Viete, ako správne skladovať potraviny, aby vydržali čo najdlhšie? Ktoré potraviny patria do chladničky a ktoré vám škodia? A môže správne skladovanie potravín znížiť plytvanie jedno? Kam patrí ovocie, kam pečivo a ako chrániť potraviny, ktoré sa rýchlo kazia, pred moľami?
Ovocie a zelenina
Dávate všetko ovocie a zeleninu do chladničky, keď sa vrátite z obchodu? Možno len zbytočne skracujete ich trvanlivosť. Zatiaľ čo špargľa, listová, koreňová a kapustovitá zelenina ju majú radi, pri paradajkách sa pripravíte o ich chuť. Okrem toho pri mnohých druhoch ovocia zastavíte dozrievanie a urýchlite proces hnitia. Čo teda patrí do chladničky a čo nie?
Čo patrí do chladničky:
Dbajte na správne skladovanie v chladničke. Neskladujte ovocie alebo zeleninu vo viacerých vrstvách na sebe a pravidelne všetko kontrolujte, či sa niekde nezačala tvoriť pleseň alebo hniloba.
Ovocie:
- jahody,
- jablká,
- hrušky,
- hrozno,
- broskyne,
- maliny,
- slivky,
- ríbezle
Zelenina:
- mrkva,
- zeler,
- petržlen,
- špargľa,
- reďkovka,
- šalát,
- kapusta,
- kel,
- kaleráb,
- červená repa
Čo nepatrí do chladničky:
Väčšina ovocia a zeleniny, ktoré nepatria do chladničky, potrebuje chladné a tmavé miesto. Ideálna je suchá pivnica, ktorú nie všetci máme. Preto urobíte najlepšie, ak si ich kúpite čerstvé a spotrebujete ich do niekoľkých dní.
Ovocie:
- banány,
- avokádo,
- citrusy,
- ananás,
- mango
- a iné tropické ovocie
Zelenina:
- paradajky,
- paprika,
- zemiaky,
- cibuľa,
- tekvica,
- uhorky
Zemiaky
Každý ich má doma, ale málokto vie, ako ich skladovať. V chladničke sú sladké a klíčia, v teple a na svetle sú zelené. Ak nemáte pivnicu, je to dosť náročné. Najjednoduchšie je zaobstarať si špeciálne vrecko na uskladnenie zemiakov, ktoré ich udrží v tme a suchu a predĺži ich životnosť aj v panelákových podmienkach.
Mäso
Skladovanie čerstvého mäsa si skutočne zaslúži pozornosť. Keďže sa v ňom môžu nachádzať a množiť rôzne mikroorganizmy, je dôležité udržiavať ho v chlade – ideálne pri teplote okolo 4 °C. Mleté mäso a ryby aj pri teplote 0 až 2 °C.
Najlepšie je nechať mäso v pôvodnom obale alebo ho vložiť do uzavretej nádoby, aby neprišlo do kontaktu s inými potravinami.
Vajcia
Vajcia vydržia najdlhšie, ak ich skladujete v chladničke pri teplote 5 až 8 °C. Uistite sa, že ich neumývate, pretože ich zbavíte prirodzeného ochranného filmu. Papierové taniere nie sú vhodné na dlhšie skladovanie. Ľahko absorbujú vlhkosť a množia sa v nich mikroorganizmy. Pri skladovaní vajec dbajte na to, aby sa nenachádzali vedľa aromatických potravín – vajcia môžu ľahko zachytiť pachy. Takto uskladnené vydržia v chladničke až mesiac alebo mesiac po položení.
Suché potraviny nepodliehajúce skaze
Ak si radi robíte zásoby strukovín, múky, vločiek a iných suchých potravín, vedzte, že nie ste jediní, kto si na nich pochutnáva. Dokonca ani potravinové mole im nedokážu odolať. A nezastaví ich ani plastový obal, v ktorom ste ich kúpili. Preto je najlepšie zaobstarať si sklenené alebo plastové nádoby na skladovanie potravín, ktoré spoľahlivo ochránia pred nevítanými návštevníkmi a ako bonus vám urobia v špajzi väčší poriadok.
Pečené výrobky
Čerstvý, chrumkavý chlieb je najlepší, o tom niet pochýb! Jeho chrumkavosť môžete predĺžiť tak, že ho budete uchovávať v bavlnenom alebo ľanovom vrecku alebo v látke, ktorá mu umožní dýchať. Ideálne na suchom a tmavom mieste. Chlieb rozhodne nedávajte do plastového vrecka ani do chladničky. V takom prípade začne čoskoro plesnivieť. Takto uskladnený chlieb vydrží až týždeň, ale menšie pečivo by sa malo spotrebovať do 24 hodín alebo zmraziť.