Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
zahmlene-okna-na-aute

V zimných mesiacoch sa často stretávame so zahmlenými oknami, ktoré nie sú zrovna príjemné a ani bezpečné. Okná áut sa môžu neustále zahmlievať, čo bráni v dobrom výhľade, ktorý je z hľadiska bezpečnosti na cestách veľmi dôležitý. Ako odstrániť vlhkosť v aute a zabrániť tak zahmlievaniu skiel?

Viete, čo najviac rozčuľuje vodičov áut v zime? Nie je to odhadzovanie snehu alebo zamrznuté okná, ale zahmlené okná! Pretože nie je nič horšie, ako keď sa ráno ponáhľate do auta a zrazu nič nevidíte. Čo vám môže pomôcť a ako môžete zabrániť zahmlievaniu?

Zahmlievanie okien súvisí s vlhkosťou vo vozidle. Príčinou môže byť sneh na podrážkach topánok, ale aj vlhké oblečenie alebo mokré koberce. Po zapnutí ohrievača sa voda začne prirodzene odparovať. V zime dosahuje vzduch veľmi rýchlo 100 % vlhkosť a kondenzácia sa začína tvoriť najmä na sklenených plochách.

Je dôležité si uvedomiť, že vlhkosti nemôžeme úplne zabrániť, ale môžeme ju aspoň pomôcť odstrániť. V aute nájdete rôzne zdroje vlhkosti – od kobercov, cez mokré oblečenie, topánky, pohovky, mokré dáždniky až po klimatizačné alebo vykurovacie kanály.

Náš tip: Čo robiť pri dopravnej nehode?

Čo môžete zmeniť?

  • gumové koberce nezadržiavajú toľko vlhkosti ako tradičné koberce, rohože z gumy sa ľahko zbavia všetkých kaluží tak, že ich jednoducho vylejete
  • nenechávajte v batožinovom priestore vlhké oblečenie
  • pravidelne vetrajte
  • odhmlievače okien – existujú výrobky, ktoré zabraňujú zahmlievaniu okien, môžete ich používať nielen v aute, ale aj v domácnosti, okná sú po aplikácii prípravku čisté a nekondenzuje na nich vlhkosť, čo zabraňuje ich zahmlievaniu
  • utierky proti zahmlievaniu – vytvárajú na povrchu skla ochranný film, ktorý zabraňuje zahmlievaniu
  • výmena kabínového filtra (peľového filtra) – vonkajší vzduch prúdi cez filter dovnútra, obsahuje aktívne čierne uhlie, ktoré pohlcuje vlhkosť a odstraňuje zápach, mali by ste ho pravidelne meniť každý rok, aby ste dosiahli maximálnu účinnosť, nachádza sa v priestore pre nohy spolujazdca

Aký je najrýchlejší spôsob odhmlievania okien?

Kľúčom k úspechu je dôkladné vetranie interiéru. Počas škrabania okien môžete napríklad nechať otvorené dvere. Pred zapnutím klimatizácie je tiež dobré najprv oškrabať námrazu a sneh z vonkajšej strany okien. Zahriatie interiéru nebude trvať tak dlho a rýchlejšie sa zbavíte zahmlievania.

  • keď odchádzate, nechajte na chvíľu otvorené okná
  • ventilátory stlmte na maximum, pričom výduchy nastavte smerom k oknám
  • vypnite vnútornú ventiláciu a nastavte teplotu na maximum
  • klimatizácia tiež vysušuje vzduch

To však ventilátor dosť zaťažuje. V starších vozidlách ho možno budete musieť čoskoro vymeniť.

Kreatívne riešenia od našich babičiek

Okná môžete (údajne) leštiť aj penou na holenie alebo technickým benzínom (alkoholom). Naše staré mamy mali tiež vo zvyku pretrieť okno rozkrojeným jablkom a potom ho utrieť do sucha. Do auta môžete umiestniť aj mačacie stelivo v ponožke alebo vrecká s ryžou, ktoré tiež absorbujú vlhkosť.

Čo nerobiť?

Zahmlené okná neutierajte vreckovkou alebo obrúskom. Zanecháva na skle šmuhy, ktoré vám bránia vo výhľade. Okno tiež neotierajte rukou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *