Vianočný stromček, to je symbol Vianoc starý ako sám svet. Teda, táto tradícia vznikla pravdepodobne okolo 16. storočia. Ale myšlienka je jasná. Stromček k Vianociam neodmysliteľne patrí. Vianočné stromčeky ecistujú v rôznych variantách. Aký vybrať, aby bol krásny, robil radosť, ale zároveň bol aspoň trošku šetrný k prírode? Aby skutočne podporil ducha Vianoc? Radi vám poradíme!
Vianočné stromčeky: živý, umelý, alebo nestromček?
O podobe vianočného stromčeka sa vedú už roky dlhé debaty. Nielen o tom, ako by mal byť nazdobený, ale aj o tom, aký by mal byť sám o sebe. Veľa ľudí si myslí, že bez živého obrovského stromčeka nie sú tie pravé Vianoce. Rovnako ani ako bez vianočných dekorácií. Niekto preferuje umelý stromček, ktorý vydrží roky a nerobí neporiadok. A objavujú sa dokonca aj takí, ktorí si želajú stromček nemať a zdobia izbové rastliny alebo si obstarávajú stromčeky-nestromčeky napríklad z dreva alebo skla. Ponúkneme vám pár pre a proti jednotlivých variantov, ak neviete, do ktorej skupinky sa zaradiť.
Živý stromček – pre a proti
Výhody živých vianočných stromčekov
- Vianočná vôňa. Vianočnú atmosféru robí z veľkej časti krásna aróma, ktorá sa vznáša okolo živého vianočného stromčeka. Vôňa smoly a ihličia pre mnoho z nás symbolizuje sviatky v tom pravom slova zmysle.
- Rituál. Kupovanie živého stromčeka sa môže stať tiež krásnym predvianočnom rituálom a jeho výber môžete každý rok intenzívne prežívať. Ak máte deti, vytvoríte im tým ďalšiu cennú spomienku na Vianoce.
- Ekológia. Je ekologický. Dobre, nie je doslova ekologický, pretože aj živý stromček sa po Vianociach stáva odpadom. Jedná sa ale o bioodpad, takže je plne rozložiteľný. Aj tak sa ale v Slovensku na Troch kráľov vyhodí takmer milión smutných už nie vianočných stromčekov. Čo je v jeden moment naozaj veľké množstvo odpadu, s ktorým nie je najľahšie zaobchádzať. Avšak je rozhodne ekologickejší než vianočný stromček umelý.
- Ešte viac ekológie. Môžete ho kúpiť v kvetináči! Ekologickejšie verzie už tak celkom eko stromčeka je variant kvetináčový, z ktorého po Vianociach možete urobiť záhradný stromček. Musíte si ale vyhradiť čas a o stromček trošku starať. Zároveň by ste si mali kúpiť taký stromček v špecializovanej predajni, kde je predajca schopný vám garantovať, že stromček nemá skrátené korene a že sa vonku uchytí.
- Nezávadnosť. Keď sa to vezmeme trocha naokolo najväčšou výhodou živého stromčeka je, že sa jedná o prírodný produkt, ktorý je úplne nezávadný. Ak teda máte domácich miláčikov, čo stále niečo okusujú alebo snáď deti, čo niečo olizujú, máte istotu, že ich kvôli stromčeka nepovezie na pohotovosť.
Nevýhody živých vianočných stromčekov
- Jednorázovost. Hlavnou nevýhodou živého stromčeka je jeho jednorázovost. Prinajlepšom za tri týždne je jeho život na konci a stáva sa odpadom. Ak teda neskúsite kvetináčovú variantu.
- Cena. S jednorázovosťou určite súvisí aj cena stromčeka. Kupujeme ho každý rok a každý rok je drahší a táto platba sa stále opakuje. Je teda na zváženie, či sa vám chce každoročne investovať, alebo či to ide urobiť trošku rozumnejšie.
- Neporiadok. Evergreen nevýhodou vianočných stromčekov je, že nie sú ever green. Teda stále zelené. Aj pri tej najlepšej starostlivosti, ktorú stromčeku venujete, dôjdete do fázy, že bude hnednúť a opadávať. Skôr alebo neskôr tak budete mať doma kopy ihličia. V tom najhoršom budete nachádzať ihličie tam, kde by ste nechceli a kam by sa určite nemalo dostať. A to ešte dlho po Vianociach.
Umelý stromček – pre a proti
Výhody umelých vianočných stromčekov
Úspora peňazí. Veľkou výhodou umelých stromov je úspora peňazí. Keď si vyberiete naozaj kvalitný kúsok, môžete sa z neho doma tešiť pokojne niekoľko generácií! Takže keď si nákupnú cenu rozpočítate na roky, počas ktorých vás stromček bude tešiť, ste v tom razom za pár korún. Navyše, ako na iný tovar platí aj na stromčeky dvojročná záruka.
Trvalosť. Umelý stromček si môžete ozdobiť už na začiatku adventu a tešiť sa z neho počas predvianočného, vianočného a povianočného obdobia. Jeho trvalosť je veľkou výhodou. Špeciálne v časoch, kedy človek nemá až toľko nových a príjemných podnetov, je pohľad na nádherný vianočný stromček uprostred obývačky tým pravým balzamom na dušu.
Poriadok. S umelým stromčekom vás nečaká žiadne lietanie po dome s vysávačom alebo zmetákom. Neupadne z neho totiž ani jedna ihlička. A práve uprataná domácnosť je jedným zo symbolov krásnych a hlavne pokojných sviatkov. A to platí aj pre manipuláciu stromčeka a zdobenie. Žiadne opadané ihličie počas zdobenia a vešanie vianočných svetielok!
Perfektný vzhľad. Aj keď sa snažia všetci tvrdiť, že perfekcionizmus k Vianociam nepatrí, tak internet plný dokonalých fotiek vianočných stromčekov a ešte dokonalejších rodín, nás presviedča o opaku. Dokonalá rodina je príbeh sám pre seba a každodennej práci. Ale dokonale vyzerajúci stromček môžete mať hneď. Bez námahy. Pretože práve tie umelé obvykle úplne dokonale vyzerajú.
Nevýhody umelých vianočných stromčekov
- Neekologiskosť. Najväčšou a naozaj veľkou nevýhodou je neekologickosť umelého stromčeka. Ak sa vám nepodarí používať jeden kus z generácie na generáciu, len ťažko vykompenzujete výrobu stromčeka a tiež skutočnosť, že je to odpad, ktorý sa nikdy nerozloží.
- Rovnakosť. Váš stromček bude každý rok rovnaký. Rovnako pekný a dokonalý, hustý a dobre vyzerajúci. Ale rovnaký. Je teda otázka, či farebné vianočné ozdoby dokážu narobiť dosť parády na to, aby ste si nevšimli, že ide stále o ten istý strom.
- Absencia vône. A zase tá vôňa. Respektíve jej absencia. Vianoce sú o vôňach viac než ktorékoľvek iné sviatky. Takže ak nemáte našlapaný aromadifuzér, ktorý naplníte vianočnými esenciami, budete sa musieť zmieriť s tým, že Vianoce budú nevoňavé.
Nestromček pre a proti
Výhody vianočných nestromčekov
A zase tá ekológia. Ona sa tá ekológie omieľa stále všade. Ale je nesmierne dôležitá, a preto aj tu zaujíma čestné miesto. Vianočný stromček, ktorý každý rok znova vytiahnete, ale pritom je z prírodných alebo aspoň ľahko recyklovateľných materiálov, to je proste krása. A aj keď si ho napríklad neviete predstaviť, tak verte, že po prvých Vianociach s ním už nebudete chcieť nič iné.
Rôznorodosť. Taký stromček, ktorý si sami vyrobíte a ktorý nezaťažuje planétu, môžete mať každý rok úplne iný. Variant je veľa, môžete svojim stromčekom z vlaňajška obdarovať priateľov alebo rodinu a vyrobiť každý rok iný. Postupne tak môžete zásobiť celé svoje okolie a zo zaujímavých stromčekov sa môžete radovať všetci. Opakovane. Ekologicky.
DIY. Môžete si u výroby stromčeku užiť veľa zábavy. Môžete si ho vyrobiť. Z papiera, použitých kartónov, izboviek. Môže byť zo suchých konárov, ktoré ste našli na záhrade. Alebo v lese. Fantázia naozaj nemá žiadne limity a o Vianociach to platí dvojnásobne. A vyrobiť si môžete aj ozdoby a dokonca aj darčeky!
Nevýhody nestromčekov
Chýbajúce tradície. Nechceme znieť ako že táto varianta vianočného stromčeka-nestromčeku žiadna proti nemá. Zároveň ale chceme, aby sa každý z nás zamyslel nad tým, čo môže pre seba a planétu urobiť. A preto za proti považujeme to, že takýto DIY alebo drevený, sklenený alebo akýkoľvek iný stromček jednoducho nie je tým tradičným českým prvkom Vianoc. Ale viete čo? Môže byť!
5 tipov ako mať naozaj živý vianočný stromček
1. Stromček si kúpte vonku
Vianočný stromček je produkt prírody, ktorý vonku vyrástol, a preto von patrí. Keď sa budete po stromčeka zháňať, kupujte ho vonku. A najlepšie od slovenských pestovateľov, ktorých tým podporíte. Nebojte sa opýtať, odkiaľ stromček pochádza. Navštíviť môžete tiež špecializované predajné centrá, alebo si zaobstarať stromček z prerieďovania porastov.
2. Vyberte si zdravý kúsok
Predaj stromčekov je biznis ako každý iný a aj v ňom môžete naraziť na nekalé praktiky. Jednou z nich je predaj nie tak úplne zdravých kúskov. Starostlivo si preto svojho favorita prezrite. Kontrolujte hlavne stav a farbu ihličia, skúste si či pri letmom dotyku neopadáva. Vetvy by nemali byť obalené príliš silnou vrstvou smoly. Aj to značí nejaké ochorenie.
3. Dajte stromček na chladné miesto
Stromček dlhšie vydrží, keď bude mať pocit, že je vo svojom prirodzenom prostredí. Preto by ste ho mali mať čo najdlhšie v chladnejšom prostredí. Skvelá je záhrada, balkón alebo terasa. Poslúži ale aj pivnica, garáž alebo predsieň. Ak je stromček v prostredí okolo nuly, nemusíte mu dávať vodu.
4. Dopĺňajte vodu
Až nadíde čas zdobenia a premiestnenie stromčeka do tepla, musíte ho dať do stojanu a poskytnúť mu vodu. Predtým musíte zrezať asi o dva centimetre kmeň, aby bol strom schopný vodu absorbovať. Stromček môže spotrebovať až pol litra vody denne, nezabudnite preto vodu dopĺňať.
5. Pozor na karambol
Zaistite stromček naozaj dôkladne proti pádu. Nejde len o to, aby robil čo najdlhšie parádu, ale predovšetkým o bezpečnosť. Určite túžite po pokojných Vianociach a stromčekové nehoda by vám ich mohla škaredo narušiť. Akonáhle stromček zaistíte, pustite sa do zdobenia. A potom už sa venujte len odpočinku a rodine. Pretože o tom sú Vianoce predovšetkým.