Pohárik sa šampus, možno aj s jednou či dvoma jahodami, odložený na leme vírivky. Tichá hudba z diaľky, ktorú ruší iba šumenie bubliniek. Tak tomuto štýlu relaxovania odolá naozaj len málo kto. Niet sa ostatne čomu diviť. Žijeme v uponáhľanej dobe, keď sa od nás očakáva byť perfektný za každej situácie – zvládať domácnosť, ale zároveň si budovať kariéru. Stres potom na seba nenechá dlho čakať. Možno vás zachráni vírivka do bytu, ak ju vyberiete a naištalujete správne, užijete si dostatok relaxu dennodenne.
Pobyty vo wellness centrách sú veľmi príjemné a vhodným spôsobom relaxácie od každodenného stresu. Navyše saunovanie je aj zdraviu prospešné pre náš organizmus. Avšak nemôžeme tu tráviť každý deň – zaskočiť si do vírivky alebo sauny po práci. Ale čo tak si zaobstarať vlastnú privátnu vírivku domov? Nerobíme si z vás srandu, aj do bytu je dnes možné si zabudovať vírivku alebo vaňu s masážnymi tryskami.
Špecifiká vírivky do bytu
Samozrejme, že do domu sa vám bude vírivka inštalovať ľahšie. Môžete si zvoliť väčšie rozmery a pravdepodobne nebudete pracne riešiť jej umiestnenie v interiéri. V prípade bytov je potrebné myslieť na niekoľko vecí a starostlivo hľadať miesto, kam vaňu zabudujete.
Do bytu si kupujte len modely, pri ktorých sa počíta, že budú umiestňované do obytných domov na poschodie. Musíte totiž počítať s plošným zaťažením. To by v tomto prípade nemalo presiahnuť 500 kg na meter štvorcový. Jej rozmery by nemali majiteľa obmedzovať. Vaňa s dĺžkou 2 metre a šírkou 1,5 metra už bude dostatočne komfortná pre pár. Vojdete sa tam aj traja, takže ani vaše deti nebudú o zábavu ochudobnené.
Náš tip: Ako na relax v záhrade?
Kam s vaňou v byte?
Máte už vybranú vírivku do bytu a zrovna premýšľate, kam by ste ho v interiéri zabudovali? Ako najvhodnejšími sa ukazujú priestory na balkónoch, lodžiách alebo strešných terasách. S ich zabudovaním sem nebýva žiadny problém. Nemusíte sa báť ani zlého počasia, veď voda vo vírivke je teplá.
Bohužiaľ žiadny balkón ani jemu podobný priestor nevlastníte? Nevadí, len budete musieť viac improvizovať. Vírivá vaňa sa dá zabudovať do kúpeľne miesto normálnej, akurát budete musieť vykonať rekonštrukciu jadra.
Vyhýbať sa nemusíte ani vstupnej haly, ak ju máte v byte, alebo umiestneniu vane do niektorej z izieb. Výhoda vírivých vaní spočíva v tom, že ju nemusíte mať neustále zapojenú v elektrike. Vystačíte si s bežným napájaním na 230 V, ktoré máte v každej zásuvke. Teda aj tej izbovej.
Bezpečnosť nadovšetko
Ak ste museli siahnuť po riešení vírivky v izbe alebo hale, myslite na bezpečnosť. Vírivá vaňa v interiéri prináša isté riziká, predsa len tu máte „poletujúcu“ vodu. Preto by jej súčasťou mala byť tzv. hydrodistribučná sústava, ktorá obsahuje systém stavítok. Na čo sú stavítka dobré? Ako už z ich názvy vyplýva, dokážu v prípade nehody odpojiť konkrétnu časť vane z prevádzky.
Vaňu by ste nemali umiestňovať priamo pri stene izby. Je potrebné mať prístup ku všetkým stranám. Odporúča sa minimálna vzdialenosť 40 centimetrov od všetkých okolitých stien.
Myslite aj na bezpečnosť v najbližšom okolí vírivky. Predsa len sa určité množstvo vody dostane aj mimo samotnú vaňu. Ak to váš interiér umožňuje, zabudujte do podlahy výpust, ktorý dokáže zachytiť aspoň 50 litrov za minútu. Okolie vane by malo byť vykachličkované. Napriek tomu ale hrozí riziko pošmyknutia na mokrom povrchu. Myslite na to najmä u malých detí.