Tiež máte zeleň všade okolo vás a doma sa vám to hemží izbovkami? Dracena, ibištek a svokrin jazyk je nevyhnutný základ? Premýšľali ste už o pestovaní exotických rastlín, napríklad citrusov?
Na svete existuje vyše 160 druhov citrusov, ktoré sa ďalej členia na nepreberné množstvo odrôd. Niektoré z nich majú jedlé plody, iné slúžia len ako okrasné kvety. Medzi tie najčastejšie v slovenských domácnostiach patrí iste citrónovník alebo mandarínka. Ale čo tak zabrúsiť do viac exotickejších druhov, ako je napríklad bergamot, bigarádia či laima?
Pestovanie citrusov
Máte dve možnosti, ako začať s pestovaním týchto „izbových rastlín“. Môžete si kúpiť už vypestovaný malý stromček. Často už v obchode je obsypaný nezrelými plodmi. Čím väčšiu starostlivosť mu doma dáte, tým skôr budete môcť zbierať plody vašej snahy. V druhom prípade môžete kúpiť semienka, zasadiť ich do substrátu a čakať o niečo dlhšie.
Ak ste nikdy predtým citrusy nepestovali, potom začnite tým najjednoduchším – citrónovníkom. Avšak základné pravidlá starostlivosti sú pre všetky citrusy obdobné. Poďme ich spoločne preskúmať.
1. Hnojenie
Cez leto je potreba hnojiť intenzívnejšie a to raz týždenne. V zime postačí pohnojiť rastlinu raz za mesiac. Určite si kúpte hnojivo špeciálne určené pre citrusy. Nesmie obsahovať vápnik. Naopak vhodný citrusový substrát obsahuje rašelinu, hrubší piesok (alebo agroperlit) s kompostom v pomere 2:3:2.
2. Zavlažovanie
Tak, ako musíme často citrusy hnojiť, je potrebné tieto exotické rastliny i zalievať. Logicky teda v lete veľmi často. V zime stačí strážiť, či je substrát stále vlhký. V chladnejšom období dokonca platí, že menej je niekedy viac. Preto v zimných mesiacoch rastlinu neprelievajte. Mohli by ste ju tým rýchlo a ľahko zahubiť.
3. Teplota
Citrusy potrebujú pre svoj rast a plodenie dostatok tepla a svetla. Snažte sa ich v lete mať na balkóne, alebo aspoň za oknom na južnej či západnej strane domu. Pred začiatkom vykurovacej sezóny ich odneste do chladnejšej časti, najlepšie na chodbu.
Je dobré ale myslieť, že vlhkosť-teplota-svetlo by mali byť v rovnováhe. Začínajúci pestovatelia citrusov robia častú chybu v tom, že rastlinu majú vo vykúrenom byte pri nedostatku svetla a s nadbytkom vlahy.
Ako vyzerá zdravý stromček?
Na dobre hnojenom a zdravom stromčeku máte v jednej chvíli kvety a zrelé aj nezrelé plody. Je to dané tým, že citrusy kvitnú viackrát za rok. Čo naopak by ste na svojej rastline vidieť nemali, sú škodcovia. Najčastejším je drobný pavúčik – roztočec. Spoznáte ho podľa striebristých škvrniek na listoch. Pokiaľ ho zavčas neodstránite handričkou namočenou v liehu, objavia sa aj pavučinky. Tie obaľujú výhonky a zabraňujú tak ďalšiemu rozkvetu citrusu.