Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Čas Vianoc je opäť tu a okrem zháňania darčekov pre rodinu a blízkych sa už v predstihu chceme pripraviť aj peknou a vkusnou výzdobou. Už tradične sa zdobia okná, balkóny a fasády domov rôznymi svietidlami. Ozdobiť chceme aj stôl, pri ktorom na Štedrý deň strávime podstatnú časť večera a tiež aj nasledujúce sviatočné dni pri jedle alebo posedení.

Dekorovať vianočný stôl sa dá viacerými spôsobmi. Niekto staví na tradičné materiály a farby a dbá tak na tradície, iní zas radi experimentujú a svoj stôl si ozdobia každý rok inak. Nech je výsledný aranžmán akýkoľvek, existujú isté pravidlá, podľa ktorých by isté prvky na stole určite nemali chýbať. 

Náš tip: Tipy na DIY vianočné dekorácie a darčeky pre celú rodinu.

Začnite vianočným obrusom a prestieraním

Základom výzdoby každého sviatočného stola je obrus. Použitím klasického bieleho obrusu dosiahnete vynikajúci efekt čistoty a dôstojnosti, dobrým spôsobom, ako výzdobu ozvláštniť je použiť obrus farebný a prispôsobiť ho niektorému prvku v interiéri alebo z neho naopak spraviť dominantu. Toto je samozrejme možné pokiaľ je stôl pod obrusom dostatočné veľký a výrazná farebnosť má šancu vyniknúť. Ak máte problém s nedostatkom priestoru za stolom, praktické rady nájdete v tomto článku. 

Spolu s obrusom sa tradične na stole nachádza behúň alebo štóla. Spomenuté doplnky je vhodné zvoliť v takom farebnom tóne, aby boli dobre viditeľné, ale zároveň aby na obruse nepôsobili rušivo. K ďalším neodmysliteľným prvkom sviatočného zdobenia je svietnik so sviečkami, ozdobné obrúsky, sviatočné taniere a príbory. 

Náš tip: Desatoro vianočného pečenia.

Sviatočné sady tanierov a príborov nájdete v obchode 4Home.sk. Každý z prvkov výzdoby stola by mal byť čistý a pokiaľ to priestor dovoľuje, je možné celú výzdobu doplniť menšími prvkami akými sú živé čečinky, malé ručne vyrobené stromčeky, mašličky alebo detaily z prírodných materiálov. 

Aké farby voliť na vianočný stôl?

Farby, ktoré sú vhodné na výzdobu štedrovečerného stola sú už tradične červená, zelená, zlatá, biela ale aj strieborná. 

Moderné výzdoby môžu obsahovať aj odtiene hnedej alebo medenej farby. Každá z farieb vyvoláva iné pocity. Červená farba vyvoláva pocity tepla a bezpečia, modrá zas chladu. Zlatá a strieborná farba dodá výzdobe nádych luxusu, zelená farba interiér príjemne rozjasní, ohreje a je upokojujúca. 

Náš tip: Ako mať Vianoce bez stresu?

Výzdoba stola aj ostatných prvkov by sa mala niesť v jednom tóne, prípadne kombinácii dvoch farieb. Veľké množstvo farebných kombinácií vytvára na stole chaos a nedodáva nám tak pri stolovaní harmóniu, ktorú počas Vianoc vyhľadávame.

Svietnik a sviečky

K štedrovečernému stolu neodmysliteľne patria sviečky, ktoré podvečer vytvoria dokonalú sviatočnú atmosféru. 

Menšie a tenšie sviečky umiestňujeme do svietnika, ktorý sa snažíme na stôl položiť do stredu a ostatné prvky aranžovať okolo neho. Pozor si treba dať na to, aby svietnik nezavadzal vo výhľade a netvoril bariéru medzi osobami sediacimi za stolom. 

Väčšie a hrubšie sviečky umiestnime do stojana alebo na vhodne sfarbenú podložku. 

Farba sviečky môže tiež poslúžiť ako ďalší dizajnový a farebný prvok. V prípade, že sa použije sviečka z prírodného včelieho vosku, aróma z nej príjemne prevonia celý interiér a vydrží po celý večer. 

Náš tip: Vyriešte dilemu umelého a živého vianočného stromčeka raz a navždy.

Dobrým trikom, ako si vytvoriť štýlový svietnik, je použiť pohár na víno a položiť ho stopkou smerom na vrch. 

Na ňu následne umiestnime sviečku vhodnej veľkosti. Ďalším dobrým trikom je použitie veľkej sklenenej nádoby, napríklad aj vázy, do ktorej nasypeme kamienky, orechy a pridáme borovicové šišky. 

Uprostred pevne umiestnime sviečku a o dokonalé sviatočné osvetlenie máme postarané počas celých Vianoc. Bohatú ponuku kvalitných a štýlových sviečok nájdete v obchode MerkuryMarket.sk.

Dekorácie z prírodných materiálov

Trednovými sa v posledných rokoch stávajú dekorácie z prírodných materiálov. Na štedrovečernom stole sa v okolí svietnika bude veľmi dobre vynímať ikebana, ktorú jednoducho zhotovíme po krátkej vychádzke lesom. 

Väčšie aj menšie konáriky si poukladáme do kruhu, na vrch pridáme kúsky čečiny a dozdobíme smrekovými alebo borovicovými šiškami. Ikebanu môžeme vylepšiť zlatými alebo farebnými stužkami, prípadne zhotoviť podstavec pre sviečku. 

Kvalitné ozdoby a doplnky môžete nájsť v obchode Gate.shop. Ovocie môžeme použiť pri výzdobe stola tiež, veľmi dobre pôsobí granátové jablko alebo červené jabĺčka. 

Milovníkom vintage štýlu odporúčame stôl ozdobiť károvaným obrusom a k tomu prispôsobiť štólu, ktorú vedieme stredom stola. 

Ľanové servítky, biely riad a veniec z prírodného materiálu dotvoria spolu s viacramenným zlatým svietnikom a drobnými ozbôbkami vintage výzdobu. Ako všade, aj tu platí, že menej je viac. Odporúčame preto narábať s jednotlivými prvkami výzdoby  štedrovečerného stola opatrne, premyslene a s citom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *