Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Nemusíte meniť a kupovať posteľnú bielizeň každú chvíľu len pre to, že stratila svoju farbu alebo sa vyťahala. Zdá sa vám to nemožné? Posteľnú bielizeň nemusíte mať najvyššej kvality, a aj tak vám vydrží veľmi dlho. Stačí, keď sa o ňu budete starať a čistiť ju tak, ako sa má. Pri čistení a praní musíte rozlišovať materiály. Potom budete schopní postarať o svoje posteľnú bielizeň správne.

Kúpili ste si nové obliečky, obliekli ste do nich paplón a vankúš a nedopatrením ste na ne vyliali kávu alebo raňajky do postele na nich zanechali nepekný fľak? Pozrite sa, ako postupovať pri starostlivosti o posteľnú bielizeň.

Najdôležitejšie je poznať materiál

Bavlnené obliečky

Bavlna patrí medzi najpríjemnejšie materiály vôbec. Je príjemná na dotyk, čo potvrdzuje aj fakt, že patrí medzi najpredávanejší materiál, čo sa týka obliečok. Vhodná je aj pre alergikov. Ak ste si zašpinili bavlnené obliečky, prať by ste ich mali pri teplote okolo 55 – 60 ℃. Vtedy si môžete byť istí, že ste nielen vyprali fľak, ale zároveň ste sa aj úspešne zbavili všetkých nečistôt, prípadne nežiadúcich mikroorganizmov.

Bavlnené obliečky môžete klasicky ožehliť. Na ich kvalite sa nič nezmení.

Saténové obliečky

Klasické saténové obliečky sa tešia obľube najmä počas neskorých jarných a letných mesiacov, keď sú noci príjemne teplé a niekedy až horúce. Saténové obliečky spoznáte podľa povestného lesku. Saténové obliečky vedia schladiť a zároveň sami pri praní preferujú „chladnejšiu“ teplotu, väčšinou okolo 40 ℃.

Obliečky sú po vypraní takmer rovné, pretože satén patrí medzi nekrčivé materiály. Obliečky teda nemusíte žehliť.

Krepové obliečky

Krepové obliečky sú vlastne bavlnené obliečky, bavlna je však mierne modifikovaná, aby nám mohol vzniknúť výsledný krep. Krep sa stáva čoraz obľúbenejším typom posteľnej bielizne. Perie sa pri nižších teplotách ako klasická bavlna. Krepové obliečky môžete prať pri teplote 45 – 55 .

Krepový materiál je obľúbený najmä z toho dôvodu, že ho vôbec nemusíte žehliť.

Perte jednotlivé farby samostatne

Ak máte na pranie viacej obliečok, najskôr si ich rozdeľte podľa materiálu. Možno prídete na to, že máte viacej obliečok z bavlneného materiálu. Vtedy je potrebné rozdeliť obliečky aj podľa farby. Určite nie je najlepším nápadom prať snehobiele bavlnené obliečky s červenými alebo tmavomodrými.

Podľa materiálu a farby môžete rovnako zatriediť aj jersey plachty alebo klasické plachty. Môžete ich prať spolu s obliečkami príslušného materiálu a farby.

Vhodný prací prostriedok

Najčastejšou dilemou pri výbere vhodného pracieho prostriedku je výber prášku alebo gélu. Aký je medzi nimi rozdiel?

Prací prášok

O pracom prášku sa hovorí, že vám lepšie vyčistí všetky škvrny a fľaky. Je zároveň cenovo najvýhodnejší spomedzi všetkých pracích prostriedkov. V mnohých práškoch nájdete aj bieliace činidlá, čo je dôvod, prečo je vhodné prať s práškom najmä biele prádlo a obliečky. Dôležité je vybrať prášok na danú farbu alebo farebné spektrum.

Prací gél

Výhodou gélov oproti práškom je napríklad fakt, že sa lepšie rozpúšťajú vo vode. Oceniť to môžu najmä domácnosti s tvrdou vodou. Prací gél je zároveň veľmi šetrný k rôznym materiálom, stačí ho aj menšie množstvo. Výhodou je tiež široká paleta vôní. Nevýhodou môže byť pre niekoho cena, ktorá je o čosi vyššia než pri pracom prášku.

Pri oboch pracích prostriedkoch sa odporúča použiť na záver prania aj aviváž, ktorá posteľné prádlo krásne prevonia.

Ak budete prať svoje posteľné prádlo v pravidelných intervaloch, čo by mal byť približne mesiac, budete ho prať pri správnej teplote a použijete vhodné pracie prostriedky, môžete sa spoľahnúť na to, že vám posteľné obliečky aj plachty dlho vydržia, udržia si svoju farbu aj tvar.

Zdroj obrázku: gamespirit / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *