Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Levanduľové polia, azúrovo modré more a teplé slnečné lúče. Francúzsky región Provence si získal srdcia mnohých cestovateľov. Ak ste sa aj vy zamilovali do provensálskeho interiéru, ste na správnom mieste. Ukážeme vám, ako si ho môžete vytvoriť u seba doma.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Čo je typické pre provensálsky štýl?

Provensálsky štýl má nádych histórie a vidieka. Vyzerá rustikálne, útulne a romanticky. Preto má viac fanúšičiek ako fanúšikov.

Vyznačuje sa oblými, zdobenými tvarmi, kvetinovými, bodkovanými alebo kockovanými vzormi a množstvom ozdôb. Prevládajúcimi materiálmi sú kameň, tehla, drevo, kov, porcelán a prírodné tkaniny. Ak má váš dom kamenné alebo tehlové obloženie alebo dokonca drevené trámy, môžete si v okamihu vytvoriť provensálsku atmosféru. Základnú farbu ponechajte bielu alebo svetlosivú. Nemala by vám však chýbať ani levanduľovo-fialová, svetlomodrá alebo zelená. Nábytok môže byť vyrobený aj z tmavšieho dreva. Patina je však pre provensálsky nábytok najtypickejšia a dodáva mu ošúchaný vzhľad.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

A aké dekorácie si vybrať? Tie provensálske vyzerajú takmer starožitne, ale určite si nemusíte z domu robiť vetešníctvo. Množstvo krásnych dekorácií nájdete aj v klasických obchodoch. Pozrime sa, ako zariadiť jednotlivé miestnosti v provensálskom štýle.

Kuchyňa v provensálskom štýle

Ak prerábate kuchyňu od základov, vyberte si biele, krémové alebo sivé kuchynské skrinky s keramickými alebo kovovými úchytkami. Typické sú aj výrezy vo dverách. Skvele bude vyzerať keramický drez alebo drez z nehrdzavejúcej ocele v medenej farbe. Vyberte si vodovodnú batériu v dekoratívnom dizajne s klasickými kohútikmi. Francúzsky vidiek víta otvorené police na šálky a korenie. Zavesiť možno aj panvice, naberačky, dosky na krájanie a iné kuchynské príslušenstvo.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

A čo jedáleň? Provensálsky jedálenský stôl je zvyčajne drevený, prípadne s kovovými nohami. Najčastejšie je natretá na bielo a vrchná časť je drevená. Nie je to však pravidlom. Na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť, sú ozdobné vankúše na sedenie so vzorom kvetov, bodiek alebo kociek. Stôl ozdobte vázou s kvetmi alebo kovovým svietnikom.

Obývacia izba v provensálskom štýle

Ak to váš dom umožňuje, môžete si vytvoriť pravú provensálsku atmosféru s kamenným obložením na jednej stene alebo drevenými trámami. Súčasťou provensálskej obývačky je potom čalúnená pohovka v pastelových svetlých farbách s veľkými vankúšmi. Vyberte si biely alebo drevený konferenčný stolík, ktorý môže mať ozdobné nohy. Typické sú opäť otvorené knižnice a police s dekoráciami. Dávajte si však pozor, aby ste to s nimi neprehnali.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Na okná si kúpte záclony v krémovej, béžovej, sivej alebo olivovej farbe. Nezabudnite na lampu s tienidlom, aspoň jeden obraz a porcelánovú vázu s kvetmi.

Spálňa v provensálskom štýle

Dominantou provensálskej spálne je drevená alebo kovová posteľ s ozdobným čelom. Vyberte si skrine, komody a iný nábytok s kovovými úchytkami. Môžu mať aj ozdobné rezby alebo stáť na nožičkách.

Ak máte chuť tapetovať, smelo do toho! Siahnite po tapetách s drobnými kvetmi, tehlovom alebo patinovanom dreve. Dajte si však pozor, aby výsledok nevyzeral gýčovo. Stačí jedna vytapetovaná stena. Provensálsky štýl charakterizuje bohatá posteľná bielizeň a bielizeň s drobnými kvetinovými vzormi.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Potom stačí doladiť interiér lampami s tienidlami, obrázkami na stenách, fotografiami v ozdobných rámoch, otvorenou policou na knihy a prúteným košom na drobnosti.

Kúpeľňa v provensálskom štýle

V provensálskej kúpeľni prevláda biela a sivá farba s prvkami fialovej alebo jemnej modrej. Vyberte si menšie dlaždice s viditeľnými škárami. Obklad pripomínajúci tehlu bude vyzerať skvele.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Ak chcete pôsobiť skutočne francúzsky, vyberte si keramickú voľne stojacu vaňu, ideálne na nožičkách. Umývadlo môže byť voľne stojace alebo položené či zapustené do kamennej alebo drevenej dosky. Vysoká kovová batéria s kohútikmi jej dodá ten správny šmrnc. Na uskladnenie si vyberte drevenú skrinku a drevenú alebo kovovú otvorenú policu. Ak chcete mať v kúpeľni kôš na bielizeň, určite si kúpte prútený.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *