikvidujeteoveľa ľahšie pomocou škrabky.

Náš tip: Nezabudnite pri práci s octom na vždy otvorené okno!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *