Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Otravné mušky, ktoré poletujú okolo kvetináčov alebo mís s ovocím, nám môžu nielen počas leta pekne piť krv. Ako sa zbaviť týchto potvoriek, ktoré vzhľadom pripomínajú menšie komáre, a ako im zabrániť v tom, aby sa opätovne vyrojovali vo vašej domácnosti?

Smútivky sú drobné čierne mušky s dĺžkou približne 3-4 mm, ktoré škodia našim izbovým rastlinám. Zaraďujeme ich do čeľade muchovitého hmyzu. Larvy smútiviek sú schované v substráte, kde okusujú korienky a škodia. Rastlinka môže žltnúť a po čase dokonca uhynúť.

Životný cyklus smútivky

Larvy smútiviek sú veľmi malé a voľným okom ich neuvidíte. Po prvom zaliatí v substráte veľmi rýchlo dospejú a vyliahnu sa z nich mušky, ktoré začnú poletovať blízko rastliny, a potom do substrátu kladú ďalšie a ďalšie vajíčka. Za 5-10 dní sa tak vyliahne ďalšie generácie lariev.

Dospelé jedince žijú približne týždeň a samičky sú schopné naklásť až 300 vajíčok, z ktorých sa počas 3-6 dní vyliahnú larvy. Za ďalšie 3-4 dni sa zakuklia a potom sa z nich vyliahnu mušky. Celý cyklus od vajíčka po dospelú mušku trvá 3-4 týždne. Vzhľadom na krátke dobu štádií môžeme v rovnaký čas v kvetináči nájsť ako larvy, tak smútivky aj kukly. Skrátka niekoľko generácií naraz.

Smútivky vs. vínne mušky

Možno si hovoríte, že sú mušky ako mušky. Niekde doma skrátka poletujú, sú čierne a otravujú nám život. Preto si ľudia smútivky a octomilky veľmi často pletú. Spoznáte rozdiel?

Smútivky milujú vlhkosť. Nájdete ich tak skôr okolo kvetináčov s rastlinami. Octomilky – vínne mušky si zase vyžívajú okolo hnijúceho ovocia a potravín. Nemusí to ale byť vždy pravidlo. Hnijúce ovocie môže prilákať aj smutnice, ktoré poletujú vedľa v kvetináči. A naopak.

smútivky na pasci
Smútivky. Foto: urobsisam.zoznam.sk
vinne musky na limetke
Vínne mušky. Foto: Skutecnost.cz
smutivka z blizka
Smútivky poznáte podľa tykadiel. Foto: Flickr.com
smutivka z blizka
Vínne mušky tykadlá nemajú. Foto: Depositphotos.com

Rozdiel spoznáte aj čo sa týka vzhľadu. Dospelé smútivky majú šedočierne telo a priehľadné krídla. Výrazné sú ich dlhšie tykadlá. Práve tie ich odlišujú od vínnych mušiek.

Kde se vzali u vás doma smútivky?

Začiatok výskytu smútiviek je najpravdepodobnejší vo chvíli, keď si z obchodu privezieme nové rastliny alebo pestovateľský substrát. Drobučké larvy okom nerozoznáme, a to, že sme si priviezli aj nepozvaných návštevníkov spoznáme až vo chvíli, kedy nám začnú poletovať všade okolo.

Čím se smútivky živia a kde ich nájdete?

Smútivky milujú vlhké a teplé prostredie. Akonáhle začnete zalievať, z lariev sa vyliahne prvá generácia týchto mušiek. Larvy smútiviek sa živia organickou hmotou z kvetináča, ale aj korienkami a tkanivami mladých rastliniek.

rastlina v kvetinaci

Prevencia pred smútivkami je základ

Aby ste sa smútiviek vyvarovali úplne, je potrebné zamerať sa na prevenciu. Larvy smútiviek sa do našich domácností najčastejšie dostávajú zo substrátu z obchodu. Lacnejšie substráty je dobré pred použitím preliať horúcou vodou alebo ohriať v pare. Ak si prinesiete z obchodu hotovú rastlinku, potom ju pár týždňov nechajte pre istotu oddelenú od ostatných a sledujte, či sa nejaký nežiadúci návštevníci neobjavia aj u nej. Stále je lepšie zbavovať sa smútiviek v jednom kvetináči, než ich nechať rozmnožiť sa všade po byte.

Základ pre prevenciu

  • vyberajte kvalitný substrát (dá sa kúpiť aj sterilizovaný substrát, ktorý je už ošetrený)
  • nechajte substrát pred použitím dôkladně preschnúť

TEST: Chcete zistiť, či ste si z obchodu nepriniesli infikovanú zeminu? Rozkrojte zemiak, umiestnite ho do substrátu a počkajte 48 hodín. Ak v substráte sú larvy smutnic, potom sa objavia aj na zemiaku.

Prípravky na smútivky

Na smútivky existuje celý rad prípravkov, ktoré vám pomôžu je efektívne vyhubiť. Môžu byť na chemickej báze, ale nájdete aj prírodné varianty, ktorésú tiež účinné.

TIP: Ak objavíte smútivky, ako prvé obmedzte zálievku. Tým zhoršíte podmienky po vývoj lariev.

1. Lapače na smútivky

Než si zaobstaráte pestré žlté lepiace podložky, ktoré zapichnete do kvetináča, mali by ste vedieť, že vás smútiviek, respektíve ich lariev, nezbavia. Práve larvy totiž požierajú koreňový systém rastlín, a poletujúce mušky sú až ich ďalšie štádium. Čiže na poletujúce mušky pokojne kúpte lapače, lariev sa zbavte účinnejšie – pomocou nematód alebo hnojív.

Stopset, žlté lepiace šipky na odchyt

2. Hlísty

Prirodzeným nepriateľom smútiviek sú hlísty. Jedná sa o maličké červy, ktoré v pôde čuchom vyhľadávajú larvy smútiviek a požierajú ich. Potom sami uhynú. Zároveň nenapadajú žiadne iné živočíchy a neohrozujú rastliny. Aplikácia týchto pomocníkov je ekologická a veľmi efektívna.

Parazitické hlísty Nemaplus

Hlísty nájdete pod obchodným názvom Nemaplus. Ten by ste mali aplikovať hneď, akonáhle objavíte larvy smútiviek. Môžete ich aplikovať v priebehu celého roka v bytoch a uzavretých priestoroch. Vonku sa larvy smútiviek spravidla objavujú na jeseň alebo na jar.

Ako hlísty aplikovať?

Najskôr obsah balenia rozpustite vo vode a dobre premiešajte. Množstvo nájdete v priloženom návode. Vznikne vám zmes, ktorou zalejete substrát rastlín. Zalievajte ideálne ráno alebo večer, kedy nie je príliš veľké teplo. Je potrebné, aby pôda bola vlhká, ale nie preliata. V prípade väčšieho množstva smútiviek hlísty aplikujte po dvoch týždňoch znovu.

3. Hnojivo proti smútivkam

Smútiviek sa môžete zbaviť aj efektívnou cestou dva v jednom – hnojivom, ktoré zároveň pôsobí proti týmto otravným muškám. Zlepšuje vitalitu rastlín, zvyšuje ich odolnosť proti chorobám a škodcom a obmedzuje tiež tvorbu plesní na povrchu. Ide tak o univerzálneho pomocníka, ktorý vám pomôže dať rastlinky opäť do laty.

Floria, kapalné hnojivo pre izbovky

Pre úplné vypudenie smútiviek by vám mali stačiť štyri aplikácie. Pred použitím nezabudnite hnojivo dôkladne pretrepať. Pre výživu rastlín použite v období vegetácie od marca do septembra 1x za 2 týždne. Pri výskyte smútiviek použite raz týždenne, aplikujte 4x za sebou.

4. Babské rady na smútivky

Vaše babičky alebo mamičky vám môžu radiť aj iné zaručené triky. Pri prvom výskyte smútiviek môžete trebárs siahnuť po škoricovej vode (2 litre vody na 1 lyžičku škorice, ktoroú zalejete rastliny), alebo olúpaných strúčikoch cesnaku, ktoré je potrebné zahrabať do pôdy. Takéto prípady ale zaberú, len pokiaľ je smútiviek málo a máte aj menšie množstvo rastlín v byte.

5. Biolit na smútivky

Ani použitie agresívneho Biolitu nie je príliš efektívne. Áno, zbavíte sa mušiek, ale larvám ukrytým v substráte Biolit neublíži, navyše pri používaní silného insekticídu v uzavretom byte môže byť problematické. Nehľadiac na to, aký účinok môže mať na vaše rastlinky.

6. Piesok na smútivky

Pri napadnutí menším počtom smútiviek je tiež dobré pokryť povrch substrátu tenkou vrstvou kremičitého piesku. Tým sa obmedzí prísun vzduchu do substrátu a smútivky budú mať sťažené podmienky pre kladenie ďalších vajíčok.

2 Comments

  • Gizela Havranova, 24. decembra 2021 @ 12:23 Reply

    Dobrý deň ,ja mám ráno na okne kde sa zarosi sklo ! mušky ale kúrenie v noci mám vypnuté , skúšam ich zničiť vylúhom cig .spaky.lebo poletujú všade .

    • Simona Porubská, 4. januára 2022 @ 12:37 Reply

      Dobrý deň, Gizela,

      dajte nám potom vedieť, či výluh zabral.

      Držíme prsty 🙂

      Simona

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *