Začiatok nového roka je spájaný, predovšetkým, s predsavzatiami, ktoré by sa mali splniť počas ďalších nasledujúcich mesiacov. Známe sú aj rôzne povery a zvyky, o ktorých sa hovorilo aj v minulosti. Už naši predkovia totiž dodržiavali novoročné tradície. Tie ich mali ochrániť pred zlým osudom. Ide o povery na Nový rok, zachované dodnes.
Silvester a Nový rok sa najčastejšie spája s veľkolepými oslavami a zábavou. V minulosti však ľudia dbali aj na magické úkony a zvyky. Ich oslavy boli výrazne odlišné od tých dnešných. Pre ľudí sa usporiadalo drobné pohostenie, ktoré sa podobalo najmä vianočným sviatkom a tradíciám. Tie sa spájali predovšetkým s náboženstvom. Niektoré novoročné tradície sa ale zachovali až do dnešnej doby.
Zvyky na Nový rok
V minulosti boli tradície na Silvestra a Nový rok veľmi pestré a rôznorodé. Napríklad, poslednému dňu sa vždy hovorievalo ,,babí deň“ alebo ,,starý rok“. Práve na Silvestra chodili po dedine ometačky, ktoré predstavovali, predovšetkým, chudobné ženy. Navštevovali domácnosti s cieľom vymetať platne na pieckach. Zaručilo sa tak, že pece budú po celý rok dobre horieť, čo bolo v tej dobe veľmi dôležité a nevyhnutné. Aj napriek tomu, že o tejto povere sa už dnes nehovorí až tak často, zachovali sa rôzne iné zvyky a tradície, o ktorých si prezradíme niečo viac.
Deň rekapitulácie a zúčtovania
Posledný deň v roku slúži aj ako deň zúčtovania či rekapitulácie, pričom sa vyrovnávajú staré dlhy. Pri vyriešení konfliktov, ktoré sa udiali počas roka, vám bude dopriate šťastie. Do Nového roka tak nebudete vstupovať so smolou. Ľudia na dedinách ešte aj dnes dodržiavajú tradíciu, že posledný deň v roku sypú sliepkam zrno pomedzi nohy. Je to z toho dôvodu, aby znášali čo najviac vajíčok.
Vedeli ste, že na Nový rok by sa nemali vynášať smeti? Hovorí sa totiž, že ak vynesiete smeti do koša, odnesiete si tak aj svoje šťastie. Do nového roka by ste tak vstupovali so smolou. Taktiež by ste nemali prať ani vešať prádlo. Kedysi to bolo zakázané z toho dôvodu, aby sa nikto neobesil. Určite sa nevrhajte ani do upratovania. Dôležité je, aby ste v ten deň žiadne podobné činnosti neuskutočňovali.
Magická moc
Hovorí sa, že silvestrovská noc má veľkú magickú moc. To, čo sa vám bude v tú noc snívať, by sa vám mohlo aj splniť. Je to síce povera, no pri troche šťastia sa vám možno vaše sny vyplnia. Mágia v túto jedinečnú noc môže mať vplyv aj na počasie. Napríklad, už v minulosti sa verilo, že hustý dážď predpovedá dobrú úrodu obilných klasov. Naopak, červené zore zas búrky, neúrodu a veľkú biedu.
Nezabúdajte: Staré zvyky na Nový rok sa tradujú až dodnes, najmä čo sa týka zdravia. Hovorí sa, že ten, kto si na Nový rok kýchne, bude zdravý minimálne ďalších 365 dní. Spolu s dodržaním tohto zvyku si môžete dať, samozrejme, aj predsavzatie, že schudnete nadbytočné kilogramy. V takom prípade sa vám vaše zdravie s najväčšou pravdepodobnosťou poďakuje.
Prináša prasiatko šťastie?
Ako na Nový rok, tak po celý rok. Túto poveru ste už asi počuli. Nuž, predsa len na tom niečo bude. Keď chce byť niekto šťastný počas celého nasledujúceho roka, na jeho novoročnom stole by nemalo chýbať bravčové. Na Slovensku sa totiž dodnes zachovala stará tradícia, že šťastie prináša prasiatko. Preto by ste mali uprednostniť bravčové, prípadne hovädzie mäso. Dajte si však pozor na hydinu, ktorá lieta. Povera totiž hovorí o tom, že by vám mohol uletieť nielen všetok majetok, ale spolu s ním aj šťastie. A podobné platí aj pri rybách, v súvislosti s ktorými sa hovorí, že šťastie s peniazmi by vám mohli odplávať.
Ak sa rodina poberie k niekomu na návštevu, podľa tradícií by mali dodržiavať určité zásady. Napríklad, pri vstupe do domu má prednosť chlapec alebo muž. V rámci dediny je ideálne, ak pochádza z horného konca, pretože ľudia sa tak orientujú na budúcnosť. Neželané boli najmä staré ženy a chorí, ktorí mali podľa povier priniesť do domácnosti len nešťastie.