Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
novostavba s velkym oknom a radiatorom

Počas zimy je kúrenie nepochybne najväčším „žrútom“ energie v domácnosti. Aj preto sa pri výstavbe a rekonštrukcii nehnuteľností dnes kladie tak veľký dôraz na izoláciu a tepelnú úsporu. Avšak, kvalitné zateplenie v spojení s dobrými oknami nie je jediné riešenie, ako ušetriť. Pozornosť sa oplatí venovať aj samotnému kúreniu. Za zmienku stojí predovšetkým inteligentná zónová regulácia.

Čo je to zónová regulácia kúrenia?

Ako už napovedá jej názov, zónová regulácia umožňuje nastavovať vykurovanie nezávisle pre jednotlivé miestnosti (zóny). To, čo na prvý pohľad vyzerá ako drobnosť, má v skutočnosti veľký prínos.

Napríklad, pokiaľ v pracovni trávite čas len od ôsmej do štvrtej, kúrenie môže bežať iba v týchto časoch. Rovnakým spôsobom si viete nastaviť časovače aj pre iné miestnosti. Nebudete tak plytvať energiou na miestach, kde ju netreba. Ak využívate teplovodné kúrenie, pri zónovej regulácii nemusí kotol bežať vždy na vysoký výkon. Spína sa individuálne podľa toho, aké sú požiadavky na vykurovanie jednotlivých izieb.

Ak je systém zónovej regulácie správne nastavený, za sezónu vám vie ušetriť aj viac ako 27 % výdavkov na energie. To môže byť v prepočte niekoľko stoviek eur.

Inteligentná regulácia

Zónová regulácia môže pracovať na základe vopred nastavených časovačov, prípadne viete teploty v jednotlivých miestnostiach nastavovať manuálne – prostredníctvom smartfónu alebo hardvérového ovládača. Najnovším trendom je ale inteligentná zónová regulácia kúrenia.

Tá spolupracuje s ďalšími prvkami smart domácnosti (žalúziami, klimatizáciou či rôznymi senzormi). Kontinuálne vyhodnocuje stav v domácnosti a na základe toho automaticky reguluje výkon kúrenia. Napríklad, keď otvoríte okno, kúrenie v danej izbe sa vypne. Pokiaľ vonku svieti slnko a vy máte zastreté žalúzie, inteligentná domácnosť ich sama otvorí. Miestnosť sa tak vyhreje prirodzene a výkon kúrenia sa môže znížiť. Vďaka takýmto riešeniam sa dá ešte viac ušetriť.

Ovládanie kúrenia na diaľku

Benefitom zónovej regulácie napojenej na inteligentnú domácnosť je možnosť ovládať kúrenie cez internet, na diaľku. Napríklad, keď idete ráno na lyžovačku, kúrenie môžete v celom dome vypnúť, aby ste šetrili energiu. Avšak, po ceste domov si ho viete zapnúť, aby ste prišli do pekne vyhriateho priestoru.

Podlahové kúrenie verzus radiátory

Štatistiky ukazujú, že inteligentná zónová regulácia najlepšie funguje s podlahovým kúrením. Ak ho do vašej domácnosti môžete inštalovať, rozhodne ho využite. Jeho benefitom je nenáročnosť na údržbu, schopnosť rýchlo a rovnomerne vyhriať celú miestnosť či pocit teplej podlahy. Vďaka tomu v zime nemusíte stále nosiť papuče. Jedným zo základov optimálneho fungovania podlahového kúrenia je správna krytina.

Klasické radiátory narúšajú estetiku miestnosti a teplo sa z nich šíri nerovnomerne. Vyhriatie priestoru tak trvá dlhšie. V izbách môže dochádzať k vyšším fluktuáciám teploty, ktoré sú neraz príčinou vzniku plesní. Keďže teplý vzduch stúpa z radiátora prirodzene smerom nahor, podlaha ostáva studená.

S akým kúrením funguje zónová regulácia?

Zónová regulácia môže pracovať s elektrickým i teplovodným podlahovým kúrením. Avšak, fungovať dokáže aj v spojení s klasickými radiátormi.

Moderné riešenie: V prípade rodinných domov sa dnes veľkej obľube teší kombinácia podlahového kúrenia so zónovou reguláciou a krbu. Na jednej strane máte moderné úsporné vykurovanie, no keď dostanete chuť na romantický večer, môžete si užiť aj atmosféru reálneho ohňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *