Čím teplejšie a slnečnejšie vonku je, tým viac škodcov vylieza na povrch a priživuje sa na vami zasadených rastlinách alebo pestovaných plodinách. Škodcovia predstavujú veľký a významný problém pre všetkých záhradkárov už celé desaťročia. Čím skôr si škodcov všimnete, tým rýchlejšie ich môžete vyhubiť. Aké najznámejšie druhy poznáme a ako s nimi bojovať?
Prešiel rok a vy máte opäť hlavu v smútku, pretože vašu zeleninovú záhradu alebo kvetinový záhon okupujú nevítaní návštevníci? Sú to škodcovia, ktorí sa veľkosťou radia k tým najmenším, a predsa dokážu spôsobiť veľké škody.
Húsenice
Húsenice, z ktorých sa neskôr stanú motýle – zatiaľ, čo samotný motýľ je takpovediac neškodný, húsenice vedia narobiť skutočnú „neplechu“ a sú známe svojim apetítom. V realite to znamená, že s veľkou radosťou obhrýzajú všetky listy, na ktorých sa pohybujú.
Najefektívnejším riešením, ako sa zbaviť húseníc, je ich manuálne odstránenie, resp. vyzbieranie vajíčok a následné zahubenie. Ak húsenice obsadili niekoľko kríkov a rad rastlín alebo plodín, mali by ste využiť účinný insekticíd, ktorý sa postará o vyhubenie všetkých, malých aj veľkých, húseníc.
Spriadače
Známe biele povlaky medzi rastlinami a na nich má na svedomí práve spriadač. Z vajíčok sa rodia húsenice, ktoré okolo seba tvoria spomínaný povlak – pavučinu, pod ktorou v bezpečí obhrýzajú listy. Kvôli nim môžu vyschnúť pokojne aj celé konáre stromov, kríkov či inej vegetácie.
Vašou najlepšou možnosťou je odrezať postihnuté konáre a spáliť ich. Zároveň si všímať biele povlaky aj na iných vetvách či rastlinách. Využiť opäť môžete aj niektorý z účinných insekticídov proti týmto škodcom.
Vošky
Zelená stonka, na ktorej je veľa malých čiernych bodiek? Áno, pozeráte sa na vošky. Vošky majú schopnosť vypúšťať lepkavú tekutinu, ktorú zanechávajú na stonkách a listoch. Na tekutinu sa následne prilepia rôzne mikroorganizmy a iné častice. Práve tým, že je stonka “obsadená”, nevyvíja sa správne, listy a plody nerastú.
Najlepším riešením je odstrihnutie zasiahnutej stonky. Využiť môžete aj chemické prípravky a postreky, určené na likvidáciu vošiek, prípadne do okolia postihnutej vegetácie zasadiť také rastliny, ktoré vošky prirodzene odpudzujú, napr. cesnak a pažítka.
Slizniaky
Známy problém posledných rokov je nárast počtu slizniakov v záhradách. Ľudia si častokrát mýlia slimákov a slizniakov. Zatiaľ, čo slimáky sú menšie a majú ulitu, slizniaky sú omnoho väčšie a sú bez ulity. Ak sa vo vašej záhrade vyskytuje niekoľko desiatok slizniakov, pravdepodobne vám úplne zdevastujú kríky – obhrýzajú listy, stonky a napadajú aj plody.
Nakoľko sa slizniaky vyskytujú bežne v tráve, nie je najlepším riešením použiť chemický postrek. Mohli by ste vyhubiť aj veľa iných, prospešných, živočíchov. Ak máte čas, slizniaky zo zeme manuálne pozbierajte.
Hlodavce
Neželanými návštevníkmi záhrad sú tiež väčší škodcovia – hlodavce. Ide napríklad o hraboša, ktorý rád obhrýza hľuzy zemiakov, čím ničí zasadenú úrodu. Do tejto skupiny patrí aj myš domáca, ktorá škodí obhrýzaním vysadenej zeleniny. Medzi neželané hlodavce patrí aj potkan, ktorý vie byť prenášačom rôznych vírusov.
Ak sa chcete zbaviť hlodavcov v záhrade, mali by ste použiť niektorý z prípravkov proti hlodavcom. Prípravok môže byť vo forme granúl, tekutiny (postreky) alebo iného pevného prvku (napr. bloky proti myšiam a potkanom, lepiace dosky, pasce a podobne).
Ako predísť škodcom v záhrade
- Kúpte si kvalitnú zeminu, na ktorej budete vysádzať. Zároveň do kvalitných semien len tak ľahko škodcovia nepreniknú.
- Využite užitočný hmyz. Ak máte v záhrade dostatok lienok, včiel či pavúkov, môžete si byť istí, že práve tieto druhy hmyzu zožerú aspoň niektorých škodcov.
- Mali by ste preventívne kontrolovať vašu záhradu, či sa v nej škodcovia nezačínajú množiť. Ak uvidíte čo i len náznaky vajíčok, hneď treba začať konať – odstrániť ich manuálne alebo pomocou účinných prípravkov proti škodcom, tzn. insekticídov.