Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Máte rodinný domček s pôdou alebo ste získali byt, ktorého súčasťou je podkrovie? Potom iste premýšľate, ako tieto priestory zútulniť a získať tak ďalšiu obytnú plochu. Deti budú nadšené z toho, že ich izbička má šikmú strechu a môžu priamo z postele sledovať oblohu.

Pohodlné bývanie v podkroví, zdroj

Vďaka dnešným technológiám a materiálom ako je napríklad sadrokartón nie je zase tak zložité prebudovať podkrovie alebo starú pôdu v novovymaľovanú miestnosť. Navyše nie je pravda, že do sadrokartónových stien nemôžete nič privŕtať. Stačí mať len tie správne hmoždinky. Poďme sa dnes inšpirovať, ako taká rekonštrukcia podkrovia môže prebiehať.

 

Pred rekonštrukciou

Než začnete, je dobré si rozmyslieť, čo všetko v podkroví budete budovať:

  • chcete tu kuchyňu, potom nezabudnite, že bude potrebný vývod na digestor

  • alebo túžite po kúpeľni s výhľadom na hviezdy, potom myslite na vývod pre ventiláciu

Než sa teda pustíte do úprav, poraďte sa s odborníkmi, najlepšie so stavebným architektom. Aj pôda jasne vymedzuje hranice bytu, teda bude potrebné si zaobstarať stavebné plány od projektantov a podkrovie zamerať.

Ak máte za sebou všetky formality a papierovanie, môže začať prestavba. Vďaka sadrokartónu, strešným krytinám aj oknám s vhodným a kvalitným izolačným materiálom vykúzlite izbičku na mieru. Nezabudnite ani na odizolovanie strechy a podlahy.

Pomocou už spomínaného sadrokartónu zakryjete všetky rozvody kúrenia, odpadu aj elektrické vedenie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých stavebných úprav.

 

Na izolácii si dajte záležať

Ideálne by ste mali izolovať steny i podlahu. V dlhodobejšom horizonte ušetríte za únik tepla. A samozrejme aj nervy, keď nebudete poslúchať susedové kroky.

Na stenu zaobstarajte dosky, ktoré jednoducho skrutkami pripevníte do sadrokartónu. Ako vhodný sa odporúča rozostup 20 až 25 cm. Následne prichádza fáza tmelenie, kedy zabrúsite a zatmelíme všetky vzniknuté škáry a viditeľné skrutky z predchádzajúceho kroku. Využiť môžete aj minerálnu vatu, ktorá sa dáva medzi drevené trámy, tj. do priestorov, ktoré sú otvorené smerom nahor.

V prípade podlahy máte tiež na výber hneď z niekoľkých materiálov, ktoré ide využiť na odizolovanie:

  • Dosky z tvrdenej peny: vhodné najmä pre izoláciu hladkej betónovej plochy. Na podlahu umiestnite polyetylénovú fóliu (cca s hrúbkou 2 cm) s presahom 20 cm na kraje. Položené pruhy dosiek by sa vám mali vždy približne 30 cm vzájomne prekrývať.

  • Drevotrieskové dosky: sú najvhodnejšie práve na plochy, po ktorých sa chodí. K trámom sa umiestňujú pomocou tzv. samorezných skrutiek.

 

Pár rád, aby sa vám dobre bývalo

Myslite na to, že pod strechou je viac tepla ako v bežných priestoroch domu alebo bytu. Najmä potom v letných dňoch strešné okná vyhrievajú priestor oveľa intenzívnejšie než tie zvislé. Pomôcť si môžete samozrejme zakúpením žalúzií, ktoré zabránia vzniknutému skleníkovému efektu. Kúpte si vonkajšie rolety, vnútorné nie sú tak účinné. Síce nepustia do bytu priame slnko, ale cez sklo sála teplo ďalej do interiéru. Je potrebné kryť teda aj samotná okenné sklá a to zvonku.

Strechu s izoláciou si nechajte radšej urobiť od odborníka. Lebo obalením nosných trámov a krovu sa podkrovie a celý dom vlastne „zakonzervuje“. Ak by vám pod strechu zatieklo, vlhkosť zostáva naďalej medzi izoláciami.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *