Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

História čaju siaha do ďalekej a pradávnej Číny. Prvé zmienky o tomto blahodarnom nápoji, ktorý sa dnes s obľubou pije po celom svete, pochádzajú až z 3. storočia pred Kristom. Viete, prečo by malo mať pitie čaju aj po takom dlhom čase zaslúžené miesto v každodennom jedálničku?

Aké účinky a výhody má pitie čaju?

Úžasná chuť, prenikavá vôňa a horúce objatie. To všetko nám už po dlhé stáročia ponúka pitie čaju. Jedno čínske príslovie hovorí, že čaj bystrí ducha, rozveseľuje myseľ, obmäkčuje srdce, pomáha chápať, zabraňuje spánku a občerstvuje telo. Niečo pravdy na tom bezpochyby bude. Dôvodov, prečo piť čaj, je však podstatne viac.

Niekoľko dôvodov, prečo piť čaj

  1. Čaje obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov.
  2. Pitie čaju pozitívne vplýva na imunitný systém, znižuje príznaky chrípky a nachladnutia a prospieva zdraviu.
  3. Niektoré čaje majú blahodarné účinky na trávenie.
  4. Správna voľba čaju môže výborne pripraviť telo na nočný spánok.
  5. Na druhej strane, vybrané druhy čaju dokážu dodať telu rannú energiu.
  6. Čaj môže prispievať k celkovej pohode a chrániť telo pred únavou či stresom.
  7. Pitím čaju dokážete potláčať bolesť hlavy a znižovať krvný tlak.
  8. Čaj môže mať detoxikačné, hydratačné a antimikrobiálne účinky.
  9. Zatiaľ čo v zime vás spoľahlivo zahreje, tak v lete vás príjemne osvieži.
  10. Navyše, popri všetkých spomenutých účinkoch a výhodách chutí čaj jednoducho fantasticky.

Aký čaj a kedy ho piť?

Svetoznámy čínsky herec Jet Li povedal v jednom z mnohých filmov, v ktorých si zahral, konkrétne v snímke Fearless z roku 2006, že pokiaľ pijete čaj v dobrej nálade, nezáleží na jeho druhu, pretože vždy máte z neho radosť. Avšak, aj napriek týmto veľavravným slovám poznáme hneď niekoľko dôvodov na pitie jednotlivých druhov čaju v určitých fázach dňa.

Zelený čaj

Zelený čaj si drží nesmiernu popularitu najmä vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Okrem toho je veľmi dobre známy aj kvôli blahodarným účinkom na trávenie, čo môže byť prirodzene užitočné pri snahe schudnúť. Nemôžeme však zabúdať ani na to, že pitie zeleného čaju vám môže dodať energiu a zvýšiť schopnosť koncentrovať sa. Aj preto je ideálnou voľbou k raňajkám na štart do nového dňa.

Čierny čaj

Čierny čaj je výborným spoločníkom nielen pri tráviacich problémoch, ale taktiež počas ranných a dopoludňajších hodín, kedy potrebujete nakopnúť energiou na celý deň. Navyše, pitie tohto mimoriadne obľúbeného čaju zlepšuje koncentráciu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pri jeho príprave si však musíte dať pozor. Mali by ste ho totižto lúhovať maximálne 3 minúty. V opačnom prípade by boli jeho účinky na telo odlišné, skôr upokojujúce.

Biely čaj

Biely čaj môžeme bez ostychu označiť za jeden z najzdravších čajov vôbec. Obsahuje totižto množstvo antioxidantov dôležitých pre imunitný systém. Na rozdiel od zeleného čaju, ktorý môžete smelo a s chuťou piť za tepla aj za studena, vám odporúčame piť biely čaj výlučne teplý, kedy uvoľňuje najviac antioxidantov. Oddych pri bielom čaji si pokojne doprajte napríklad v popoludňajších hodinách.

Bylinkové čaje

Bylinkové čaju sú od nepamäti späté s liečivými a upokojujúcimi účinkami na organizmus. Za zmienku stoja nielen harmančekové, šípkové či mätové čaje, ktoré upokojujú žalúdok, ale taktiež zázvorové, ktoré sa pijú najčastejšie pri chrípke a prechladnutí. Vo všeobecnosti vám odporúčame piť bylinkové čaje vo večerných hodinách, najmä kvôli ich spomínaným upokojujúcim účinkom.

Odporúčania na záver

Náš tip na horúce letné dni: Studený zelený čaj s príchuťou broskyne, ktorý aj bez pridaných sladidiel efektívne ukojí váš smäd a príjemne schladí organizmus.

Náš tip na sychravé jesenné obdobie: Pre spríjemnenie jesennej atmosféry si prevoňajte vašu domácnosť prenikavými vôňami čajov podľa vlastného gusta.

Náš tip na chladné zimné večery: Pomarančový, prípadne jablkový, čaj so škoricou a s medom, ktorý nielenže fantasticky zahreje vaše telo, ale ešte k tomu aj navodí jedinečnú vianočnú atmosféru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *