Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Výber dverí a zárubní je nevyhnutnou súčasťou každého interiérového dizajnu. Správnym výberom farby a materiálu sa to však nekončí. Dvere by, samozrejme, mali ladiť so štýlom zariadenia. Viete však, aké sú výhody a nevýhody jednotlivých materiálov? Ako si vybrať vhodného dodávateľa a akú cenu môžete približne očakávať? 

Pri výbere dverí a zárubní je dôležitý každý detail. Ide o investíciu na niekoľko rokov, preto by malo ísť o kvalitné a praktické riešenie. Aj vďaka nášmu článku a výberu spoľahlivého dodávateľa ho určite dosiahnete. Vyhnete sa tak mnohým komplikáciám v budúcnosti. 

Aké typy dverí existujú? 

Od funkcie a umiestnenia samotných dverí sa odvíja ich ďalší výber. Ak ste šikovní, niektoré typy dverí si môžete v domácnosti umiestniť aj vlastnoručne. Vo všeobecnosti vám však odporúčame nechať to radšej na odborníkov. 

Vchodové dvere

Pri výbere vchodových dverí je potrebné dbať na viacero faktorov. Niektoré vchodové dvere vedú do bytu, tým pádom vyžadujú lepšiu schopnosť izolovať zvuky. Naopak, vchodové dvere do domu môžu byť v niektorých prípadoch vystavené náporom počasia alebo slnku. Otvárajú sa smerom dovnútra a mali by spĺňať určité bezpečnostné normy. Úroveň bezpečnosti si môžete vybrať. Tá má tiež výrazný vplyv na cenu. 

Interiérové dvere

Interiérové dvere by naopak mali byť ľahké, praktické a zapadať do štýlu zariadenia domácnosti. Vďaka tomu máte na výber viacero druhov a materiálov, ktoré môžete prispôsobiť samotnej miestnosti alebo vášmu rozpočtu. 

Posuvné dvere

Posuvné dvere sú praktickým riešením s ohľadom na priestor. Dvere sa môžu zasúvať do steny alebo popri stene. Okrem úspory priestoru v interiéri sa zvyknú používať aj pri vstupoch na letné terasy alebo balkóny. 

Presklené dvere

Hlavnou výhodou presklených dverí je presvetlenie interiéru. Nevýhodou môže byť menej súkromia. Výber skla však môžete tiež prispôsobiť svojim požiadavkám a štýlu zariadenia. Pre takmer úplnú nepriehľadnosť zvoľte typ “satináto”. O niečo viac priehľadné sú ďalej “kôra”, “float” a “planibel”. 

Bezpečnostné dvere

Bezpečnostné a protipožiarne dvere sú špeciálnou kategóriou dverí. Ich konštrukcia je zhotovená podľa požiadaviek a úrovne bezpečnosti. Sú teda odolné voči vypáčeniu alebo odolajú plameňom a zabránia ich šíreniu. 

Ďalšie typy

Okrem spomínaných typov existujú aj ich rôzne variácie. Zhrňovacie dvere sú napríklad rovnako šetrné na priestor ako posuvné dvere, sú však o niečo hlučnejšie a náchylnejšie na poškodenie. V niektorých priestoroch sú vhodné dvojkrídlové dvere. 

Materiál dverí a zárubní

Aj v prípade materiálu dverí ich môžeme rozdeliť na vchodové a interiérové. Tieto typy dverí sa výrazne líšia svojím využitím, a teda aj nárokmi na konštrukciu a samotný materiál. 

Plastové dvere

Cenovo dostupné plastové dvere si môžete zaobstarať spolu s plastovými oknami. Ide o nenáročné dvere v množstve rôznych farebných vyhotovení. Dbajte však na ich kvalitu. Poveternostné podmienky môžu mať na plastové vchodové dvere pomerne negatívny vplyv a časom ich poškodiť. 

Drevené dvere

Vchodové dvere z dreva sa vyrábajú v rôznych prevedeniach. Jedna strana dverí môže byť napríklad spevnená kovom. Pri bezpečnostných dverách sú kovové prvky nevyhnutnou súčasťou zabezpečenia vášho vchodu. Súčasťou niektorých je však napríklad aj sklo. 

Drevené dvere majú rôzne povrchy ako laminát, dýhu a dekor. Dôležitou súčasťou dverí je aj ich vnútorná štruktúra. Podľa využitia a hlukovej záťaže poznáme napríklad voštinové jadro alebo drevotrieskovú výplň. 

Oceľové dvere

Oceľové dvere sa nepochybne vyznačujú skvelou odolnosťou a dlhou životnosťou. Počasie na ne nemá žiadny vplyv a vďaka svojej robustnosti poskytujú vysokú úroveň bezpečia. Nevýhodou môže byť ich drsný výzor. Ten však môže byť súčasťou moderného štýlu a odradiť zlodejov. 

Ľavé alebo pravé dvere? 

Viete, čo to znamená, keď sú dvere ľavé alebo pravé? Pravdepodobne vám napadne, že zrejme ide o smer ich otvárania. Alebo umiestnenie pántov? Pomôžeme vám naučiť sa tento rozdiel raz a navždy.

Keď sa postavíte pred dvere, ktoré majú pánty na pravej strane a otvárajú sa kľučkou na ľavej strane smerom k vám, ide o “pravé” dvere. Naopak, v prípade “ľavých” sú pánty vľavo a dvere otvárate kľučkou na pravej strane. 

Aké rozmery potrebujete vedieť? 

Ak vyberáte kompletné riešenie vrátane zárubní, dodávateľ dverí potrebuje vedieť presnú výšku a šírku stavebného otvoru. Tiež bude potrebovať aj hrúbku steny. Ideálne by ste tieto rozmery mali zmerať na viacerých miestach otvoru. Dobrého dodávateľa však spoznáte aj podľa toho, či si príde tieto rozmery zmerať. 

Odborník vám v takom prípade môže priamo na mieste poradiť. Tiež máte záruku, že montáž prebehne tak, ako má. Meranie by malo byť v cene služieb. Ak nie nie, trvajte na ňom alebo si nájdite iného dodávateľa. 

S akým rozpočtom je potrebné počítať? 

Nasledujúce údaje slúžia pre približnú orientáciu v cenách dverí a zárubní v roku 2019. Môžu sa výrazne líšiť podľa dodávateľa, typu dverí, materiálov a podobne. Po prečítaní recenzií si nechajte spraviť cenovú ponuku aspoň od 2 – 3 dodávateľov. Nezabudnite si overiť, či je v cene aj kľučka. 

Ceny interiérových dverí začínajú pri sume 200 eur. Ak však predpokladáme, že ide o dvere do vašej domácnosti a máte záujem o pekné a kvalitné dvere, cena môže byť 400 až 800 a viac eur. Kvalitné, zvyčajne bezpečnostné dvere však môžu stáť aj niekoľko tisíc eur. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *