Plánujete sa na toto leto poriadne pripraviť? Sezóna grilovania a kúpania sa už začína. Kto by sa netešil na pohodové večery pri chutnom jedle a zábave s tými najbližšími. Alebo celodenné vysedávanie na slnku pri dobrej knihe a drinku. Tomu chýba už len príležitostné osvieženie v záhradnom bazéne.
Kúpa záhradného bazénu môže byť pomerne náročnou záležitosťou, a to nielen finančne. Na dnešnom trhu existuje veľké množstvo rôznych druhov, materiálov a tvarov bazénov do záhrady. Zorientovať sa v tejto ponuke a vybrať si ten najvhodnejší bazén je skutočnou výzvou.
Rozmýšľate nad kúpou bazéna? Prečítajte si o ich jednotlivých výhodách a nevýhodách. Tiež vám poradíme, ako si vybrať ten najlepší bazén vzhľadom na vaše možnosti a jeho umiestnenie. Rovnako vám poradíme aj s jeho údržbou.
Základné rozdelenie bazénov
Dnešný trh záhradných bazénov ponúka obrovské množstvo rôznych možností. No kým začnete premýšľať nad detailami vášho nového bazéna, je potrebné vybrať si medzi dvoma základnými voľbami. Od toho závisí aj samotná cena alebo starostlivosť o bazén. Najprv si musíte položiť túto otázku:
Je pre vás vhodnejší nadzemný alebo zapustený bazén?
Zapustený bazén
Bazén zapustený v zemi má viacero výhod, no tiež je tou najdrahšou možnosťou. V závislosti od zvoleného prevedenia a veľkosti cena začína už od 2 000 a viac eur. Takýto bazén je však investíciou do ďalekej budúcnosti.
O to dôležitejšia je kvalita jeho prevedenia a použitých materiálov. Rovnako ako aj jeho umiestnenie v záhrade, samotný tvar či veľkosť.
Nezabudnite si dôkladne preveriť každého dodávateľa. Okrem rokov skúseností a spokojných klientov by vás mali zaujímať aj záručný a pozáručný servis. Ešte predtým, než čokoľvek podpíšete, overte si všetky náklady. Opýtajte sa aj na prípadné vedľajšie výdavky spojené s výstavbou, ktoré sa môžu vyskytnúť.
Typy zapustených bazénov
1. Železobetónové dno s fóliou
Štandardným riešením zapustených bazénov bol zvyčajne betón, ktorého povrch mal obklad alebo bol upravený špeciálnym náterom. Neskôr sa však začala používať fólia. Ide o kvalitnú 1,5 mm špeciálnu fóliu. Jej farbu si môžete vybrať.
Tento bazén má prakticky neobmedzenú životnosť. Samotná fólia vydrží minimálne 10 rokov. Výhodou tohto bazéna je, že jeho tvar a veľkosť môžete prispôsobiť podľa seba.
2. Keramický bazén
Ide o kompozitné bazény s vopred daným tvarom, ktoré namontujete behom krátkeho času. Keramika je chránená vinylesterovou a polyesterovou vrstvou. Je potrebné ich obsypať štrkom alebo suchým betónom.
Keramický bazén má oproti plastu lepšiu životnosť. Rovnako dobre odoláva aj chemickému a mechanickému poškodeniu. Je však drahší a v prípade jeho veľkosti a tvaru máte obmedzené možnosti.
3. Bazén z ušľachtilej ocele
Takýto bazén je prakticky nesmrteľný. Rovnako vyžaduje betónový základ. Okrem odolnosti voči korózii prežije aj mrazy. Na zimu ho teda nemusíte vypúšťať. Nerezovému a titánovému povrchu neublíži ani UV žiarenie.
Ďalšími výhodami sú jeho antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti či trvalá tesnosť. To sa však, samozrejme, odrazí na cene tohto bazéna.
Nadzemný bazén
V tomto prípade ide zvyčajne o praktickú voľbu. Najmä ak sa chcete len niekoľkokrát za rok osviežiť na záhrade alebo víkendovej chalupe. Ide o lacnejšie bazény, ktoré si jednoducho zostavíte aj sami.
Životnosť týchto bazénov závisí najmä od konkrétneho prevedenia a starostlivosti. Ich rozmery bývajú oproti zapusteným bazénom obmedzené a moc si v nich nezaplávate. Pre deti a osvieženie sa je však ideálnou voľbou.
1. Nafukovací bazén
Nafukovací bazén je najlacnejšou a najpraktickejšou alternatívou. Má samonosné steny, ktoré sa zdvihnú po nafúknutí. Pri dobrej starostlivosti vydrží bez problémov niekoľko rokov. Postavíte ho najrýchlejšie zo všetkých. Rovnako rýchlo sa v ňom ohreje aj voda.
2. Montovaný bazén
V kategórii nadzemných bazénov dnes nájdete množstvo rôznych možností. Tvar je zvyčajne okrúhly alebo obdĺžnikový. Steny sú zvyčajne z kovových materiálov ošetrených fóliou. Vyznačujú sa dobrou stabilitou a niektoré kusy majú aj vlastný filtračný systém. Pri týchto bazénoch platí, že čím väčší rozmer, tým vyššia cena.
Kde umiestniť bazén?
V prvom rade je potrebné zohľadniť veľkosť priestoru, ktorý máte k dispozícii. Ak máte menšiu záhradu, môžete sa rozhodnúť pre menší zapustený bazén, ktorý nebude brániť vo výhľade. Nezabudnite aj na potrebný okolitý priestor. Samotný dom môže slúžiť ako ochrana pred vetrom.
Ďalším kľúčovým faktorom je pohyb slnka. Tomu môžete prispôsobiť aj sedenie pri bazéne. Ideálna orientácia je na juh a západ. Ak môžete, snažte sa bazén umiestniť čo najďalej od stromov, kríkov a kvetov. Ušetríte si tým množstvo práce s jeho čistením. Tiež sa vyhnite miestam so zlým odtekaním vody a kanalizácii v blízkosti.
Zapustený bazén vám nebude príliš brániť vo výhľade na záhradu, nadzemný už celkom áno. Aj s tým potrebujete rátať pri výbere a umiestnení vášho nového bazéna.
Ako sa starať o bazén?
Akýkoľvek bazén by ste mali prekryť aspoň plachtou. Tá bazén ochráni pred nečistotami a dažďovou vodou. Tiež pomôže zohriať vodu. Ďalej platí, že čím väčší bazén máte, tým kvalitnejší filter potrebujete. Objem bazéna by ním mal prejsť dvakrát denne.
Okrem filtrácie a manuálneho čistenia sa nezaobídete ani bez chémie. Na liter vody nepoužívajte viac než 0,5 mg. Praktickou pomôckou je plávajúci dávkovač, ktorý bude chlór postupne uvoľňovať.