Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
zahradna_kuchyna

V čase dlhých a slnečných dní nie je nič lepšie, ako si posedieť na terase s chladeným nápojom. To ide ruka v ruke s dobrým jedlom. Radi grilujete, prípadne ste fanúšikom pizze? Inšpirujte sa varením vonku a urobte si na záhrade letnú kuchyňu.

Letná kuchyňa na záhrade

Záhradu si každý prispôsobuje svojim potrebám. Niektorí stavia na okrasnú záhradu a iní v nej pestujú doslova všetko, čo im podnebie dovoľuje. Ak patríte k tým, ktorí si radi vychutnávajú dobré jedlo, určite sa počas letných mesiacov nebudete chcieť obmedzovať varením v uzavretej kuchyni. Vyjdite von a pripravte si chutný špíz, grilované mäso či pizzu priamo na záhrade.

Vonkajšia záhrada a jej benefity

Keď sa povie letná kuchyňa, mnohí si predstavia grilovanie na záhrade a s tým spojené stolovanie. Nemusí to byť však zďaleka všetko, čo vám môže taká záhradná kuchyňa priniesť.

Základným benefitom, ktorý prináša, je varenie vonku. Celý proces varenia a stolovania môže prebiehať priamo na vašej terase, prípadne v inej časti vašej záhrady. Letná kuchyňa môže mať vlastnú pracovnú dosku s vonkajším drezom a všetkým, čo k tomu patrí. Ak radi grilujete, môže obsahovať funkčný gril. Ak ste skôr na pizzu, viete si do záhradnej kuchyne zakomponovať aj pec na pizzu. Všetko je to len o vašich prioritách.

Výhodou letnej kuchyne je aj to, že si ju dokážete prispôsobiť svojmu štýlu. Môže to byť menšia kuchyňa v minimalistickom štýle, kamenná kuchyňa s vlastnou pecou, kuchynský ostrovček s barom a podobne.

pizza_pec_letna_kuchyna

Ako si postaviť záhradnú kuchyňu

Ak ste rozhodnutí pre letnú kuchyňu, máte viac možností, ako si ju zadovážiť. Môžete si ju kúpiť, no takisto si ju svojpomocne postaviť. V prípade, že by ste si ju radi postavili sami, máme pre vás niekoľko tipov, na čo sa pri jej tvorbe zamerať.

Finančný plán

Najskôr je potrebné stanoviť si finančný rozpočet. Koľko ste ochotní do vonkajšej kuchyne investovať? Ak viete, koľko si môžete dovoliť minúť, môžete sa začať obzerať po jednotlivých materiáloch a komponentoch, z ktorých sa bude vaša letná kuchyňa skladať.

Vhodné je zistiť si, čo by vás stála kúpa hotovej zostavy, jednotlivých materiálov, prípadne služby firmy či živnostníkov, ktorí by vám ju postavili. Podľa toho si viete vybrať, aká možnosť sa vám aj z finančného hľadiska najviac oplatí.

Vhodný priestor

Pri varení, pečení a grilovaní potrebujeme byť v kontakte aj s našimi hosťami. Ak vám to teda priestor dovoľuje, postavte si záhradnú kuchyňu tak, aby ste pri príprave jedál neboli všetkým chrbtom, ale naopak.

Pri voľbe vhodného priestoru je dobré dbať aj na poveternostné podmienky a ďalšie vplyvy počasia. Letná kuchyňa im totiž bude vystavená po celý rok, a tak je dobré postaviť ju na mieste, kde vám vydrží čo najdlhšie. Pred dažďom a snehom ju môže ochrániť prístrešok a ak ju chcete mať čo najviac odolnú, stavte na materiály ako betón, kameň či nehrdzavejúca oceľ. Murovaná letná kuchyňa vám vydrží najdlhšie.

Sebestačnosť

Letná kuchyňa by mala mať dostatok priestoru nielen na samotnú prípravu jedál, ale aj na odkladanie už pripraveného jedla, prípadne na odkladanie riadu. Najlepšie záhradné kuchyne sú tie, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli sebestačné. Keď sa teda rozhodnete grilovať, nemusíte odbiehať do domu po veci. Všetko nájdete na jednom mieste.

Rozvrhnutie

Pri voľbe vašej záhradnej kuchyne zohľadňujte aj to, ako sa bežne chováte v kuchyni. Čomu sa budete venovať najviac? Bude to čapovanie piva a miešanie drinkov? Alebo grilovanie a príprava šalátov a dresingov? Dávate prednosť pečeniu chrumkavej pizze? Podľa toho si prispôsobte aj vašu letnú kuchyňu.

šalát_zelenina_miska_nožík_denko_príprava_jedla

Pracovná doska

Aby ste pri tvorbe jedál mali čo najväčší komfort, kuchynská doska by mala byť 50 až 60 cm široká a približne 60 cm hlboká. Doska takýchto rozmerov ponúka dostatočný priestor na krájanie, ale aj odkladanie surovín a riadu, prípadne aj na pestovanie byliniek vhodných priamo k jedlu.

Úložný priestor

Ako sme už spomenuli, letná kuchyňa by mala byť navrhnutá tak, aby sa do nej zmestili všetky potrebné veci. Ak teda bude obsahovať gril, malo by sa do skriniek či zásuviek zmestiť všetko potrebné kuchynské náčinie aj s uhlím do grilu.

TIP: Možno to znie ako veľa priestoru, ale aj do menšej kuchyne sa toho veľa zmestí. Stačí, ak bude správne rozvrhnutá.

Kuchynský drez

Mať v letnej kuchyni aj kuchynský drez je na nezaplatenie. Je to veľmi praktické, ale takisto trochu náročnejšie na realizáciu. Budete totiž potrebovať vodovodnú prípojku a zabezpečiť si aj odvod vody. Vodu používanú na umývanie zeleniny môžete použiť aj na polievanie záhrady. Avšak, vody, v ktorej sa nachádzajú čistiace prostriedky, sa musíte zbaviť iným spôsobom.

Letná kuchyňa podľa vašich predstáv

Ako vyzerá letná kuchyňa vašich snov? Čo by mala obsahovať a na čo by ste ju využívali najviac? Podeľte sa s nami o váš názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *