Kto by nechcel mať sýto zelený hustý trávnik, ktorý zvádza k bosej prechádzke? Trávnik, ktorý sa stane pýchou pozemku a pripomína skôr mäkký mach, než trávu? Takáto trávnatá plocha vyžaduje správnu a pravidelnú starostlivosť, za ktorú získame jedinečnú odmenu – práve nádhernú záhradu plnú vitálneho trávnatého koberca.
Ideálna obnova trávnika štartuje skoro na jar. Vtedy sa príroda prebúdza a tak je na čase trávniku pomôcť. V tomto článku sa teda zameriame na pravidelnú starostlivosť, ktorá je nevyhnutná a vedie k hustému a zdravému trávniku, ktorý sa stane pýchou vašej záhrady.
Vertikutácia
Jedným z primárnych úkonov, ktoré by sme nemali zanedbávať a trávniku robia veľmi dobre, je vertikutácia. Tá slúži na odstránenie nahromadenej buriny, machu a zvyškov už pokosenej trávy – trávnej plsti, ktorá neprepúšťa vodu a dusí trávnik. Ideálne načasovanie na vertikutáciu a prípravu trávnika na sezónu je obdobie od marca až do mája. Vertikutátor pomocou nožov odstraňuje trávnu plsť. Použiť môžete elektrický vertikutátor alebo vertikutačné hrable – tie sa hodia najmä na menšie alebo menej prístupné plochy.
Hnojenie
Hnojenie neslúži ani zďaleka len pre okrasné kvety, zeleninu a podobne. Naopak, hnojiť môžeme tiež trávnik a dodať mu tak potrebné živiny. Pre optimálnu výživu je dobré používať dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktorá trávniku dodajú dusík, fosfor, draslík a horčík. Správna výživa ovplyvňuje vzhľad trávnatej plochy, ale aj jej regeneračné schopnosti.
Zavlažovanie
Tráva potrebuje pravidelné zavlažovanie. Ideálne je automatické zavlažovanie, však môžeme zavlažovať tiež ručne pomocou záhradnej hadice. Zavlažovanie by sme mali vykonávať v čase, keď nedochádza k odparovaniu a kedy nehrozí k spáleniu trávnika – teda skoro ráno a večer.
Kosenie
Pravidelné kosenie trávnika prispieva k jeho udržiavanému vzhľadu. Tu platí pravidlo, že je lepšie kosiť pravidelne, ako raz za čas na veľmi krátko. Odporúčame kosiť vždy tak, aby zostali dve tretiny rastliny. Pri pravidelnom kosení to potom nie je problém, pretože udržiavame kratší porast.
Aerifikácia
Ani prevzdušnenie trávnika nie je na škodu. Vykonávame teda aerifikáciu pomocou zahradného náradia, určeného k prevzdušneniu. To zlepšuje prísun vody i živín. Hĺbka zásahu by nemala byť väčšia ako 5 – 10 cm.
Pravidelná a poctivá starosť o náš trávnik končí výsledkom, ktorý očarí nielen nás, ale aj okoloidúcich či našich hostí. Trávnatý porast sa potom stáva miestom, kde si môžeme užívať chvíle s priateľmi, kde sa môžu deti hrať a hlavne miestom, ktoré je pastvou pre oči.