Poradíme vám, ako sa možno prakticky a jednoducho vysporiadať so slimákmi a slizniakmi vo vašej záhrade, či už hľadáte chemickú návnadu alebo dáte prednosť prírodnému riešeniu.
Ako sa dá zakročiť proti slimákom?
Pokiaľ vlastníte úžitkovú alebo okrasnú záhradu, zrejme si v nej nepotrpíte na prítomnosť slimákov. Tieto mäkkýše sú síce pomalé, ale zároveň aj vytrvalé a pokiaľ im rastliny pestované vo vašej záhrade zachutia, len tak ľahko ich z nej nedostanete. Buď môžete slimáky pravidelne z celej záhrady zozbierať alebo im znemožniť prístup k záhonom postavením rôznych prekážok okolo nich. Niektorí záhradkári vsadia na vysadenie voňavých bylín, ako je materina dúška alebo kôpor, kým iní dávajú prednosť rozsypaniu rozdrvených vaječných, prípadne orechových škrupín do blízkosti hriadok.
Podobné riešenia sú však dosť prácne, z dlhodobého hľadiska málo efektívne a zaberú vám veľa času, obzvlášť ak máte záhradu väčších rozmerov. Praktickejšou voľbou sú tak prípravky proti slimákom, ktoré sú dostupné vo viacerých formách. Jednu z najvyužívanejších metód predstavujú granulované návnady fungujúce ako požerový jed, pričom príkladom sú návnady Metarex M odolné voči dažďu a vlhkosti. Pôsobia veľmi lákavo pre slimákov aj slizniakov, na druhej strane však vzhľadom na obsah horkej látky Bitrex nepútajú pozornosť detí ani domácich zvierat.
Poradíme vám ako sa zbaviť krtka v záhrade.
Prírodné alternatívy
Ak sa chcete v boji proti slimákom a slizniakom nasťahovaným do vašej záhrady, vyhnúť použitiu chemických prostriedkov, k dispozícii máte tiež viaceré produkty na prírodnej báze berúce ohľad na životné prostredie . Príkladom je lapač slimákov Swisinno fungujúci ako pasca obsahujúca prírodnú návnadu a vodu. Za účinné ekologické riešenie možno tiež považovať prírodnú bariéru Flortis absorbujúcu vlhkosť v okolí záhonov, ktoré tak pre slimáky aj slizniaky strácajú na atraktivite.
Takáto bariéra je vlastne minerálnou zlúčeninou, ktorá mení zvyky nevítaných mäkkýšov v záhrade a zároveň nepredstavuje žiadne riziko pre deti ani domáce zvieratá. Za prírodnú bariéru možno v neposlednom rade považovať aj produkt Talpa na slimáky. Ten obmedzuje ulitníky v pohybe tak, že absorbuje viskózny sekrét, ktorý im uľahčuje pohyb.