Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Mnohí ľudia si ho mylne zamieňajú s retro štýlom. Avšak, tí, ktorí ho skutočne poznajú, vedia, že jeho chápanie je oveľa hlbšie. Reč je o takzvanom Vintage štýle, ktorý v uplynulých rokoch učaroval veľkému množstvu ľudí. A možno učaruje aj vám! V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme nielen jeho charakteristiku, ale taktiež sa zameriame na niektoré miestnosti zariadené vo Vintage štýle.

Zdroj:shutterstock.com

Charakteristika Vintage štýlu

V rámci charakteristiky Vintage štýlu je najpodstatnejšie pochopiť jeho rozdiely v porovnaní s retro štýlom.

Zapamätajte si: Zatiaľ čo doplnky v retro štýle sú nové, vyzerajúce staro, doplnky vo Vintage štýle majú skutočne už niečo odžité. Ukrývajú v sebe príbeh, dýchajú minulosťou a je to vidieť aj na ich vzhľade.

Materiály a farby charakteristické pre Vintage štýl

Pre Vintage štýl, resp. doplnky vo Vintage štýle, je charakteristické najmä masívne drevo. Okrem doplnkov z masívu však môžeme do tohto štýlu radiť aj predmety z kameňa, kovu, keramiky či porcelánu.

Keď ide o farby, Vintage doplnky spoznáte podľa pastelových a tlmených odtieňov. Jednoducho, farby sú často doslova vyšúchané, akoby vyťahané od svetla. Je tak jasne vidieť, že sa na nich podpísal zub čas. Aj napriek tomu však Vintage predmety pôsobia elegantne a zachovalo.

Zapamätajte si: Medzi farby, ktoré sú najcharakteristickejšie pre Vintage štýl, patrí biela, sivá, žltá či zelená. No samozrejme, Vintage doplnky môžu mať aj iné odtiene.

Zdroj:shutterstock.com

Typické prvky

Čo sa týka základnej charakteristiky Vintage štýlu, okrem materiálov a farieb nemožno opomenúť ani ďalšie typické prvky. Za zmienku stojí napríklad patinovaný povrch, ktorý dodáva Vintage doplnkom nielen na elegancii, ale taktiež na luxuse a prémiovosti. Populárnymi sú aj škrabance, praskliny, ošúchané miesta a poodlupované kúsky. Jednoducho, všetko, čo svojím spôsobom dokazuje, že daný predmet má už čo-to za sebou.

Zhrnutie charakteristiky Vintage štýlu: Ako sme už spomínali, doplnky vo Vintage štýle musia byť staré, no zároveň aj zachovalé. Môžete ich aj repasovať a udržiavať, ale dôležité je ponechať typické črty. Nesnažte sa zakrývať viditeľné nedokonalosti. Práve to im predsa dodáva na unikátnosti. Vintage štýl nič neskrýva. Naopak, jeho čaro spočíva v drobných nedokonalostiach, ktoré, paradoxne, vytvárajú dokonalý celok.

Domácnosť vo Vintage štýle

Máte pocit, že Vintage štýl nie je nič pre vašu domácnosť? Možno vás presvedčíme o opaku. Jedným z jeho charakteristických ukazovateľov je totiž kombinovanie nového a starého nábytku, resp. nových a starých bytových doplnkov. Znie to zvláštne, však? No keď sa nad tým tak zamyslíte, dáva to logiku.

Predstavte si, že by ste do jednotlivých miestností vašej domácnosti natlačili výlučne nábytok a doplnky vo Vintage štýle. Garantujeme vám, že by ste sa cítili ako v múzeu. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Nájdite preto akýsi prienik medzi Vintage kúskami a moderným zariadením. V takom prípade Vintage štýl určite učaruje aj vám!

Tip na záver: Obývačka a kúpeľňa vo Vintage štýle

Vo Vintage štýle sa najčastejšie zariaďujú obývačky a kúpeľne. Preto vám prezradíme, ako by mohli tieto miestnosti vyzerať aj u vás doma:

Zdroj:shutterstock.com
  • obývačka vo Vintage štýle – pre Vintage obývačku sú typické masívne drevené vitríny s presklením, visiace lustre, porcelánové servisy či keramické bytové doplnky – napríklad s jemnými kvetovanými motívmi.
  • kúpeľňa vo Vintage štýle – základom a zároveň najdominantnejším prvkom Vintage kúpeľne je voľne stojaca vaňa na nožičkách. Keď ju skombinujete s nezapusteným umývadlom a mosadznými kohútikmi, výsledný efekt bude úchvatný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *