Jedinečné umelecké dielo, či už ide o sofistikové sochy, obrazy na plátne alebo personalizované fotografie, dokážu vylepšiť celkové vyžarovanie vášho domova. Aj keď výber diela podlieha prevažne osobným preferenciám, existuje niekoľko základných rád, ktoré pomôžu aj neznalým nováčikom vo svete umenia a bytového dizajnu. Ktoré to sú?
Najpoužívanejšie typy umeleckých diel
Umelecké diela sa neobmedzujú iba na obrazy do obývačky, ktoré oživia nahé steny. V modernom bytovom dizajne sa čoraz častejšie objavujú aj sochy, veľké nástenné mapy, plagáty, osobné fotografie, ručné tkané umenie (makramé) či moderné výtlačky zhotovené technikou tlače, akvarelom alebo uhlíkom.
Tip: Originalite sa medze nekladú. Ak si chcete skrášliť domácnosť vlastnoručne vyrobenými obrazmi, vyskúšajte maľovanie podľa čísel alebo diamantovanie.
Umelecké diela a obrazy podľa typu miestnosti
Kuchyňa -táto časť domácnosti je z pohľadu vystavovania obrazov a umeleckých diel podceňovaná. Svoje miesto by tu však mali zaujať obrazy ovocia, jedla a nápojov, obrazy s botanickou tematikou alebo čierno-biele plagáty metropolitných miest.
Obývačka -predstavuje centrum diania a najvhodnejšie miesto na vytvorenie vašej súkromnej galérie. Vystavovať tu môžete všetky druhy umenia, a to na stenách, poličkách, krbových rímsach či v rohoch miestnosti.
Spálňa – je považovaná za najintimnejšie miesto, oázu relaxu. Vhodné je umiestňovať sem osobné fotografie, tkané umenie v boho štýle či obrazy na plátne – vyberajte si upokojujúce farby (napr. modrá, zelená) a motívy(napr. príroda).
Umelecké diela a obrazy podľa proporcií priestoru
S najstriktnejšími pravidlami sa stretávame v kontexte umiestňovania obrazov vzhľadom na proporcie miestnosti a nábytku, nad ktorý budú nainštalované. Podľa bytových dizajnérov by ste sa mali pri vešaní obrazu riadiť týmito tipmi:
- dolná časť rámu umeleckého diela by mala spočívať 15 – 20 cm nad nábytkom,
- šírka obrazu by mala zodpovedať cca 70 % celkovej šírky nábytku,
- pri vešaní obrazu na voľnú stenu (nie nad nábytok) platí, že jeho stred by mal byť cca 150 cm od zeme. Obraz by mal okrem toho zaberať 60 – 75% plochy.
Monochromatické vs. farebné obrazy
Monochromatické obrazy, ladené do jedného farebného odtieňa, dokážu neutralizovať a stlmiť pôsobenie výrazných kusov nábytku, ktoré sú ústredným prvkom priestoru. Sú častým dekoratívnym komponentom v minimalistických domácnostiach.
Farebné obrazy na druhej strane vnesú do vašej domácnosti teplo a optimizmus. Medzi farby s najväčším pozitívnym účinkom na našu náladu patrí veselá žltá alebo pastelová ružová a oranžová. Je vhodné zakomponovať ich do farebne neutrálneho alebo tmavého interiéru.
Ideálne osvetlenie
Spôsob, akým bude umelecké dielo nasvietené, môže do veľkej miery ovplyvniť jeho vnímanie. Medzi najviac využívané patria nástenné obrazové LED svietidlá, ktoré decentne zvýraznia vystavený kúsok. Okrem toho majú “moc” opticky znížiť výšku stropu a zútulniť tak priestor.
Tip: Okrem nástenných svietidiel môžete na zvýraznenie zvoliť ajstojace lampy, ktoré umiestnite v blízkosti obrazu na stenu alebo iného prvku.
Vystavenie s rámom alebo bez
Nesmierne dôležitý je aj výber vhodného rámu, ktorý dokáže váš obraz pozdvihnúť na vyššiu úroveň alebo ho naopak z pohľadu estetiky “znehodnotiť”. Výber rámu by ste mali prispôsobiť nielen štýlu zariadenia vašej miestnosti, ale aj kontextu samotného obrazu.
Moderné obrazy na stenu, napr. abstraktné, môžu byť vystavené aj bez vonkajšieho rámu (dreveného alebo kovového). Nemusia byť dokonca ani zavesené. Stačí ich položiť na plávajúcu nástennú policu a oprieť o stenu.