Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
žena_kvety_kvetináče

Počuli ste už o vertikálnej záhrade? Ide o spôsob pestovania rastlín, ktoré nerastú bežne, ako sme zvyknutí, ale zhora nadol. Možno ste sa stretli s názvom živá či zelená stena. 

Výhodou vertikálnej záhrady je, že nie je náročná na priestor a hodí sa aj do bytov. Ide o jednoduchý spôsob, ktorým skrášlite svoj domov aj záhradu. Chcete vedieť, ako na to?

Výhody vertikálnej záhrady v exteriéri

Väčšina ľudí si všimne vertikálne záhrady najmä kvôli tomu, že vyzerajú veľmi esteticky. Majú však aj ďalšie výhody, ktoré sa oplatí spomenúť. 

  • Zlepšujú mikroklimatické podmienky, takže sa vám bude na dvore dýchať o čosi lepšie.
  • Môžu slúžiť ako ochrana pred slnečným žiarením
  • Takisto si pomocou nich viete vytvoriť väčšie súkromie, napríklad od susedov.

Vertikálnu záhradu využijete aj v interiéri. V lete výborne ochladí steny a v zime vás ochráni pred chladom a tepelnými stratami

Vertikálne záhrady v domácnosti majú ale aj ďalšie výhody. Takto zasadené rastliny ocenia najmä alergici, nakoľko sú prirodzenými lapačmi prachu. Jednoducho si vytvoríte záhradku napríklad v obývačke či na balkóne. A ak si chcete týmto spôsobom vypestovať bylinky, spravte si vertikálnu záhradu v kuchyni.

TIP: Ak chcete viac informácií o vertikálnych záhradách a ich využití, odporúčame napríklad článok o tom, ako si vytvoriť vertikálnu záhradu v interiéri aj v exteriéri.

Vertikálna záhrada a vhodné rastliny

Chceli by ste si vytvoriť vlastnú vertikálnu záhradu, no neviete, aké rastlinky sú v tomto prípade vhodné? Ak ju chcete mať v exteriéri, vsaďte na rastliny, ktoré sú nenáročné. Môžete si tak vysadiť rôzne bylinky, ale aj okrasné trávy.

V prípade interiéru máte výhodu v tom, že počas celého roka je teplota doma plus mínus rovnaká. Pri tvorbe vertikálnej záhradky v domácnosti tak môžete popustiť uzdu vašej fantázii. Mnoho ľudí si tak pestuje nielen bylinky, ale aj drobné ovocie či okrasné rastliny.

Vytvorte si vlastnú vertikálnu záhradu

Radi pestujete rastliny a zaujala vás táto nevšedná, no veľmi estetická forma pestovania? Vytvorte si vlastnú vertikálnu záhradu priamo u vás doma či na záhrade. Na jej výrobu môžete použiť rôzne predmety, napríklad palety či staré kvetináče.

Ak si neviete rady, napríklad ohľadom materiálov, z ktorých by mohla vertikálna záhrada byť, poraďte sa s odborníkmi. V záhradkárstve vám isto poradia, čo pri jej tvorbe môžete použiť a čomu sa zase, naopak, vyhnúť.

Veríme, že sme vás inšpirovali a že si aj vy skrášlite svoj domov týmto zaujímavým doplnkom. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *