Baví vás budovať skalky, presádzať záhony a na vašej záhrade ste ako doma? Nezabudnite svoju námahu zúročiť viac ako len zberom chutného ovocia a narezaním kvetov do váz. Vaša záhrada aj všetko v nej si zaslúži rozžiariť. Neviete však, čo všetko by ste mohli osvetliť? Potom sa inšpirujte v dnešnom článku.
Než sa pustíte do osvetľovanie záhrady, vždy si položtenasledujúce otázky:
- Kde sa na záhrade najčastejšie pohybujete?
- Chcete nasvietiť jazierko alebo bazén?
- Máte dostatočne osvetlenú prístupovú cestu do domu a garáže?
- Chcete nechať vyniknúť nejaký dekoratívny prvok?
Čo všetko je možné nasvietiť?
Rýchla odpoveď znie, že s dnešnými technológiami je možné nájsť vhodné osvetlenie už pre všetky príležitosti. Medzi najčastejšie osvetlenými plochami v záhrade sú na prvých miestach prístupové cesty, vchod do domu, vjazd do garáže a prípadne i vonkajšie posedenie.
Nie je problém umiestniť svetla aj v okolí vonkajšieho jazierka alebo bazénika. Pokiaľ máte na záhrade nejaké skalky, kŕmidlá pre vtáky alebo dekorácie v podobe sôch, aj tie ide večer rozžiariť.
Pri výbere svetiel myslite na normy. Vonkajšie osvetlenie musí byť odolnejšie voči počasiu aj prašnosti oproti tomu interiérovému. Odolnosť osvetlenia voči vniknutiu cudzieho telesa a kvapaliny (najčastejšie vody) do vnútra osvetlenia vyjadruje tzv. IP kód. Nájdete ho na zakúpenom tovaru pod skratkou IP, ktorú nasledujú dve číslice. Napríklad IP20 sú všetky osvetlenia, ktoré sú vhodné iba dovnútra bývania. Pre vaše účely hľadajte kódy IP44 až IP69.
Osvetľujeme záhradu
Začneme na miestach, kde sa vyskytujete najčastejšie a bez svetla sa nezaobídete. Tým je vchod do domu a vjazd do garáže. V oboch prípadoch je najlepšie využiť fotobunky, kedy čidlo rozozná buď teplo vyžarujúce z osoby, alebo váš pohyb, a zapne sa. Nemusíte tak myslieť na neustále zhasínania osvetlenia. Šetríte svoj mozog aj peňaženku vďaka nižšej energetickej spotrebe.
Presuňme sa teraz spoločne na cestičky. Tu máte celý rad možností, ako sa kreatívne „vyblázniť“. Na trhu existujú rôzne typy stĺpikov. Napríklad tie soľné pôsobia netradičným dojmom. Ožiaria síce menšiu časť plochy, ale zase vám ušetria nejakú tú korunu za energie. Využiť môžete aj dekoratívne svetlá so zápichom. Manipulácia s nimi je rýchlou záležitosťou. Jednoducho ich zabodnete priamo do zeminy pozdĺž ciest.
Nemusíte ale zostávať len u stĺpikov zasadených pozdĺž cestičiek. Existujú aj zemné zapustené osvetlenia, ktoré jednoducho vložíte do stredu cesty. Napríklad solárne zápustné LED svietidlá každého skvele navedú priamo do domu.
Kúpať sa večer pri svite hviezd, po tom túži nejedno srdce romantika. Ale čo keď je zamračené? Potom prichádza na rad bazénové osvetlenie. Kúpte si podvodné svietidlá alebo vodeodolné LED pásiky.