Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Skorocel je bylinka, ktorá sa v tradičnej medicíne používa pri liečbe rôznych zdravotných problémov. Pomáha pri hojení rán, dýchacích ťažkostiach a uštipnutí hmyzom. Prečítajte si náš článok a dozviete sa viac o tejto zázračnej bylinke.

Zdroj:shutterstock.com

Čo je skorocel?

Skorocel (lat. Plantago), ľudovo psí jazyk, je rod kvitnúcich rastlín z čeľade Plantaginaceae. Medzi bežné druhy tohto rodu patria Plantago lanceolata (skorocel kopijovitý) a Plantago major (skorocel väčší). Ide o malú trvácnu bylinku s bezlistnou stonkou, ktorá dorastá do výšky 10-50 cm. Tieto rastliny sú známe svojimi liečivými vlastnosťami a v tradičnej medicíne sa používajú pri rôznych ochoreniach.

Kedy a kde zbierať skorocel?

Skorocel rastie divoko na poliach, lúkach, pasienkoch, v kroviskách a pozdĺž ciest. Listy skorocelu zbierame od mája až do septembra. Ak sa vyberiete na zber, nezabudnite si so sebou zobrať nôž na bylinky. Listy skorocelu je totiž potrebné odrezať, nie trhať.

Účinky skorocelu

Na začiatok je dôležité poznamenať, že niektoré z nižšie uvedených účinkov boli síce naznačené vedeckým výskumom, no na ich úplné potvrdenie sú potrebné ďalšie štúdie.

Zdroj:shutterstock.com

Dýchacie problémy

Skorocel sa používa na zmiernenie príznakov bronchitídy, astmy a iných ochorení dýchacích ciest. Pomáha pri odkašliavaní a uvoľňuje hlieny. Na liečbu dýchacích problémov je najlepšie použiť ho vo forme čaju z čerstvých alebo sušených listov.

Posilnenie imunity

V listoch skorocelu sa nachádzajú vitamíny A a C, ktoré prirodzene posilňujú imunitný systém. Listy majú aj vysoký obsah trieslovín, ktoré zas zmierňujú zápaly a dokážu bojovať proti infekciám.

Tráviace problémy

Skorocel pomáha zmierniť hnačku, zápchu a iné poruchy trávenia. Má antibiotické účinky, vďaka ktorým jeho listy znižujú zápaly v tráviacom trakte. Semená skorocelu taktiež prečisťujú črevá, pretože obsahujú psyllium, druh vlákniny, ktorá sa často používa ako prírodné preháňadlo.

Hojenie rán

Vojaci si túto rastlinu často prikladali na poranenia na bojovom poli. Aj dnes sa zvykne používať na hojenie rezných rán, škrabancov a iných poranení kože. Pre zastavenie krvácania si skorocel najskôr rozmixujeme na kašu a nanesieme ho priamo na poranenú kožu. Ak sa poraníte priamo v prírode, môžete si odtrhnúť list skorocelu a obviazať si ho okolo rany.

Uštipnutie hmyzom a popŕhlenie žihľavou

Skorocel je veľmi účinný pri zmiernení nepríjemných pocitov po popŕhlení žihľavou alebo uštipnutí hmyzom. Odtrhnite si zopár čerstvých listov, rozdrvte ich v dlani, aby sa uvoľnila šťava a aplikujte ich priamo na postihnuté miesta. Prípadne si miesto potrite masťou alebo olejom zo skorocelu.

Protizápalové účinky

Listy skorocelu obsahujú niekoľko protizápalových zlúčenín vrátane terpenoidov, flavonoidov a trieslovín. Vo viacerých štúdiách sa zistilo, že skorocel dokáže zmierniť zápaly močových ciest a zápalové ochorenia pečene.

Zdravie pokožky

Skorocel obsahuje zlúčeninu, nazývanú alantoín, ktorá má schopnosť upokojovať pokožku a podporovať rast buniek. Preto sa skorocel môže používať po spálení slnkom, na liečbu akné alebo na udržiavanie zdravej a krásnej pokožky.

Zdroj:shutterstock.com

Ako si vyrobiť liečivú masť zo skorocelu?

Výroba skorocelovej masti je veľmi jednoduchá a lacná. Môžete ju použiť na liečbu kožných rán a ekzému alebo po uštipnutí hmyzom. Tu je podrobný návod na prípravu, ktorú určite zvládnete:

  1. Čerstvé alebo sušené listy skorocelu natlačte do zaváraninového pohára. Pohár zalejte kvalitným mandľovým olejom.
  2. Nádobu s bylinkami odložte na chladné tmavé miesto a nechajte ju tam 4 týždne. Občas pohárom potraste.
  3. Vo vodnom kúpeli si rozpustite včelí vosk a pridajte precedený olej, v ktorom ste lúhovali bylinky.

Masť nalejte do sklenených pohárov alebo iných vhodných nádobiek. Predtým, ako nádoby uzavriete, nechajte masť vychladnúť.