Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Koľko kombinácii farieb pri zariaďovaní jednej miestnosti je tak akurát? Kým väčšina z nás sa snaží zachovať v miestnostiach jednotný tón a doplnky vždy kupuje tak, aby tento štýl nenarušila, dizajn v štýle memphis vás presvedčí o tom, že strop neexistuje. Záleží iba na tom, koľko farieb unesiete vy. A tak sa v duchu tohto štýlu kombinujú viaceré farby či geometrické tvary do jedného celku. Myslíte si, že výsledok musí byť tak trochu šialený chaos? Dnes vám presvedčíme o tom, že to ide.

Kombinácie farieb. Zdroj: wikipedia.org - Memphis Group
Kombinácie farieb. Zdroj: wikipedia.org – Memphis Group

 

Ako sa tento farebný štýl zrodil

Prečo sa vlastne tomuto  štýlu hovorí memphis? Memphis Group bola skupina talianskych dizajnérov a architektov, ktorá vznikla v roku 1981. Táto skupina navrhovala postmoderný nábytok, látky, keramiku či kovové predmety. Inšpiráciou pri tvorení im boli štýly ako Pop art či Art deco. Názov samotného štýlu je odvodený od pesničky Boba Dylana, ktorá skupine dizajnérov často hrala pri ich spoločných stretnutiach.

Bláznivý farebný štýl bol často označovaný ako bizarný či nepochopený a najväčšieho rozkvetu sa dočkal v 90-tych rokovch 20.storočia, napriek tomu, že skupina začala tvoriť o dekádu menej. V tomto období mal memphis štýl najväčší vplyv na dizajn nábytku, architektúry a domácnosti.

Instagramový účet plný farebnej inšpirácie nájdete pod účtom @ettoresottsass. Nesie meno samotného dizajnéra, ktorý umeleckú skupinu v Miláne pred 37 rokmi založil.

Zdroj: Dizajnér ettoresottsass
Zdroj: Dizajnér ettoresottsass

 

Zdroj: Dizajnér ettoresottsass
Zdroj: Dizajnér ettoresottsass

Inšpirácie do vašej domácnosti

A ako si teda máme predstaviť nábytok a doplnky v štýle memphis? Memphis je päťfarebná pohovka, stolička, ktorej operadlo vyzerá ako kocka z domina či polička na knihy zložená z malých farebných častí do štvorcov či trojuholníkov.

Memphis je tiež farebné schodisko, ktoré vyzerá ako dúha alebo kúpeľňa, ktorej kachličky majú rôzne farby, no spolu im to napriek tomu ladí. Memphis sú abstraktné obrazy visiace na stenách, farebné tkané koberce či avantgardné nástenné hodiny neobvyklých geometrických tvarov.

Zdroj: Dizajnér ettoresottsass
Zdroj: Dizajnér ettoresottsass

 

Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že ružové steny, zelená pohovka a oranžové doplnky v jednej miestnosti sú šialenstvo, memphis štýl vám dovolí myslieť pri zariaďovaní trochu „out of the box“ a možno vás samých prekvapia výsledky, ktoré pri kombinácií takýchto rôznofarebných bytových doplnkov v konečnom dôsledku docielite.

Zdroj: wikipedia.org - Memphis Group
Zdroj: wikipedia.org – Memphis Group

 

Farby ozvláštnia aj exteriér

Typickým príkladom toho, že pri zariaďovaní sa fantázii medze nekladú je aj bratislavský hotel Gallery, ktorý svojimi bláznivými farebnými a geometrickými tvarmi zaujme každého. Už len pohľad na exteriér, ktorý je kombináciou nespočítateľných tvarov a kombinácií farieb, možno pre mnohých pôsobí až príliš bláznivo, ak sa však dostanete tomuto štýlu pod kožu zistíte, že si z neho viete čosi odniesť aj do vlastných príbytkov.

Tento hotel má nielen atypický exteriér, keď sa pozrieme bližšie, zistíme, že farbami hýri aj celý interiér. Nadnesene by sme mohli povedať, že to celé pôsobí dojmom, ako keby sme dali dúhu do mixéra. Výrazné farby na stenách, farebné abstraktné obrazy, veselé posteľné obliečky či pestrý koberec, to je základ každej izby v tomto hoteli. Len pre zaujímavosť, hotel sa dostal do rebríčka najzaujímavejších stavieb sveta na 45. priečku a je povinnou zastávkou nejedného turistu v našom hlavnom meste.

Zdroj: Bratislavský hotel Gallery
Zdroj: Bratislavský hotel Gallery

 

Zdroj: Bratislavský hotel Gallery
Zdroj: Bratislavský hotel Gallery

Ako je to u vás, dominujú vašim príbytkom farby či vsádzate skôr na jednoduchosť a celistvosť? Uznávame, takýto štýl určite nie je pre každého. Možno sa vám nehodí do bytu, ale skúste porozmýšľať, či by sa vďaka takýmto doplnkom nestala napríklad vaša kancelária menej upätým a zároveň kreatívnejším miestom. Všade, kde prevládajú farby, totiž prevláda aj život a radosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *