Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Mikuláš každý rok v decembri obdarúva sladkosťami všetky poslušné deti. K tejto tradícii sa viaže zaujímavá legenda, ktorú vám opíšeme v nasledujúcich riadkoch. Dozviete sa aj to, kedy k nám tento rok zavíta Mikuláš a ako si kreatívne vyrobiť Mikuláša z papiera alebo toaletnej rolky.

Zdroj:shutterstock.com

Kedy chodí Mikuláš?

Príchod svätého Mikuláša si viete zistiť každý rok podľa toho, kedy má Mikuláš meniny v kalendári. Aj keď svätého Mikuláša u nás slávime 6. decembra, sladkosti poslušným deťom nosí už deň vopred vo večerných hodinách. Svätý Mikuláš k vám teda v roku 2022 príde 5. decembra večer. Ak ste poslúchali, nechá vám v čižmičke obľúbené sladkosti. No a možno k vám zavíta aj s čertom a anjelom.

Legenda o svätom Mikulášovi

Kedysi dávno, v ďalekej zemi, ktorú dnes nazývame Turecko, žil chlapec menom Mikuláš. Keď Mikuláš podrástol, zdedil obrovské bohatstvo. Nevedel však, čo s ním má robiť, a tak sa rozhodol pomáhať ľuďom, ktorí peniaze potrebovali. Ľudia žijúci v meste boli hrdí, a preto sa rozhodol, že im bude pomáhať tajne.

Mikuláš zmenil osud troch chudobných dcér

Mikuláš sa každú noc prezliekol a tajne roznášal obyvateľom jedlo, oblečenie a peniaze. Obzvlášť si obľúbil rodinu, v ktorej boli tri dcéry. Ich otec bol nešťastný, pretože boli veľmi chudobní a nemohol si dovoliť zaplatiť veno. Preto sa rozhodol predať dcéry do nevestinca. Keď sa to Mikuláš dozvedel, tajne hodil rodine do komína tri mešce plné zlata. Rodina sa potešila, pretože sa dcéry mohli vďaka týmto peniazom šťastne vydať.

Odvtedy sa Mikuláš každý rok v decembri prezliekal a tajne prinášal dary všetkým chlapcom a dievčatám. Svätý Mikuláš je aj po toľkých rokoch oslavovaný pre jeho štedrosť a láskavosť k deťom. Na počesť Mikuláša sa dnes v mnohých krajinách sveta rozdávajú deťom balíčky plné sladkostí.

Zdroj:shutterstock.com

Ako si vyrobiť Mikuláša?

Neviete sa dočkať príchodu Mikuláša? Zatiaľ si ho aspoň vyrobte z materiálov, ktoré máte doma. Deti túto aktivitu zbožňujú a z vlastnoručne vyrobených Mikulášov sa tešia celé sviatky.

Vyrobte si svätého Mikuláša z papiera

Mikuláša z papiera si môžete vystaviť na nástenku alebo pripevniť magnetkami na chladničku.

Krok 1: Vezmite si biely papier, položte ho na stôl a pomocou ceruzky naň obkreslite menší tanier. Kruh vystrihnite a na polkruhu vytvorte nožnicami strapce, ktoré budú znázorňovať Mikulášovu bradu.

Krok 2: Potom si vezmite červený papier a vystrihnite ho do tvaru čiapky. Následne vystrihnite malý kruh z bieleho papiera a pripevnite ho k špičke čiapky.

Krok 3: Vyberte si ďalší papier ľubovoľnej farby, ktorý vám poslúži ako pozadie. Odporúčame vám napríklad nebeskú modrú. Na papier nalepte najskôr biely kruh, ktorý bude predstavovať Mikulášovu bradu a vlasy.

Krok 4: Následne vystrihnite z papiera telovej farby tvár. Prilepte ju na vrchnú časť bieleho kruhu. Z papiera vystrihnite aj oči a nos, a prilepte ich na tvár. Ústa môžete dokresliť na spodnú časť bieleho kruhu.

Krok 5: Nakoniec nalepte Mikulášovi čiapku a máte hotovo.

Zdroj:shutterstock.com

Vyrobte si Mikuláša z toaletnej rolky

Mikuláš z toaletnej rolky sa skvele hodí ako dekorácia do poličky alebo na parapet okna v detskej izbe.

Krok 1: Vezmite si rolku z toaletného papiera a obaľte ju červeným papierom. Urobte to tak, aby vrchná tretina rolky vyčnievala nad rolkou. Nadbytočný papier odstrihnite a na vyčnievajúcu časť papiera nalepte malý kruh. Na kruh namaľujte očká a nos.

Krok 2: Z vaty vyformujte bradu a prilepte ju k papieru pomocou tekutého lepidla.

Krok 3: Z červeného papiera si vyformujte malý štvorec a skrúťte ho do kornútka, ktorý bude predstavovať čiapku. Čiapku ďalej ozdobte vatou a prilepte ju Mikulášovi na hlavu.

Krok 4: Nakoniec pripevnite hotového Mikuláša k rolke pomocou lepidla.Ktorý z našich tipov si najbližšie vyskúšate doma s deťmi? Bude to Mikuláš z papiera alebo Mikuláš z toaletnej rolky?